moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Absolwenci z certyfikatami

Nauka w klasach mundurowych jest dobrym wyborem, dającym bardzo dobry start w dorosłe życie – mówił dziś minister obrony Mariusz Błaszczak do uczniów klas wojskowych, którzy kończą naukę w ramach programu „Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Kilkunastu najlepszych absolwentów otrzymało z rąk ministra certyfikaty.

Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe to jeden z edukacyjnych programów MON wspierających działania klas wojskowych. Działa od 2017 roku i ma na celu m.in. kształtowanie postaw proobronnych i zachęcenie młodzieży do służby wojskowej. Zakwalifikowane do programu placówki edukacyjne uczestniczą w realizacji jednolitego, kompleksowego i spójnego z wymogami wojskowymi programu nauczania. Po zakończeniu edukacji uczniowie otrzymują specjalne certyfikaty. Dzięki nim mogą zdobyć dodatkowe punkty podczas rekrutacji (na uczelnie wojskowe czy do WOT) lub odbyć skróconą służbę przygotowawczą. Za kilka tygodni edukację w takich klasach zakończy blisko 3,5 tysiąca uczniów III edycji programu.

Dziś w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa z reprezentantami uczniów kończących naukę w szkole średniej spotkał się minister Mariusz Błaszczak. Spotkanie ze względu na pandemię COVID-19 i obowiązujące wciąż obostrzenia odbyło się w formule wideokonferencji – zdalnie połączono się z kadetami z ponad 30 szkół. W Klubie DGW z kolei było obecnych 17 uczniów – po jednym ze szkół z 15 województw i dwóch z Mazowsza. Minister wręczył im certyfikaty potwierdzające ukończenie edukacji wojskowej.

REKLAMA

Film: MON 

Pogratulował uczniom wyników i przyznał, iż cieszy się, że klasy mundurowe są tak popularne. – Nauka w klasach mundurowych jest dobrym wyborem, dającym bardzo dobry start w dorosłe życie, gwarantującym nabycie umiejętności i wiedzy, które mogą być pożytkowane w służbie Ojczyźnie. I tego wam życzę: żebyście swoją przyszłość związali z Wojskiem Polskim. Pamiętając, że służba to wielkie zobowiązanie, ale i wyróżnienie – mówił minister do tegorocznych maturzystów.

Szef MON podziękował też opiekunom i wychowawcom uczniów, którzy w trakcie edukacji w szkole średniej kształtowali postawy uczniów. – Ta postawa służby ojczyźnie jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa Polski i przyszłości naszej ojczyzny. Cieszę się, że dokonaliście wyboru takiego, jak prawie 11 tysięcy innych uczniów ze wszystkich 185 szkół z klasami mundurowymi w całej Polsce – mówił Mariusz Błaszczak.

Wśród obecnych na uroczystości uczniów był m.in. Bartosz Dara z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Przyznaje, że to bardzo duże wyróżnienie być docenionym za pracę i zaangażowanie w ciągu lat nauki i właśnie w taki sposób kończyć edukację w klasie wojskowej. – Nieco mi smutno, że ten wspaniały, dobrze spędzony czas już się kończy. Otwiera się jednak przede mną nowy rozdział, który, myślę, będzie równie ciekawy. Liczę, że moja wiedza i doświadczenie, które zdobyłem jako uczeń klasy wojskowej, zaprocentują w przyszłości – mówi Bartosz. Po ukończeniu nauki i odbyciu służby przygotowawczej Bartosz będzie zdawał egzaminy na studia wojskowe do Akademii Wojsk Lądowych.

Podczas spotkania minister Błaszczak przypomniał, że we wrześniu zostanie uruchomiony nowy edukacyjny program MON – „CYBER.MIL z klasą”, skierowany do uczącej się młodzieży. – Klasy o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” to nowa forma edukacji związanej z wojskiem. Będą utworzone w 16 liceach w mniejszych miejscowościach każdego z województw – mówił szef MON.

W ramach programu CWKM kadeci przez trzy semestry ostatnich dwóch lat nauki w szkołach ponadpodstawowych mają w sumie 185 godzin lekcyjnych edukacji wojskowej, w tym 140 godzin zajęć praktycznych. Obecnie trwa nabór do V edycji CWKM, która rozpocznie działalność od września. Uczniowie i szkoły otrzymują wsparcie merytoryczne i dotację na prowadzenie klasy.

CWKM ma być w przyszłości zastąpiony programem Odziały Przygotowania Wojskowego – docelowego rozwiązania edukacyjnego. We wrześniu przystąpiło do niego 130 szkół średnich. Oba programy koordynuje Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Współpraca i wspólna pamięć
 
Ziemia z misji na pamiątkę
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Szef MON-u w Forcie Sill
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Szef MON odwiedził USA
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
KFOR: wyższy stopień gotowości
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ogień na alpejskich szczytach
Test mobilności 12 Dywizji
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Legia Akademicka po raz piąty
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Zbrodnia w Zakroczymiu
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Przeprawa przez Narew
Polityka nie znosi próżni
Emerytura wypłacana w … karmie
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Strzelec do zadań specjalnych
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Course on Diplomacy
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Afganistan. Czas wracać do domu
W jedynym słusznym kierunku
Więcej żołnierzy na granicy
Ciemne strony Facebooka
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierze bez testów z WF-u
Polsko-tureckie obrady
Dołącz do sportowców w mundurach!
Na granicy stratosfery
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Duch Invictus jest, czas na formę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Wilk na poligonie
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Advantages of Efficient Organization
Ostatnie dni kampanii 1939
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Wybierz się na wojskowe studia
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO