moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cel: wakacje nad morzem

Świąteczne paczki dostarczone, czas na kolejną akcję. Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” mobilizuje siły, aby zorganizować swoim podopiecznym tygodniowy wypoczynek nad morzem. Plany może jednak pokrzyżować brak środków finansowych. Dlatego wolontariusze zachęcają do wsparcia tej inicjatywy.


Żywność, kosmetyki, chemia, słodycze, a także kartki z życzeniami od dzieci – to zawartość świątecznych paczek, które otrzymali kombatanci i opozycjoniści z okazji Świąt Wielkanocnych. Wszystko za sprawą stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, które zorganizowało akcję. – Dla wielu naszych podopiecznych taki świąteczny upominek jest bardzo przydatny, jednak znacznie częściej radość kombatantom sprawia sama wizyta wolontariuszy. Cieszą się, że ktoś o nich pamięta, nierzadko zapraszają na herbatę i chętnie dzielą się wspomnieniami ze swojej często niełatwej młodości – mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, prezes stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”. – W tym roku było to szczególnie odczuwalne. Z powodu pandemii wiele osób spędza czas w izolacji, więc potrzeba kontaktu jest bardzo duża. Niestety, z obawy o zdrowie kombatantów ograniczaliśmy ten kontakt do minimum. Mimo to wzruszających chwili nie zabrakło – podkreśla organizator akcji.

Wolontariusze w całej Polsce dostarczyli swoim podopiecznym prawie tysiąc paczek. Teraz mobilizują siły, aby zrealizować kolejny pomysł: chcą zabrać kombatantów na wakacje. – Nasi podopieczni to często osoby samotne. Chcielibyśmy dać im możliwość opuszczenia czterech kątów i zabrać ich nad morze. Wielu z nich nie widziało Bałtyku od lat – mówi Sawicki. Ale to nie wszystko. Program tygodniowego pobytu w Międzyzdrojach jest napięty. Wolontariusze zadbają o to, aby ich podopieczni chodzili na spacery, uczestniczyli w zabiegach rehabilitacyjnych, odbędą się też koncerty muzyki klasycznej, a także wycieczki – zwiedzanie miasteczka kolejką turystyczną i wizyta w oceanarium. Zwieńczeniem pobytu będzie tradycyjnie bankiet na cześć kombatantów. – Chcielibyśmy, aby wakacje rozpoczęły się 25 kwietnia, ale bierzemy pod uwagę, że pandemia może nam pokrzyżować plany. Zdrowie podopiecznych jest dla nas najważniejsze, dlatego jeśli zajdzie taka konieczność, przesuniemy termin wyjazdu. Na wszelki wypadek mamy zarezerwowane trzy dodatkowe terminy – zaznacza prezes stowarzyszenia.

Jednak pandemia to nie jest jedyny problem, z jakim mierzy się stowarzyszenie. Drugi to pieniądze. – Chcielibyśmy zabrać na ten wyjazd jak najwięcej naszych podopiecznych, ale wszystko zależy od tego, ile środków uda nam się zebrać. Część z nich pozyskaliśmy dzięki aukcjom charytatywnym prowadzonym na naszym internetowym bazarku. Kwotą 20 tys. zł wsparła nas Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a 15 tys. zł wyłożyła Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – mówi prezes stowarzyszenia. Jednak to wciąż za mało, dlatego „Paczka dla Bohatera” zorganizowała zbiórkę na portalu zrzutka.pl, cały czas odbywają się także aukcje charytatywne na facebookowej stronie Bazarek „Paczka dla Bohatera”. Można tam kupić książki, militaria, zabawki czy gadżety z autografami najlepszych polskich sportowców. Wszystkie przedmioty zostały przekazane przez darczyńców. – Zachęcam do licytowania. Środki pozyskane dzięki aukcjom trafiają na konto wakacji. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że wiele osób z powodu pandemii znalazło się w trudnej sytuacji i nie każdy może pozwolić sobie na wydatki. Jednak można nas również wesprzeć, przekazując np. przeczytane już książki czy inne przedmioty, które moglibyśmy wystawić na aukcji – mówi Sawicki. – Kiedyś oni walczyli dla nas, teraz my zawalczmy dla nich – zachęca do wsparcia akcji.

Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” opiekuje się kombatantami od dziesięciu lat. Jednym z jego najważniejszych działań jest dostarczanie świątecznych paczek podopiecznym. Jednak na przestrzeni lat działalność stowarzyszenia została rozszerzona. Wolontariusze zabrali kombatantów na kilka turnusów wypoczynkowych, przeprowadzili kilkadziesiąt remontów mieszkań, pomagają też na co dzień, np. robiąc zakupy czy organizując zabiegi rehabilitacyjne. Żadna z osób zaangażowanych w te działania nie otrzymuje wynagrodzenia.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paczka dla Bohatera

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-kanadyjska współpraca
Bez zmian w emeryturach
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Koszykarskie widowisko
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Groźny incydent w Libanie
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO rozkłada lotniczy parasol
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Generał z cienia
Marsz prawdę ci powie
Nowa baza US Army w Polsce?
Wielka gra na ukraińskim froncie
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
F-35 zmienia wszystko
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Polski wkład w operację „Overlord”
Husarze dla mieszkańców Polski
Ślady, których nie widać
Chcą budować dla Amerykanów
Sojusz kontra drony
Bałtyk, wspólna sprawa
Kraków zaprosił weteranów
Hegseth odznaczył polskiego generała
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
DIANA szansą dla polskich innowacji
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
K9, ognia!
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Oswoić „latający komputer”
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Czerwieńsze będą…
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Równanie z „Iksem”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Biało-czerwona na Monte Cassino
Lotnisko w zanadrzu
Latający dron – broń na okręty podwodne
Wsparcie ma znaczenie
Śmierć w sercu Azji
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO