moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie F-16 gotowe na Islandię

Niemal tydzień trwała certyfikacja Polskiego Kontyngentu Wojskowego Islandia, który we wrześniu rozpocznie patrolowanie przestrzeni powietrznej nad Oceanem Atlantyckim. Specjaliści z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych sprawdzali m.in. działanie lotników w sytuacjach alarmowych oraz stosowanie obowiązujących procedur. Certyfikacja zakończyła się pomyślnie.

Islandia nie ma wojskowych statków powietrznych, dlatego od 2008 roku bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej tego państwa strzegą samoloty należące do państw członkowskich NATO. Misje Air Policing wykonywali tam m.in. Czesi, Duńczycy i Amerykanie. Nie jest to jednak obecność stała, ostatni raz kontyngent utworzyli Włosi w 2017 roku. Teraz misja została wznowiona i od września niebo nad Islandią mają patrolować polskie F-16. Polacy spędzą na wyspie kilka tygodni.

Przed wylotem na Islandię polski kontyngent wojskowy wydzielany przez 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego musiał w kraju przejść certyfikację. Trwała ona pięć dni i odbywała się w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Certyfikacja polega na sprawdzeniu procedur w sytuacjach szczególnych. Piloci będą wykonywać loty dyżurne, sprawdzano więc jak działają system alarmowania i procedury reagowania na alarm. Oceniane są również działania komponentu jako grupy ludzi, którzy muszą wykonywać zadania w sytuacji kryzysowej, na przykład w razie zagrożenia bezpieczeństwa sztabu, statków powietrznych czy miejsca pełnienia dyżuru. Lotników oceniał zespół certyfikujący złożony z ekspertów Dowództwa Operacyjnego RSZ i Dowództwa Generalnego RSZ. Krok po kroku weryfikowali oni każdy możliwy scenariusz służby w PKW. Testowano sprawność działania m.in. podczas przejęcia i pełnienia dyżuru oraz pozostawania w ciągłej gotowości, postępowanie po ogłoszeniu alarmu, przechwycenie samolotu. Sprawdzane były również procedury dotyczące niesienia pomocy statkom powietrznym, które na przykład straciły łączność i trzeba im było pomóc bezpiecznie wylądować. Oceniano umiejętności nie tylko pilotów, lecz także techników, nawigatorów, personelu zabezpieczającego realizację dyżuru bojowego, w tym chociażby lekarzy czy przedstawicieli Żandarmerii Wojskowej.

Dowódca PKW Islandia, ppłk Michał Kras przyznaje, że certyfikacja to ważny etap przygotowań do misji, choćby dlatego, że jest ostatnim momentem, by wyłapać niedociągnięcia i błędy. – Jest jeszcze chwila, by je naprawić – mówi ppłk Michał Kras.

Certyfikacja PKW Islandia zakończyła się pozytywnie.

KE

autor zdjęć: Hubert Przybysz

dodaj komentarz

komentarze


Wypadek w PKW UNIFIL
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Wojsko testuje systemy antydronowe
Fińska armia luzuje rygory
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Adaptacja i realizm
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
„Kryzys” na AWL-u
Armia na kryzys
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Zbrodnia i kłamstwo
New Approach to Military Reserve
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Od cyberkursu po mundurówkę
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Borsuki w okopach
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Rzeźnik w rękach GROM-u
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Zbrodnia bez kary
Zaproszenie do przygody
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Okiełznać Rosomaka
Polska będzie produkować Pantery
NATO i USA o Iranie
Pasja i fart
Powrót WAM-u
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
„Huragan” na kursie
Wielkie serce K9
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Centrum pomocy i opieki
Groźny incydent w Libanie
Początek wielkiej historii
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Marynarz w koreańskim tyglu
Desant, konie i czołgi…
Gotowi do działania
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zasiąść za sterami Apache’a
Miecz w ręku NATO
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Zmiana warty w Szkole Orląt
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
JWK trenuje na paralotniach
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Przekuwanie pomysłów w produkty
Dwunasty Husarz w powietrzu
Świat się zbroi na rekordową skalę
Syndrom Karbali
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Rumuni rozdzielają środki z SAFE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO