moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
B-1B Lancer w Powidzu

Od naszej sojuszniczej współpracy zależy przyszłość NATO – mówił gen. Steven Basham, zastępca dowódcy Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce, który dziś odwiedził 33 Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Na największym lotnisku wojskowym w Polsce amerykańcy lotnicy zaprezentowali tankowanie bombowca B-1B Lancer przy włączonych silnikach.

Samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego brały udział w eksporcie bombowca B-1B Lancer.

Gen. broni Steven Basham, zastępca dowódcy Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce (Deputy Commander, U.S. Air Forces in Europe-Air Forces Afrika), odwiedził w piątek Powidz, gdzie znajduje się największe wojskowe lotnisko w Polsce. Stacjonują tu żołnierze dowództwa 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, a także kilkuset amerykańskich żołnierzy służących w ramach operacji Atlantic Resolve. Amerykańskiemu generałowi towarzyszyli m.in. gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, oraz gen. broni Jan Śliwka, I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. – Jesteśmy zaszczyceni, że możemy tu być i współpracować z naszymi polskimi sojusznikami. Ćwiczymy razem i szkolimy się po to, by rozwijać wspólne zdolności do obrony regionu Morza Bałtyckiego i odstraszania potencjalnych agresorów – mówił amerykański generał.

REKLAMA

Podczas spotkania w Powidzu amerykańcy lotnicy zaprezentowali bombowiec strategiczny B-1B Lancer. Maszyny tego typu, mogące przenosić największy ładunek kierowanych i niekierowanych pocisków balistycznych w siłach powietrznych na świecie, od lutego stacjonują w norweskiej bazie lotniczej Orland, a ich zadaniem jest m.in. wsparcie prowadzonych nad Europą misji Bomber Task Force (BTF). – Nasza współpraca z Siłami Powietrznymi RP jest wyrazem amerykańskiego zaangażowania w zapewnienie stabilności tego regionu. Stanowi także znak ciągłego doskonalenia się wielonarodowego zespołu. Częścią tego zobowiązania jest przesuwanie granic tego, co możemy zrobić, oraz zdobywanie doświadczeń na rzecz zaawansowanego sposobu walki w przyszłości – podkreślił gen. Basham.

W podobnym tonie wypowiadał się gen. Śliwka. – Realizujemy misję treningową nad Polską wspólnie z lotnictwem strategicznym USA. To znak dobrego przygotowania i wspólnie osiągniętego, wysokiego poziomu interoperacyjności – ocenił oficer z Dowództwa Generalnego.

Podczas spotkania w Powidzu odbyło się tankowanie bombowca przy pracujących silnikach. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas, skupić się na innych obszarach walki, zwiększa też wydajność działań bojowych. – Jako pilot mogę powiedzieć, że ten samolot ma rekordowy zasięg i prędkość wymaganą do wykonania zadania. Przy współczesnych wyzwaniach często kluczowe znaczenie ma tankowanie w różnych lokalizacjach. Nasi lotnicy, ramię w ramię ze swoimi polskimi odpowiednikami, mogą zarządzać szybkim tankowaniem, aby utrzymać nasze bombowce w powietrzu – mówił generał. Generał Basham podkreślał, że Polska zawsze angażowała się w obronę militarną swoich przyjaciół, dlatego jest szczególnie wartościowym sojusznikiem. Dowodem na zaangażowanie i chęć współpracy z amerykańskim partnerem jest – jak mówił generał – decyzja o zakupie przez Polskę samolotów F-35. – Doceniamy także ciągłe starania o coraz większą interoperacyjność z naszymi siłami, począwszy od goszczenia zdalnie pilotowanych samolotów w bazach, po systematyczne doskonalenie taktyki chociażby za pomocą floty F-16 – zauważył.

Generał nawiązał też do przypadającej dziś 22. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Przyznał, że nasz kraj jako ważny członek Sojuszu przyczynił się do znaczących sukcesów w utrzymaniu globalnego bezpieczeństwa. – Świętujemy dziś poczynione postępy i historyczną integrację pomiędzy Polską a USA. Dzięki sojuszniczej współpracy będziemy nadal niestrudzenie pracować na rzecz stabilizacji w regionie – mówił amerykański generał.

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Martyna Fedro-Samojedny, Luiza Wawrzyniak-Kozera

dodaj komentarz

komentarze


Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
 
Przesiadka do klasy premium
Rosomaki będą groźniejsze
Pierwszy krok do zawodowców
Rodzeństwo na medal
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Misja nie tylko wojskowa
Bombardowanie Monte Cassino
MON: nie wyciekły tajne informacje
Kolejna prowokacja na granicy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Zima, skały i kawalerzyści
Nowe garaże dla Leopardów
Zbuduj formę na wiosnę!
Zostań wojskowym muzykiem
Saperzy rozminowują Kłaj
Bez AK, ale nadal w walce
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Oczy na wschodnią flankę
Border Protection Is a Priority
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Polak w szkole boardingu
Nowa Rada przy prezydencie
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
W BBN o sytuacji na granicy
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Wiedza, która ratuje życie
Z pomocą dla Libanu
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Drony na fali
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Nowe radary dla MW
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Survival w Kosowie
Zielony, żółty czy czerwony?
Hiszpańskie dylematy
W Brukseli o przyszłości NATO
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Na wolność przez dwa mury
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Nauka kruszenia lodu
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Dywizjon 303 w Napoleonie
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Legionowski szpital niemal gotowy
Jak Perun z Piratem
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO