moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym

Niemal 27 700 żołnierzy zawodowych powinno do końca marca złożyć oświadczenia majątkowe. Tymczasem do tej pory jedynie połowa żołnierzy wywiązała się z tego obowiązku. Dokumenty można wysłać za pośrednictwem kancelarii jednostki, Poczty Polskiej oraz – po raz pierwszy – drogą elektroniczną, ale oświadczenie musi być opatrzone weryfikowanym e-podpisem.

Obowiązek składania oświadczeń majątkowych w wojsku istnieje od 2008 roku. Żołnierze – wszyscy oficerowie oraz podoficerowie służący m.in. w strukturach logistycznych i finansowych – muszą złożyć takie dokumenty do 31 marca każdego roku. W formularzach muszą się znaleźć informacje o stanie majątkowym na dzień 31 grudnia minionego roku. To dane o m.in. dochodzie, posiadanych nieruchomościach i samochodach oraz zaciągniętych kredytach. Oświadczenie majątkowe musi złożyć około 27 700 żołnierzy, dotychczas ten obowiązek wypełniła jedynie połowa zobligowanych.

 

REKLAMA

Nowe możliwości

Płk Dariusz Szczęśniak, szef Oddziału Oświadczeń Majątkowych KGŻW, przyznaje, że w ubiegłym roku składanie dokumentów nieco pokrzyżowała żołnierzom pandemia. Choć termin – ze względu na sytuację epidemiologiczną – został wydłużony do 31 maja 2020 roku, oświadczeń nie złożyło 483 żołnierzy zawodowych. – W dużej mierze przyczyną była właśnie pandemia. Część żołnierzy przebywała na kwarantannach, odosobnieniach i po prostu nie miała możliwości przesłania dokumentów w formie papierowej – wyjaśnia płk Szczęśniak.

Oficer dodaje, że – zważywszy na ubiegłoroczne doświadczenia – w tym roku możliwości przesyłania oświadczeń zostały poszerzone. Oprócz dotychczasowych sposobów, tj. za pośrednictwem kancelarii jednostki wojskowej albo poczty (za potwierdzeniem odbioru), żołnierze mogą przesłać oświadczenie z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Ale to nie wszystko. – Jeśli żołnierz nie ma możliwości wysłania oświadczenia jednym z tych trzech sposobów, może do końca marca przesłać oświadczenie w formie elektronicznej za pośrednictwem resortowych systemów teleinformatycznych. Warunek jest taki, że po ustaniu przyczyn uniemożliwiających wywiązanie się z tego obowiązku w terminie, będzie musiał niezwłocznie złożyć to oświadczenie na jeden ze wskazanych trzech sposobów – dodaje płk Szczęśniak.

Najczęstsze błędy w oświadczeniach i sposób na ich uniknięcie

Choć oświadczenia są składane już po raz trzynasty, to – jak przyznają przedstawiciele ŻW – żołnierze wciąż popełniają błędy. Do tych najczęstszych należą braki załączników o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka oraz o zamiarze podjęcia lub zmianie charakteru takiej działalności. Często żołnierze nie dołączają informacji o dochodach z tytułu służby poza granicami kraju oraz objętych małżeńską wspólnością majątkową. Zdarza się, że w dokumentach nie ma pełnych danych o zaciągniętych kredytach (np. o ich wysokości) lub posiadanych nieruchomościach (brak tytułu prawnego). Niektórzy wciąż zapominają o podpisie, a inni wykazują stan majątkowy nie na ostatni dzień roku poprzedniego, lecz według stanu na dzień wypełniania oświadczenia.

By uniknąć tego rodzaju błędów, można skorzystać ze specjalnej aplikacji do wypełniania oświadczeń (jest ona dostępna na stronie internetowej ŻW oraz w systemie informatycznym MILNET). To Interaktywny Formularz Oświadczeń, który przeprowadza użytkownika przez proces wypełniania dokumentu, m.in. wymusza wpisanie wymaganych danych. Wypełniony formularz można także zapisać i zawarte w nim dane wykorzystać w kolejnych latach (jeśli wciąż będą aktualne).

Warto pamiętać, że niezłożenie oświadczenia w ustawowym terminie pociąga określone konsekwencje. O niewywiązaniu się z obowiązku najpierw zostanie powiadomiony przełożony żołnierza, a on sam otrzyma wezwanie z ŻW do złożenia dokumentu. Jeśli nie zrobi tego w ciągu dwóch tygodni, dowódca jednostki będzie musiał wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec żołnierza. Może to oznaczać nałożenie jednej z kar dyscyplinarnych: nagany, kary finansowej, a nawet odwołania z zajmowanego stanowiska.

Wszystkie informacje na temat zasad wypełniania oświadczeń o stanie majątkowym oraz druki dokumentów można znaleźć na stronie internetowej Żandarmerii Wojskowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
 
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Udany weekend żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Jedyna taka brygada
Course on Diplomacy
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Test na flance
Ogień z trzech poligonów
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Kuźnie oficerskich kadr
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Leopardy w natarciu
Jak wojsko walczy z pandemią
Afganistan. Czas wracać do domu
Kolejne Herculesy dla wojska
Opiniowanie po nowemu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Mężny duch dla ratowników
Kurs na dyplomację
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Rumuński „Scorpion Spring”
Kierunek: certyfikacja
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Siły powietrzne czekają na F-35
„Wolverine Strike” odpiera atak
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Nowy zarząd PGZ
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Złoto ustrzelone w Indiach
Nowy karabin z Tarnowa
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Pierwsze kroki na linie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Mistrzowskie zagranie przegranych
Sto sekund do zagłady
Rosomaki na okrętach
Łask czeka na myśliwce V generacji
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Skok na wyższy poziom
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Nowe książeczki wojskowe
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Polska stawia na fregaty Miecznik
Łączenie dwóch światów
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Sportowy jubileusz
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO