moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Od dronów po broń szybszą niż dźwięk

O wyzwaniach wojskowego lotnictwa dyskutowano podczas webinarium zorganizowanego przez Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. W internetowym spotkaniu wzięli udział m.in. specjaliści z kluczowych ośrodków NATO. Wszyscy zgodnie wskazali jako kierunek rozwoju sił powietrznych robotyzację pola walki oraz inwestycje w najwyższe technologie, takie jak hipersoniczność.

Webinarium zorganizowane przez Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych było poświęcone przyszłości wojskowego lotnictwa oraz działaniom w domenie kosmicznej. Temat jest związany z głównym celem prac bydgoskiej instytucji, która od roku opracowuje dla szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego analizę środowiska bezpieczeństwa Polski pod nazwą Nowe Urządzenie Polskie – NUP 2X35. Ma ona odpowiedzieć na pytanie, jak powinny być zorganizowane polskie siły zbrojne za 20 i 30 lat oraz pomóc opracować wojskowym strategom „Nową polską wielodomenową koncepcję operacyjnego użycia wojsk”.

Aby zebrać wiedzę na temat wyzwań stojących przed Wojskiem Polskim, bydgoskie centrum zaprasza do rozmów krajowych i zagranicznych specjalistów. Z powodu pandemii tym razem spotkanie odbyło się w formule telekonferencji. Wzięli w nim udział m.in.: płk rez. prof. Eugeniusz Cieślak z Baltic Defence College w Tartu, płk rez. prof. inż. Sławomir Augustyn z Wojskowej Akademii Technicznej, ppłk Carlos Martinez z Allied Command Transformation w Norfolk oraz ppłk Juergen Welsch i ppłk Henry Heren z Joint Air Power Competence Centre w Kalkar. Specjaliści byli zgodni, że przyszłość wojskowego lotnictwa zasadza się na rozwoju różnego typu bezzałogowców, sztucznej inteligencji, która będzie wspomagać procesy decyzyjne na wszystkich poziomach dowodzenia, oraz na technologiach hipersonicznych, które wymuszą zmiany we wszystkich obszarach działania statków powietrznych.

REKLAMA

Reprezentujący Baltic Defence College płk rez. prof. Cieślak, który poświecił swoją prezentację dronom, podkreślał, że bezzałogowce są dziś tak powszechne, iż obrona przed nimi będzie ekstremalnie trudna. – Nie da się, po prostu nie ma technicznych możliwości zabezpieczenia wszystkich obiektów strategicznych w kraju przed atakiem dronami – oceniał. Jak podkreślał ppłk Juergen Welsch z Joint Air Power Competence Centre, aby sprostać temu wyzwaniu, wojsko musi inwestować w najnowsze technologie. – Trzeba mieć świadomość, że walka np. z rojem dronów będzie wymagała ogromnych nakładów finansowych – przyznał oficer.

Zdaniem ekspertów technologią, która oprócz systemów bezzałogowych będzie w największym stopniu determinować rozwój wojskowego lotnictwa w najbliższych latach, jest sztuczna inteligencja. – Nie ma odwrotu od daleko posuniętej robotyzacji pola walki, gdyż dzięki sztucznej inteligencji możemy na czas podejmować kluczowe decyzje. Jednocześnie nie powinniśmy pozostawiać maszynom pełnej autonomiczności, ponieważ nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że zadziałają poprawnie – mówił ppłk Juergen Welsch i podał przykład amerykańskich samolotów Boeing 737MAX, w których to wadliwe oprogramowanie doprowadziło do śmiertelnych w skutkach katastrof lotniczych.

Wtórował mu ppłk Carlos Martinez z Allied Command Transformation, jednego z dowództw strategicznych NATO. Jego zdaniem nawet przy dynamicznym rozwoju sztucznej inteligencji rola człowieka w procesie dowodzenia pozostanie kluczowa. – To prawda, że dzięki komputerom możemy podejmować decyzje szybciej i lepiej, ale nigdy nic nie zastąpi kreatywności człowieka. Jego intuicji i doświadczenia, które pozwalają mu przewidywać, co się może wydarzyć, jakie decyzje podejmie przeciwnik – uzasadniał.

Trzecią dziedziną, która w ocenie ekspertów w najbliższych dekadach istotnie wpłynie na wojskowe lotnictwo, jest szeroko rozumiana technologia hipersoniczna. – Pocisków o takich prędkościach łatwo i przyjemnie będzie się używało. Ale my musimy umieć nie tylko nimi atakować, lecz także przed nimi skutecznie się bronić. A to będzie ogromne wyzwanie – przyznał płk rez. prof. inż. Sławomir Augustyn z Wojskowej Akademii Technicznej.

Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy to instytucja, która odpowiada m.in. za przygotowanie na potrzeby wojska natowskich dokumentów doktrynalnych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Chris Okula/ U.S. Air Force

dodaj komentarz

komentarze

~asd
1617212460
Trzeba opracowywać własną broń laserową. Nic nie jest szybsze od światła. P.S. Dlaczego używamy dalej makaronizmu "hipersoniczny" zamiast "hiperdźwiękowy" ?
6D-FB-56-D1

Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
 
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Nowe książeczki wojskowe
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Sportowy jubileusz
Złoto ustrzelone w Indiach
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Udany weekend żołnierzy
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Kolejne Herculesy dla wojska
Nowy zarząd PGZ
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Nowy karabin z Tarnowa
Mężny duch dla ratowników
Skok na wyższy poziom
Kurs na dyplomację
Jedyna taka brygada
Sto sekund do zagłady
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Leopardy w natarciu
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Polska stawia na fregaty Miecznik
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Ukraiński kurs na Zachód
Ogień z trzech poligonów
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
„Wolverine Strike” odpiera atak
Łączenie dwóch światów
Test na flance
Łask czeka na myśliwce V generacji
Opiniowanie po nowemu
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Pierwsze kroki na linie
Kierunek: certyfikacja
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Jak wojsko walczy z pandemią
Kuźnie oficerskich kadr
Rosomaki na okrętach
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Siły powietrzne czekają na F-35
Afganistan. Czas wracać do domu
Rumuński „Scorpion Spring”
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Mistrzowskie zagranie przegranych
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO