moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa

Można spodziewać się większej obecności NATO w naszej części Europy – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w jednodniowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przywódcy państw należących do NATO rozmawiali w Brukseli o przyszłości organizacji, bezpieczeństwie na wschodniej flance Sojuszu i relacjach z Rosją.

Na czele polskiej delegacji w Brukseli stał prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. W rozmowach, które odbyły się w Kwaterze Głównej NATO, wziął udział również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szczyt Sojuszu dotyczył m.in. bezpieczeństwa wschodniej flanki, zagrożeń płynących ze strony Rosji, inwestycji obronnych w Europie i planów reformy funkcjonowania Paktu Północnoatlantyckiego. Sojusznicy rozmawiali także o wyzwaniu, jakim są rozwijające się Chiny, zarówno pod względem militarnym, jak i ekonomicznym.

Po zakończeniu spotkania prezydent Duda mówił, że sojusznicy rozmawiali o sprawach, które dotyczą bezpieczeństwa naszego regionu Europy. – Szczyt był bardzo dobry, przede wszystkim patrząc na to z naszego, polskiego punktu widzenia. Dużo się mówiło o tych sprawach, które nas bezpośrednio dotyczą, a więc o bezpieczeństwie na wschodniej flance, o wadze i powadze artykułu 5 jako, de facto, naczelnego artykułu traktatu północnoatlantyckiego, czyli kolektywnej obrony – podkreślał zwierzchnik sił zbrojnych.

– Można się spodziewać większej obecności NATO w naszej części Europy. Dotyczy to także wzrostu nakładów państw członkowskich na obronność i nowej strategii Sojuszu – mówił prezydent. Poinformował również, że Polska będzie państwem ramowym Eurokorpusu.

Andrzej Duda, który w poniedziałek rozmawiał także z prezydentem USA, zwracał uwagę, że Joe Biden, podobnie jak jego poprzednik Donald Trump, doskonale rozumie, jak ważne są relacje transatlantyckie. – Prezydent USA bardzo wyraźnie podkreślił, że bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, leży mu bardzo na sercu – zaznaczał Duda.

Sojusznicy dyskutowali także o inicjatywie „NATO 2030”. To plan zmian, jakie mają zostać wprowadzone, by Sojusz sprostał współczesnym wyzwaniom, a współpraca między członkami Paktu była jeszcze ściślejsza.

Andrzej Duda podkreślił, że agresywna polityka Rosji nadal jest uważana za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa państw NATO. 

Joanna Tańska

autor zdjęć: Wojciech Król/MON, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Hegseth odznaczył polskiego generała
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Litwini z polskimi Gromami
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Śmierć w sercu Azji
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Polski wkład w operację „Overlord”
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Husarze dla mieszkańców Polski
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Powitanie F-35 z Polską
Sojusz kontra drony
Nowy Grot zatwierdzony
Drugi dom efów
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Od eksperymentu do elity NATO
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Marsz prawdę ci powie
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Kraków zaprosił weteranów
Merops nad Ustką
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Koszykarskie widowisko
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Wielka gra na ukraińskim froncie
Co dalej z orderem Zełenskiego?
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Czerwieńsze będą…
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Wsparcie ma znaczenie
Równanie z „Iksem”
Bez zmian w emeryturach
Groźny incydent w Libanie
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Jego ofiara – nasza pamięć
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Generał z cienia
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Biało-czerwona na Monte Cassino
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Za sterami Husarza
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Studia z obrony granic
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Natowskie manewry na Bałtyku
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO