moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poligon na miarę XXI wieku

Na żagańskim poligonie trwa modernizacja pasów ćwiczeń taktycznych – Małej i Dużej Joanny. Inwestycja pochłonie 120 mln zł. Nowoczesne oblicze zyska przede wszystkim Mała Joanna, która po przebudowie będzie miała m.in. 1800 stanowisk dla sterowanych komputerowo celów, zelektryfikowane pole tarczowe i nowoczesny punkt dowodzenia.

Dwie Joanny

Pas ćwiczeń taktycznych Joanna na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu składa się z dwóch części. Jedna nosi nazwę Mała Joanna, druga to Duża Joanna. Kompleksowej modernizacji jest poddawana ta pierwsza. W tej części żagańskiego poligonu, na głębokości ponad dwóch i pół kilometra, powstaje nowoczesne pole tarczowe z wybetonowanymi i zelektryfikowanymi stanowiskami dla około 1800 nieruchomych celów lekkich i ciężkich, 10 ruchomych, a także kilku unoszonych na około 10 metrów tarcz imitujących nadlatujące śmigłowce. Dla porównania i pokazania skali modernizacji warto przypomnieć, że na terenie pasa Mała Joanna było do tej pory niespełna 300 celów imitujących siły i stanowiska ogniowe przeciwnika.

REKLAMA

Przy okazji modernizacji został zmieniony także kąt prowadzenia ognia. Chodzi o to, aby działania bojowe i strzelania były bardziej bezpieczne dla pobliskich miejscowości i przebiegających w okolicy szlaków komunikacyjnych. Kąt prowadzenia strzelań nie zmniejszył jednak możliwości prowadzenia działań. Pole tarczowe ma dwa i pół kilometra, jednak działania taktyczne bez strzelania nadal mogą być prowadzone na głębokość około 10 kilometrów.

U podstawy Małej Joanny powstaje też bardzo nowoczesne stanowisko dowodzenia o wysokości 19 metrów z trybuną dla obserwatorów, salą wykładową, magazynami i pomieszczeniami dla obsługi. W nowym budynku będą znacznie wygodniejsze stanowiska dla obsługi pola tarczowego, kierownictwa prowadzonych ćwiczeń oraz przełożonych obserwujących działania żołnierzy.


Mała Joanna

W znacznie mniejszym zakresie jest modernizowany pas nazywany Duża Joanna. Wprawdzie tutaj także powstaje nowe stanowisko dowodzenia czy schrony dla obserwatorów ognia artylerii, ale nie zostanie – jak w przypadku Małej Joanny – unowocześnione pole tarczowe. Z tego względu Duża Joanna będzie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Modernizacja Małej Joanny ma się zakończyć w 2024 roku. Koszt prac na obu pasach to 120 mln zł.

– Prace modernizacyjne na obu pasach taktycznych trwają bez żadnych opóźnień – zapewnia ppłk Jacek Gaszak, komendant poligonu. Dodaje, że budynek stanowiska dowodzenia na terenie Małej Joanny jest już w stanie surowym zamkniętym, pomalowany i jedynie wewnątrz trwają prace wykończeniowe, instalacyjne i wyposażeniowe. Na Dużej Joannie stanowisko dowodzenia też zostało już wybudowane i zaczął się etap prac wykończeniowych.

Nowoczesna organizacja zajęć

Mimo prowadzonych prac budowlanych oba pasy taktyczne są cały czas wykorzystywane do celów szkoleniowych wojsk, choć w ograniczonym zakresie. – Ustaliliśmy z wykonawcą, że najintensywniejsze prace będą prowadzone na obu pasach taktycznych w tak zwanych miesiącach bezoogniowych – mówi ppłk Jacek Gaszak, komendant OSPWL Żagań.


Duża Joanna, schron obserwacyjny

Modernizacja, szczególnie Małej Joanny, nie tylko znacznie polepszy jakość szkolenia i jego organizację, ale także warunki pracy specjalistów z obsługi poligonu. Obecnie personel, który przygotowuje szkolenie dla pododdziałów, musi przejechać po pasie taktycznym wiele kilometrów, aby np. dostarczyć ciężkie akumulatory do podnośników tarcz. Z kolei po szkoleniu obsługa jedzie po akumulatory, gdyż trzeba je naładować przed kolejnym dniem ćwiczeń. Jest to bardzo czasochłonne i wyczerpujące, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy na pasie tworzą się wysokie zaspy. Elektryfikacja całego pola tarczowego wyeliminuje konieczność wykonywania takich prac oraz używania dużej liczby akumulatorów.
– Najważniejsza jest jednak komputeryzacja pola tarczowego. Ukazywanie się poszczególnych celów lub ich grupy będzie można zainicjować jednym naciśnięciem klawisza na komputerze – wyjaśnia mjr Marek Sobieszek, szef wydziału poligonowego OSPWL Żagań. Oficer dodaje, że dowódca ćwiczących żołnierzy w porozumieniu z obsługą pola tarczowego będzie mógł przed zajęciami dokładnie zaplanować, jaki rodzaj celów ma się ukazać podczas strzelania, na jakiej odległości i na jak długo. Oczywiście program komputerowy na bieżąco będzie zliczał, które cele i ile razy zostały trafione. Można też będzie wydrukować ocenę, jaką uzyskał ćwiczący pododdział zgodnie z warunkami zawartymi w instrukcji danego strzelania. Na terenie Małej Joanny strzelania ze wszystkich rodzajów posiadanego uzbrojenia będzie mogła prowadzić z miejsca i w ruchu jednocześnie cała kompania zmechanizowana.

– Mała Joanna będzie po modernizacji najnowocześniejszym pasem ćwiczeń taktycznych w Wojsku Polskim – podsumowuje komendant poligonu.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło, arch. OSPWL Żagań

dodaj komentarz

komentarze


UE o wspólnym bezpieczeństwie
 
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
OWŚ – betonowa wizja obrony
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Pomnik prawdy o Katyniu
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
Ćwierćwiecze AMW
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
In the Only Right Direction
Niech żyje pamięć niezłomnych!
MSPO 2021 - serwis specjalny
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Żołnierze bez testów z WF-u
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Misja, w której stawką było życie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Czołgi do ataku!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Defendery. Innowacyjność w cenie
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Wybierz się na wojskowe studia
Afganistan. Czas wracać do domu
W jedynym słusznym kierunku
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Kosmiczne technologie na MSPO
Nowe racje dla specjalsów
Szczyt NATO już w poniedziałek
Emerytura wypłacana w … karmie
Techniki linowe dla wybranych
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Defender, czyli innowacyjny obrońca
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Czarna Dywizja świętuje
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Nowy system naboru zmienia też armię
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Symulator dla kierowców ciężarówek
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Współpraca i walka w komunikacji
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Skok na głęboką wodę
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Ocalić od zapomnienia
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
HSW ma ofertę dla armii
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Course on Diplomacy
W walce na dwa fronty – bez szans
Przez sport do wojska!
Wojsko dla mediów, media dla wojska
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Rzetelna informacja w cenie!
Do broni!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Żołnierze wrócili do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO