moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WKB Meta istnieje 17 lat

2 stycznia 1995 roku odbyło się zebranie założycielskie Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec. Stowarzyszenie sportowe działające we współpracy z Jednostką Wojskową Komandosów rozpoczęło osiemnasty rok istnienia.

W zeszłym roku po szesnastu latach kierowania klubem z fotelem prezesa pożegnał się starszy chorąży sztabowy Zbigniew Rosiński. Pozostał jednak we władzach stowarzyszenia na stanowisku wiceprezesa, a klubowe stery przekazał synowi porucznikowi Łukaszowi Rosińskiemu. Nie spowodowało to jednak zmian jeśli chodzi o zawodowe i służbowe powiązania członków zarządu klubu ze sportem. Nadal ich praca opiera się na działalności społecznej. W 2011 roku budżet klubu wynosił 283 tysiące złotych, z czego 15 procent udało się pozyskać na organizację zleconych imprez ze środków ministerstwa obrony narodowej.

W siedemnastym roku działalności Meta zrzeszała 100 zawodników i 24 zawodniczki. Najlepiej z nich spisali się, trafiając na listy rankingowe Polskiego Związku Lekkiej Atletyki: Karolina Pilarska (piąty wynik w Polsce w 2011 roku na 2000 metrów i dziewiętnasty w półmaratonie), Ewa Kasierska (piąty czas w biegu 24-godzinnym), Tomasz Kucharczyk (siódmy wynik na 500 metrów), Agnieszka Kuzyk (24. czas w maratonie) i Aleksy Szablicki (20. wynik w biegu 24-godzinnym).

„Najwyższą pierwszą klasę sportową zdobyła w zeszłym roku w półmaratonie Karolina Pilarska. Do tego dorzuciła drugą klasę na dystansach 1500 i 3000 metrów. II klasę zdobyła również Agnieszka Kuzyk w maratonie i w półmaratonie”, podsumowuje wiceprezes Rosiński. Ponadto pięciu reprezentantów WKB Meta zanotowało wyniki uprawniające do przyznania III klasy sportowej: Ewa Kasierska – w biegu 24-godzinnym, starszy szeregowy Adam Wałowski – w maratonie, Rafał Gniła – w półmaratonie, Dariusz Laksa – w biegu na 3000 metrów i w półmaratonie oraz Daniel Dulski – na 3000 i 5000 metrów.

W 2011 roku klubowy skarbiec wzbogacił się o cztery medale mistrzostw kraju. W MP w biegu tyłem zdobyły je: dwa złote Marta Pilarska i dwa srebrne Katarzyna Żurek. W mistrzostwach Śląska tytuł mistrzowski w biegu na 3000 metrów wywalczyła Karolina Pilarska, a dwa brązowe krążki (na 3000 metrów i w przełajach) Daniel Dulski. „Za najcenniejszy wynik uzyskany przez reprezentanta Mety w 2011 roku uważamy piątą lokatę Karoliny Pilarskiej w mistrzostwach kraju w półmaratonie. Cieszą nas też jej sukcesy w Akademickich MP oraz dobre wyniki osiągnięte przez Krzysztofa Szweda w biegach górskich i piąta pozycja Arkadiusza Rosińskiego w MP w długodystansowym biegu na orientację na dystansie 50 kilometrów”, wylicza chorąży Rosiński.

W zeszłym roku zawodnicy Mety startowali w 15 krajach. W sumie w całej historii klubu biegali na sportowych arenach 34 państw – w 2011 roku po raz pierwszy ścigali się na Cyprze. W 2011 roku wbiegali na metę zlokalizowaną w blisko dwustu miastach i miejscowościach, zaliczając ponad 1600 osobostartów i przebiegając na zawodach ponad 20 tysięcy kilometrów. „Najczęściej startowali: Krzysztof Szwed – 86 razy i Karolina Pilarska –37 razy. Najwięcej kilometrów na zawodach przebiegli: Ewa Kasierska i Aleksy Szablicki – ponad tysiąc. Zawodnicy Mety odnieśli 73 zwycięstwa, 41 razy zajmowali drugie miejsca, a na najniższym stopniu podium stawali 57-krotnie”, podkreśla wiceprezes Mety.

Lubliniecki klub w 2011 roku zorganizował kilkanaście imprez, między innymi: Bieg Noworoczny, Zimowy Maraton na Raty (w dziewięciu miejscowościach), Bieg Katorżnika, Bieg o Nóż Komandosa, Maraton Komandosa, Bieg Niepodległości, Milę Cygana, Bieg Metusia, Bieg Mikołajkowy, Półmaraton Leśny i Półmaraton Komandosa. Do Lublińca w tym roku po raz pierwszy zawitali na zawody goście z Austrii i Brazylii. Łącznie w lublinieckich biegach wystartowało 2807 osób.

                              Biegacze WKB Meta na arenach biegowych widoczni są już 17 lat WWee rrrrr

2012 rok Meta powitała X Biegiem Noworocznym w Lublińcu, który rozpoczął się 1 stycznia w samo południe. Wzięło w nim udział 57 biegaczy. Trasę o długości 4,2 kilometra najszybciej pokonał Daniel Dulski – w czasie 13 minut 59 sekund. O minutę i 9 sekund wyprzedził Tomasza Kucharczyka i o minutę 34 sekundy Krystiana Kaczanowskiego. Szóstą lokatę zajęła najlepsza z pań – Karolina Pilarska. Po krótkim odpoczynku po biegu na 5 kilometrów w Gorlicach, gdzie zajęła drugie miejsce, dystans minimaratonu pokonała w 16 minut 27 sekund.

Fot. Jacek Szustakowski

PZ

dodaj komentarz

komentarze


We Are All Darfur
 
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
O Patriotach na WAT
They Train Together, They Fight Together
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
For the Right Cause
Pretorianie na Mazurach
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Darłowo czeka na śmigłowce
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Rywalizacja strzelców wyborowych
Obradowała Rada Gabinetowa
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Własne interesy Europy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Chciałem walczyć z Niemcami
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Krwawe walki o Monte Cassino
Double Eagle po nowemu
Defense Without Politics
Symulatory strzelań Rosomaków
Nowy wiceminister w MON
Ważka bliżej
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nauka zimowego pływania
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał Iranu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Iran uderza w USA
Stulatka hydrografia
USA nie zacznie wojny z Iranem
Podziemna potęga
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO