moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO ćwiczy w Gruzji

Ponad 2,5 tys. żołnierzy z 15 państw bierze udział w amerykańsko-gruzińskich manewrach „Agile Spirit ’21”, które zostały zainaugurowane w poniedziałek w bazie Senaki. Wśród ćwiczących są także wojskowi z Polski. W planach szkolenia ujęto między innymi operację powietrznodesantową oraz połączoną operację wojsk specjalnych.

– Celem ćwiczeń jest zwiększenie interoperacyjności oddziałów NATO i partnerów spoza Sojuszu, zgranie procedur związanych z planowaniem operacji, a także rozwijanie współpracy, która ma wzmocnić regionalne bezpieczeństwo – mówi Juansher Burchuladze, gruziński minister obrony. W rozpoczętych wczoraj ćwiczeniach bierze udział ponad 2,5 tysiąca żołnierzy z 15 państw. Choć to już dziesiąta edycja „Agile Spirit”, tegoroczne manewry pod wieloma względami będą wyjątkowe. Po raz pierwszy w historii ich uczestnicy przeprowadzą wspólną operację powietrznodesantową. W scenariusz zostały też wpisane połączona operacja wojsk specjalnych oraz strzelania artyleryjskie i rakietowe. Poszczególne epizody rozegrają się na pięciu gruzińskich poligonach, a także na Morzu Czarnym.

Podczas „Agile Spirit ’21” najliczniej będzie reprezentowana armia Gruzji. Pokaźne siły zgłosili też Amerykanie. U stóp Kaukazu będzie ćwiczyć łącznie ponad 700 żołnierzy z Gwardii Narodowej stanu Georgia, 173 Brygady Powietrznodesantowej oraz 1 Brygady Lotnictwa Bojowego, która wchodzi w skład 1 Dywizji Piechoty z Fort Riley. Do Gruzji Amerykanie przerzucili także sporo sprzętu. Poleciały tam, na przykład, śmigłowce Black Hawk. – Dla nas ważne jest to, że mamy okazję ćwiczyć w warunkach zupełnie innych niż te, z którymi mierzymy się na co dzień – podkreśla st. sierż. Jeron Walker z Gwardii Narodowej USA, cytowany przez stronę internetową US Army.

Listę uczestników „Agile Spirit ’21” uzupełniają żołnierze z Azerbejdżanu oraz kilkunastu państw NATO, między innymi Wielkiej Brytanii, Kanady, Hiszpanii i Turcji. Wśród nich jest również Polska. – Nasi żołnierze polecieli do Gruzji, jednak nic więcej na ten temat nie mogę powiedzieć – zastrzega ppłk Marek Pawlak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Nieoficjalnie wiadomo, że w manewrach biorą udział żołnierze wojsk specjalnych. Jak informują organizatorzy, Polacy będą między innymi wykonywać zadania na poligonie Sorta we współpracy z partnerami z USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Odegrają też istotną rolę podczas wspomnianej operacji powietrznodesantowej. Manewry potrwają do 6 sierpnia.

Pierwsza edycja „Agile Spirit” została zorganizowana w 2011 roku. Mniej więcej w tym samym czasie gruziński parlament przyjął nową koncepcję bezpieczeństwa narodowego. Autorzy dokumentu podkreślili, że Gruzja jest w dużym stopniu narażona na ryzyko inwazji ze strony Rosji. Tbilisi konsekwentnie dąży do wejścia w struktury NATO. Jest członkiem natowskiej platformy cyberbezpieczeństwa. W marcu sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podkreślił, że organizacja wspiera gruzińskie aspiracje.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Staff Sgt. Tom Thornton / US Army, MOD

dodaj komentarz

komentarze


Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Śmierć w sercu Azji
Powstańcy są naszymi bohaterami
Pancerne starcie
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Walka, entuzjazm i nadzieja
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
MON i MSZ o szczycie NATO
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
„Albatros” dozbrojony
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Z prądem i pod prąd
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Trudne początki polskich bombowców
Odnaleziono „Roja”
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Jelcze z Raciborza
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Pierwszy krok do Invictusa
Paliwowy krwiobieg NATO
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Służby badają miejsce upadku pocisku
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
W hołdzie powstańcom warszawskim
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Salto mortale komandosa
Rywalizacja o indeks WAT-u
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Triumf wojskowych lekkoatletów
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Baobaby docierają do wojska
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Jak reagować w kryzysie?
Marzenia częściowo spełnione
Innowacje z PERUNA
Jak obronić się przed dronami?
Spadochronowy triumf
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zmiana warty na granicy
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
PKW Irak zostaje w Jordanii
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Wsparcie ma znaczenie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Święto wojska pod hasłem SAFE
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Kajakiem na światowe podium
Odniesione w walce rany łączą
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Azjatycka szansa
Rakietowcy na Hawajach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO