moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie rakiety na wschodniej flance

Pododdział Morskiej Jednostki Rakietowej został przerzucony do Estonii, gdzie trwają właśnie międzynarodowe ćwiczenia „Spring Storm '21”. Transport odbył się na pokładach okrętów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Podobnie było dwa lata temu. Wówczas obsługi wyrzutni prowadziły symulowane strzelania do celów w Zatoce Fińskiej.

„Spring Storm” to najważniejszy egzamin estońskiej armii. Ćwiczenia rozpoczęły się 17 maja. Zgodnie ze scenariuszem naprzeciw siebie stanęły dwie brygady tamtejszej piechoty. W skład jednej z nich wchodzą m.in. poborowi, którzy niebawem wrócą do cywila. Dla nich to końcowy sprawdzian wyszkolenia. – Poszczególne epizody będą się rozgrywały na naszych poligonach, ale też w przestrzeni publicznej – zapowiadał kilka dni temu kpt. Aivo Vahemets, rzecznik sił zbrojnych Estonii cytowany przez serwis err.ee.

REKLAMA

Łącznie w ćwiczeniach rozgrywanych na północnym wschodzie kontynentalnej części kraju oraz na wyspie Hiuma bierze udział 5 tys. Estończyków. Do tego dochodzi jeszcze dwa 2 tys. żołnierzy z zagranicy: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji czy Włoch. W ciągu najbliższych tygodni na poligonach pojawią się m.in. amerykańskie wozy opancerzone Stryker oraz śmigłowce CH-47 Chinook.

W „Spring Storm” weźmie udział także Wojsko Polskie. Na ćwiczenia zostało skierowanych 250 żołnierzy z wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. 18 maja ze Świnoujścia do Gdyni wyruszyły dwa okręty transportowo-minowe ORP „Kraków” i ORP „Poznań”. – W gdyńskim porcie na ich pokłady wjechały wydzielone pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej wraz ze sprzętem – informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – Przy okazji przećwiczyliśmy wariant załadunku, podczas którego pokłady okrętów zostają sprzęgnięte. Pozwala to wykonać zadanie szybciej – dodaje.

MJR to jedna z najnowocześniejszych jednostek Sił Zbrojnych RP. Korzysta ona z mobilnych wyrzutni, które mogą zostać rozstawione w przygodnym terenie i w krótkim czasie otworzyć ogień. – Główną siłę uderzeniową MJR stanowią przeciwokrętowe kierowane pociski rakietowe typu Naval Strike Missile – przypomina kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów, której podlega jednostka. O zadaniach, które pododdziały rakietowe będą realizowały w Estonii, mówi na razie niewiele. – Chcemy doskonalić umiejętności związane z przerzutem sił i pozyskać nowe doświadczenia, jeśli chodzi o możliwość wykorzystania jednostki we współdziałaniu z naszymi sojusznikami – tłumaczy kmdr ppor. Pioch.

Wydzielone pododdziały MJR uczestniczyły już w „Spring Storm” dwa lata temu. Wówczas wyrzutnie zostały rozstawione na wyspie Sarema i wykonały szereg symulowanych ataków na cele w Zatoce Fińskiej. Jak podkreślali wówczas eksperci, polscy marynarze udowodnili wtedy, że we współpracy z NATO są w stanie skutecznie zablokować rosyjskim okrętom z bazy w Kronsztadzie możliwość wyjścia na pełne morze.

„Spring Storm” to dla MJR już drugie w tym roku międzynarodowe ćwiczenia. W marcu marynarze z Siemirowic wzięli udział w manewrach „Sea Shield '21”. Wraz ze sprzętem zostali przerzuceni drogą lotniczą w inne miejsce tzw. wschodniej flanki NATO – do Rumunii. Wykonali tam symulowane strzelania w kierunku Morza Czarnego. Celem miały być okręty nieprzyjaciela zagrażające portowi w Konstancy. Po wykonaniu zadania polskie pododdziały musiały się jak najszybciej przemieścić samolotami do Gdyni, a stamtąd do macierzystej bazy.

Marynarze z MJR mają już za sobą także strzelania ostrą amunicją. Odbyły się one na poligonie morskim w Norwegii. Pociski zniszczyły wówczas cele oddalone od wyrzutni o blisko 150 km.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. mar. Anna Sech, st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Zbuduj formę na wiosnę!
 
Legionowski szpital niemal gotowy
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Bez AK, ale nadal w walce
Nauka kruszenia lodu
MON: nie wyciekły tajne informacje
Zielony, żółty czy czerwony?
Bombardowanie Monte Cassino
Jakie zmiany dla podchorążych?
Polak w szkole boardingu
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Na wolność przez dwa mury
Przesiadka do klasy premium
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Hiszpańskie dylematy
Misja nie tylko wojskowa
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
W Brukseli o przyszłości NATO
Pierwszy krok do zawodowców
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Drony na fali
W BBN o sytuacji na granicy
Dywizjon 303 w Napoleonie
Nowe radary dla MW
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Survival w Kosowie
Z pomocą dla Libanu
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Jak Perun z Piratem
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Nowe garaże dla Leopardów
Rosomaki będą groźniejsze
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Zostań wojskowym muzykiem
Border Protection Is a Priority
Kolejna prowokacja na granicy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Oczy na wschodnią flankę
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Zima, skały i kawalerzyści
Wiedza, która ratuje życie
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Saperzy rozminowują Kłaj
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Nowa Rada przy prezydencie
Rodzeństwo na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO