moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poczuli smak błota

Ten bieg jest inny niż wszystkie. Pokonuje się go nie tylko siłą mięśni, lecz także przede wszystkim głową – mówią uczestnicy Biegu Katorżnika, który w weekend odbył się w Lublińcu. Wyzwaniom rzuconym przez organizatorów usiłowało sprostać około tysiąca osób, jednak nie wszyscy dotarli do mety. W kategorii dziennikarek triumfowała nasza redakcyjna koleżanka Marta Szulc.

Najpierw skok do jeziora, a potem… potem było już tylko gorzej. Trasa Biegu Katorżnika, który odbył się w Lublińcu, mierzy 10,5 km i cała usiana jest przeszkodami. Uczestnicy imprezy muszą brodzić w wypełnionych wodą rowach melioracyjnych, przedzierać się przez bagna, a także pokonać wiele naturalnych przeszkód, takich jak powalone drzewa czy porastające trasę trzciny czy krzewy.

Z takim wyzwaniem postanowili zmierzyć się uczestnicy tegorocznego biegu – na liście startowej znaleźli się m.in. wojskowi z Jednostki Wojskowej Komandosów, Agatu, 5 Pułku Chemicznego czy wojsk obrony terytorialnej, funkcjonariusze innych służb, a także cywile. Aby na trasie nie było zbyt dużego tłoku, wszyscy zostali podzieleni na grupy, które startowały o różnych godzinach. W jednej z nich swoich sił spróbowała kpt. Magdalena Wawrzyniak z 10 Brygady Logistycznej, która regularnie bierze udział w biegach ekstremalnych. W tym roku wszystkie starty zakończyła na pierwszym miejscu na podium. Nie inaczej było podczas „Katorżnika”. – Miałam bardzo dobry dzień. Co prawda na początku wcale nie byłam liderką, zaczęłam wychodzić na prowadzenie dopiero po 1,5-kilometrowym odcinku trasy, choć cały czas nie miałam pewności, czy wygram. Ale ta rywalizacja mobilizowała mnie do tego, aby dać z siebie wszystko – mówi. – Katorżnik różni się od innych biegów ekstremalnych, bo jest tu sporo biegania. Zaskoczyło mnie, że mimo trudnego terenu nie zwalniałam tempa. Jestem z siebie dumna – podkreśla.

REKLAMA

Tradycyjnie organizatorzy umożliwili także pokonanie trasy drużynowo. W kategorii „Ucieczka zakładników” o zwycięstwo rywalizowały dwuosobowe zespoły, a w „Galerniku Team” – czteroosobowe. Pojawiła się także specjalna kategoria przeznaczona dla dziennikarzy. Pierwszą kobietą, która zakończyła ten bieg, była nasza redakcyjna koleżanka Marta Szulc. Jak tego dokonała? – Po prostu tuż przed startem usłyszałam, że muszę obronić tytuł sprzed roku, więc zacisnęłam zęby i parłam do przodu – mówi z uśmiechem. Przyznaje jednak, że nie było to łatwe zadanie. – To bardzo trudny bieg, bo właściwie nie można się do niego przygotować. Tu walczy się przede wszystkim z naturą i własnymi słabościami, sama siła i kondycja nie wystarczą – dodaje.

Osoby niepełnoletnie mogły wystartować na trasach przygotowanych specjalnie dla nich. Trasy w zależności od kategorii wiekowej mierzyły od 800 do 2,5 tys. m. W kategorii „Senior” trzeba było przebiec 2,5 km. Najstarszą uczestniczką wydarzenia była 83-letnia Helena Wiatr, a najmłodszą roczna Martyna Burek, która trasę pokonała na rękach opiekuna.
W sumie wystartowało około tysiąca osób, do mety dotarły 964 osoby, w tym 175 dzieci.

– Zauważyliśmy, że w tym roku poziom zawodników był nieco wyższy niż zazwyczaj, bo różnica między wynikami pierwszych i ostatnich uczestników wydarzenia była mniejsza – mówi Zbigniew Rosiński z Wojskowego Klubu Biegacza Meta, organizator wydarzenia.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Andrzej Kreczman, Marta Szulc

dodaj komentarz

komentarze


Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
 
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Śladem profesjonalistów
Szczyt nowych wyzwań
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Nowy dowódca sił NATO w Europie
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Święto Dowództwa Operacyjnego
Piąta kadencja generała Konopki
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Amerykańskie F-15 w Polsce
Pierwsza taka przysięga
Spektakl Kremla
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Wizyta w PKW Łotwa
Unowocześnianie MW RP
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Kierunek Düsseldorf
Kierunek Liban
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
For Our Freedom and Yours
Sojusz z inicjatywą
Hańcza po raz pierwszy
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwanaście razy złoto
Szczyt NATO w Madrycie
Przełomowy szczyt
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Przełomowy szczyt w Madrycie
Obwód ługański w rękach Rosjan
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Motorem jest pamięć o poległych
Szczęśliwa „Błyskawica”
Marynarze nadawali ton rywalizacji o medale
Virtuti Militari ma 230 lat
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Biden: gra na przeczekanie
W desancie zostają najlepsi
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Światowi liderzy już w Madrycie
Nowe kły Rosomaków
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
WOT szkolił się w Solinie
Ślązak lepiej uzbrojony?
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
PKW Orlik wrócił do domu
Zmiany kadrowe w WP
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Umowa na Perkozy podpisana

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO