moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata

Drużyna polskich szpadzistek zwyciężyła w zawodach o Puchar Świata w Kazaniu. Na planszy walczyły: st. szer. Ewa Trzebińska, st. szer. Magdalena Piekarska-Twardochel, Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka. Polki w finale rozgromiły 45:24 reprezentantki Korei Południowej. Natomiast w półfinale nasze szpadzistki pokonały 34:24 drużynę Rosji.

Przed tygodniem polskie szablistki wygrały zawody o Puchar Świata w Budapeszcie. Szpadzistki nie chciały być gorsze od swoich koleżanek i w imprezie tej samej rangi powtórzyły ich sukces. W Kazaniu w turnieju drużynowym o zwycięstwo rywalizowało 25 ekip. W drodze do finału Polki musiały wygrać trzy mecze. Najpierw pokonały 45:25 reprezentantki Kanady. Następnie w pojedynku o awans do półfinału wygrały 36:31 z Węgierkami. Wreszcie w meczu o awans do finału nie dały żadnych szans reprezentantkom gospodarzy.

Przed pojedynkiem o złoto przewagę psychologiczną nad Polkami miały Koreanki, które znakomicie spisały się w turnieju indywidualnym. In-Jeong Choi zajęła pierwsze miejsce, Young-Mi Kang – trzecie, a Sera Song – siódme. Natomiast żadnej z reprezentantek Polski nie udało się uplasować w czołowej dziesiątce. Aleksandra Jarecka była 11., Ewa Trzebińska – 23., a Renata Knapik-Miazga – 70. – Turnieje drużynowe rządzą się jednak swoimi prawami i po raz kolejny okazało się, jak ważną rolę odgrywa w nich tak zwany team spirit, czyli duch zespołu. Nasze szpadzistki pokazały tego ducha i nie dały żadnych szans rywalkom – zauważa plut. Robert Andrzejuk, trener szermierczej reprezentacji Wojska Polskiego.

Finałowy mecz Polek z Koreankami z Południa rozpoczęły najlepsze zawodniczki obu reprezentacji w turnieju indywidualnym: Choi i Jarecka. Reprezentantka Polski pewnie pokonała 3:0 drużynową wicemistrzynię olimpijską z 2012 roku i wicemistrzynię świata w drużynie z 2018 roku. W kolejnych pojedynkach żadnej z Koreanek nie udało się wygrać. W drugim starciu Trzebińska wygrała 4:2 z Song, a w trzecim Knapik-Miazga pokonała 6:4 Kang.

Druga runda rozpoczęła się od wygranej 4:2 Jareckiej nad Song. Następnie Knapik-Miazga zremisowała 4:4 z Choi, a Trzebińska rozgromiła 7:1 Kang. Po sześciu pojedynkach Polki prowadziły 28:13. W siódmym starciu Knapik-Miazga pokonała 6:4 Song, a w ósmym Jarecka wygrała 6:2 z Kang. Wreszcie w ostatniej potyczce meczu Trzebińska zremisowała 5:5 z Choi i po zdobyciu 45. punktu Polki mogły cieszyć się z cennego zwycięstwa w ostatnich zawodach o Puchar Świata przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio.

W pojedynku o brązowy medal Chinki, które w półfinale uległy 29:33 reprezentantkom Korei Południowej, pokonały 40:24 Rosjanki.

W meczu gospodyń turnieju z Polkami, którego stawką był awans do finału, jako pierwsze wyszły na planszę st. szer. Ewa Trzebińska i Julia Lichagina. Szpadzistka z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego wygrała z Rosjanką 3:2. W kolejnych pojedynkach Polki już nie pozwoliły reprezentantkom gospodarzy objąć prowadzenia w meczu. W drugiej walce st. szer. Magdalena Piekarska-Twardochel z WZS w Białobrzegach zremisowała 2:2 z Tatianą Gudkową. Natomiast w trzecim pojedynku Renata Knapik-Miazga wygrała 2:0 z Aizanat Murtazajewą. W pozostałych potyczkach Piekarska wygrała 4:2 z Lichaginą, Trzebińska przegrała 2:3 z Murtazajewą, Knapik-Miazga pokonała 4:0 Gudkową, Piekarska uległa 6:8 Murtazajewej, Knapik-Miazga przegrała 2:5 z Lichaginą i Trzebińska rozgromiła 9:2 Gudkową. Co ciekawe, w pojedynku kończącym mecz doszło do rewanżu za finał turnieju indywidualnego o mistrzostwo świata w 2017 roku w Lipsku. Lepsza w Niemczech okazała się Rosjanka, która wygrała z Polką 11:9.

SZUS

autor zdjęć: Augusto Bizzi / FIE

dodaj komentarz

komentarze


Śmierć w sercu Azji
Spadochronowy triumf
Triumf wojskowych lekkoatletów
Wyścig snajperów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Inwestycje w bezpieczeństwo
Poskromić kolosa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Ostatnia niedziela…
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Święto wojska pod hasłem SAFE
MON i MSZ o szczycie NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Azjatycka szansa
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Test w stratosferze
Baobaby docierają do wojska
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Pierwszy krok do Invictusa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Atak i przejęcie dokumentów
Innowacje z PERUNA
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Pieta Michniowska
Gen wojownika
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Kajakiem na światowe podium
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Pancerne starcie
Polski Gnom
MON szuka dronów do zwalczania dronów
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Rakietowcy na Hawajach
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Odniesione w walce rany łączą
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Wsparcie ma znaczenie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wojsko stawia na „armię talentów”
Jelcze z Raciborza
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Marzenia częściowo spełnione
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Paliwowy krwiobieg NATO
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO