moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nagroda nie tylko od dowódcy

Żołnierz niezawodowy będzie mógł otrzymać nagrodę finansową nie tylko od dowódcy jednostki, w której służy, ale także od przełożonego wyższego szczebla lub ministra obrony narodowej – to jedna z propozycji zmian w przepisach dotyczących wypłat nagród i zapomóg dla żołnierzy niezawodowych. W praktyce np. terytorialsa będzie mógł finansowo wyróżnić dowódca WOT. 

Wzorem żołnierzy pełniących służbę zawodową, na nagrody finansowe mogą liczyć także niezawodowcy. To np. żołnierze odbywający czynną służbę wojskową w formie ćwiczeń, przeszkolenia wojskowego czy pełniący terytorialną służbę wojskową. Nagrodę mogą otrzymać np. za wysokie wyniki w szkoleniu, wykonywanie zadań związanych z dużą odpowiedzialnością lub takich, które wykraczają poza zwykłe obowiązki służbowe. Obecnie nagrodę taką może żołnierzowi niezawodowemu przyznać jedynie dowódca jednostki wojskowej, w której dany żołnierz służy lub odbywa szkolenie. Inaczej jest w przypadku żołnierzy zawodowych – tu finansowe wyróżnienie wojskowy ma szansę otrzymać także od wyższego przełożonego lub ministra obrony narodowej.

MON postanowił ujednolicić przepisy i wprowadzić takie same procedury przyznawania nagród żołnierzom zawodowym i niezawodowym. – Ocena funkcjonowania zapisów obowiązującego rozporządzenia wskazała na potrzebę aktualizacji niektórych rozwiązań. Rozwój niezawodowych form pełnienia służby wojskowej, w tym w szczególności wojsk obrony terytorialnej przemawia za zwiększeniem kręgu osób uprawnionych do przyznawania nagród tym żołnierzom – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

REKLAMA

Zmiana została też podyktowana doświadczeniami związanymi z czasem epidemii. Od samego jej początku terytorialsi są zaangażowani w działania związane ze zwalczaniem skutków występowania COVID-19. Zadania wykonują zwykle poza jednostkami, w których pełnią służbę, a ich zadania często wykraczają poza ich standardowe obowiązki służbowe. Obecnie nie ma jednak możliwości, by za trud włożony w takie działania nagrodził ich ktoś inny, poza dowódcą jednostki, w której służą.

Dlatego zmiany zakładają rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do przyznawania nagrody żołnierzom niezawodowym. Propozycje przewidują, że nagrodę będzie mógł przyznać również każdy przełożony dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa służbę niezawodową, a także minister obrony narodowej. Np. terytorialsi z różnych jednostek wojskowych oddelegowani poza macierzyste jednostki wojskowe do wykonywania zadań, będą mogli otrzymać nagrodę od wyższego przełożonego, czyli np. od dowódcy WOT. Zdaniem przedstawicieli MON-u takie rozwiązanie może wpłynąć na decyzję o podjęciu niezawodowej służby oraz motywować do wzorowego wykonywania obowiązków służbowych.

– Każda zmiana, która ujednolica zasady dla żołnierzy zawodowych i ochotników jest przyjmowana przez nas z zadowoleniem – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. – W tym przypadku ważne jest rozszerzenie puli przełożonych uprawnionych do przyznawania nagród. Co istotne, konieczność takich zmian wymusiło życie, a konkretnie działania podczas walki z koronawirusem, kiedy to nasi żołnierze wykonywali obowiązki poza swoim stałym rejonem odpowiedzialności, będąc w dyspozycji dowódców innych brygad – dodaje.

W ślad za zmianami w projekcie dotyczącym nagród i zapomóg dla niezawodowców, zostanie też zmienione rozporządzenie w sprawie funduszu na te cele. Dzięki zmianom minister obrony narodowej zyska możliwość przydzielania środków na nagrody dowódcom jednostek wojskowych różnego szczebla, a nie tylko dowódcom jednostek, w których żołnierze odbywają służbę wojskową. Oznacza to, że szef resortu będzie mógł przekazać pieniądze np. dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych z jednoczesnym wskazaniem podziału tych środków na poszczególne jednostki wojskowe podległe temu dowódcy.

Zgodnie z decyzją budżetową MON z lutego tego roku fundusz na nagrody i zapomogi dla żołnierzy niezawodowych wyniósł 4 mln 898 tys. zł, w tym na nagrody przeznaczono 3 mln 918 tys. zł. Część pieniędzy trafiła już do terytorialsów. Nagrody otrzymali „za ponadprzeciętne zaangażowanie, dyspozycyjność i profesjonalizm w realizacji powierzonych zadań służbowych związanych ze zwalczaniem skutków występowania COVID-19”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 WBOT

dodaj komentarz

komentarze


Symulator dla kierowców ciężarówek
 
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Czołgi do ataku!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Kosmiczne technologie na MSPO
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Przez sport do wojska!
Techniki linowe dla wybranych
Nowe racje dla specjalsów
Do broni!
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Skok na głęboką wodę
Pomnik prawdy o Katyniu
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
HSW ma ofertę dla armii
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Misja, w której stawką było życie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Ocalić od zapomnienia
Ćwierćwiecze AMW
Czarna Dywizja świętuje
Defendery. Innowacyjność w cenie
Współpraca i walka w komunikacji
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Srebro sztafety i brąz kajakarek
MSPO 2021 - serwis specjalny
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
W jedynym słusznym kierunku
Niech żyje pamięć niezłomnych!
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Wybierz się na wojskowe studia
Nowy system naboru zmienia też armię
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
W walce na dwa fronty – bez szans
Rzetelna informacja w cenie!
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Wojsko dla mediów, media dla wojska
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
In the Only Right Direction
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
Żołnierze wrócili do Polski
OWŚ – betonowa wizja obrony
Course on Diplomacy
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Żołnierze bez testów z WF-u
Afganistan. Czas wracać do domu
Ziemia z misji na pamiątkę
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Emerytura wypłacana w … karmie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO