moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstanie było czymś niezwykłym

Latem 1944 r. mieszkańcy stolicy ruszyli do heroicznej walki. W tym roku przypada 77. rocznica tamtych wydarzeń. – Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie krew przelana przez powstańców – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z bohaterami zrywu. W uroczystości, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego, wziął udział także prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

– Powstańcy nie bali się, nie wahali się, nie kalkulowali i nie obliczali szans prawdopodobieństwa zwycięstwa. Po prostu chcieli wolnej Polski za wszelką cenę, również za cenę swojego życia – mówił prezydent Andrzej Duda, który tuż przed 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego spotkał się z bohaterami tego zrywu. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że bez ich poświęcenia, bohaterstwa i przelanej krwi „nie byłoby wolnej, niepodległej Polski”.

Prezydent zaznaczył, że postawa uczestników powstania, którzy „nigdy nie utracili wewnętrznej wolności”, stała się wzorcem dla Polaków. – Wychowaliście kolejne pokolenia w wierze, że wolność da się odzyskać. Serdecznie wam za to dziękujemy. Jesteście nie tylko bohaterami Powstania Warszawskiego, ale także kolejnych pokoleń. To wasza ogromna zasługa dla suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej – zwrócił się do powstańców.

Andrzej Duda wspominał także tych, którzy polegli w czasie walk na ulicach Warszawy. – Nikt nie zwróci życia poległym, nikt nie usunie blizn, które zostały po starcie najbliższych i dramatach, które widzieliście – zaznaczył prezydent.

Obecny na uroczystości Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, mówił, że pamięć o powstaniu i jego uczestnikach jest zakorzeniona w sercu każdego mieszkańca Warszawy. – Wszyscy wspominamy wasze bohaterstwo, ale pokazujecie także, jak ważne są inne wartości: życzliwość, tolerancja i skromność. Was cechuje wręcz niebywała skromność – mówił do powstańców. – To dzięki wam Warszawa jest stolicą. Bez was nie byłoby Warszawy, bez was nie byłoby Polski. Dziękuję wam za to – podkreślał Rafał Trzaskowski.

Prezydent stolicy przytoczył także słowa, które usłyszał od jednej z uczestniczek warszawskiego zrywu. – Podczas naszej rozmowy powiedziała: „wybaczcie nam, że Warszawa została zniszczona”. Odpowiedziałem, że Warszawa tak czy inaczej zostałaby zniszczona, ale dzięki powstańcom ma zapisane w swoim DNA, iż zawsze się podnosi i jest dumna. Tak jak Wy – zaznaczał.

Podczas uroczystości głos zabrali także uczestnicy Powstania Warszawskiego. – My walkę przegraliśmy, ale pozostawiliśmy jasny przekaz: o wolność trzeba walczyć – mówił Leszek Żukowski, do niedawna prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Zauważył też, że dziś „spokój zapewnia nam członkostwo w Unii Europejskiej i partnerska współpraca z sąsiadami”.

Natomiast Halina Jędrzejewska, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, zwróciła uwagę, iż pamięć o wydarzeniach z 1944 roku jest ciągle żywa. – My, powstańcy warszawscy, do końca życia będziemy pamiętać o tym, co przeżyliśmy – mówiła. – Jestem szczęśliwa, że teraz słyszę ciepłe słowa o powstaniu. Bo bez względu na to, jak trudna to była walka, jak wielkie straty poniosła Warszawa, powstanie było czymś niezwykłym. Daliśmy dowód na to, że kochamy nasze miasto, że będziemy za nie walczyć do ostatniej kropli krwi. I tak właśnie było – podkreśliła.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył także ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego i osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Święto DGRSZ
Musztra i marsz ubezpieczony
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Strzelać jak Polacy
Sonda dla Jastrzębia
Polski wkład w operację „Overlord”
Zasadzka w leśnych ostępach
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Atak w Porcie Elbląg
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Mundur, medale i duma
Szermierze i pięściarki na podium
Koło zamachowe gospodarki
Ratunek z powietrza
PKW Irak zostaje w Jordanii
Poznański gen wolności
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Orka tuż, tuż
Przerzut Abramsów do Lublina
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Wsparcie ma znaczenie
Cyberparasol nad wyborami
Zbrodnicza farsa
Podróż w ciemność
Równanie z „Iksem”
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Sportowe jubileusze
Powietrzne cysterny dla Polski
Marsz gąsienicowych kolumn
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ważne decyzje w Brukseli
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Priorytety na szczyt NATO
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Zełenski traci Order Orła Białego?
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Śmierć w sercu Azji
Bez zmian w emeryturach
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Niebo bez dominacji
„Strzała weterana” spaja środowisko
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
At the Controls of F-35A Husarz
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
AMW oferuje mieszkania
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Ratunek na polu walki
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Kraków zaprosił weteranów
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Elektronika dla obrony powietrznej
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Akcja na jeziorze
Twardy ma moc
Apetyt Smoka rośnie
Wojna pod lupą
Ramię w ramię z Amerykanami
Sojusz Madrytu i Warszawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO