moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika

Rok 2020 był przełomowy w relacjach polsko-amerykańskich, ponieważ wynegocjowano i podpisano dwustronną umowę EDCA o współpracy obronnej – mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Teraz priorytetem MON jest budowa infrastruktury gotowej przyjąć, w sytuacji zagrożenia państwa, nawet 20 tys. żołnierzy z USA.

Posłowie wysłuchali w środę informacji przedstawicieli resortu obrony oraz spraw zagranicznych na temat obecności militarnej USA i innych sojuszników na terytorium Polski. Wiceminister obrony mówił też o realizowanych najważniejszych zadaniach i planach dotyczących pogłębiania współpracy militarnej z sojusznikiem zza oceanu. – Nasze strategiczne polsko-amerykańskie partnerstwo nigdy nie było tak silne jak obecnie – podkreślał Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON. Przekonywał, że zmiana w Białym Domu, jaka nastąpiła po przegranych przez Donalda Trumpa wyborach prezydenckich, nie osłabi tych relacji, ponieważ administracja prezydenta Joego Bidena docenia wagę współpracy sojuszniczej z Polską i „deklaruje gotowość dalszej intensywnej współpracy”. – Takie zapewnienie padło z ust Lloyda Austina, nowego sekretarza obrony USA, w mającej niedawno miejsce rozmowie telefonicznej z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem – zaznaczył wiceminister.

Wojciech Skurkiewicz poinformował posłów, że obecnie obie strony pracują nad wdrożeniem postanowień umowy EDCA (o wzmocnionej współpracy obronnej) podpisanej w 2020 roku przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa. To, zdaniem przedstawiciela MON, dokument przełomowy w relacjach militarnych między Polską i USA. Zgodnie z tym porozumieniem w Polsce (dokładnie w Poznaniu) dyslokowano dowództwo V Korpusu US Army, którego zadaniem jest dowodzenie amerykańskimi wojskami stacjonującymi w naszym regionie. Dowództwo rozpoczęło funkcjonowanie w 2020 roku, a pełną gotowość osiągnie pod koniec tego roku. Umowa zawiera oczywiście znacznie więcej ustaleń. – Dzięki niej możliwe będzie trwałe zwiększenie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce o około tysiąca żołnierzy, czyli do 5,5 tys. średniorocznie – wyliczał wiceminister MON.

REKLAMA

Umowa EDCA umożliwia także utworzenie infrastruktury do przyjęcia – w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa kraju – dodatkowych 20 tys. żołnierzy USA. Wiceminister obrony zapewnił, że obecnie toczą się „prace nad porozumieniami wykonawczymi w kwestiach infrastrukturalnych oraz wsparcia logistycznego”. Razem z amerykańskim partnerem jest ustalana lista najważniejszych zadań z tym związanych. – Budowa infrastruktury gotowej na przyjęcie 20 tys. żołnierzy USA to dla nas priorytet – podkreślał Wojciech Skurkiewicz.

Gen. bryg. Dariusz Mendrala, pełnomocnik ds. realizacji inwestycji budowlanych wynikających z umowy EDCA, poinformował, że strona polska chce wykonać ponad sto projektów w 11 miejscach. Chodzi przede wszystkim o rozbudowę infrastruktury lotniskowej i poligonowej. Ale na liście zaplanowanych prac jest również budowa lub modernizacja budynków dla dowództw, obiektów zabezpieczenia logistycznego oraz przeznaczonych dla Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Przedstawiciele MON zwrócili uwagę, że realizacja programów stanie się impulsem dla gospodarki, ponieważ prace te będą wykonywać głównie polskie firmy. O tym, jakie będą koszty inwestycji realizowanych pod kątem potrzeb sojusznika, przedstawiciele MON nie chcieli rozmawiać, twierdząc, że są to informacje niejawne.

Wiceminister Skurkiewicz przypomniał, że pierwsi żołnierze z USA przyjechali do Polski w 2017 roku, wzmacniając tym samym wschodnią flankę NATO. Dziś służą w międzynarodowej Batalionowej Grupie Bojowej, która stacjonuje w Orzyszu. USA jest państwem ramowym w grupie, co oznacza, że wojskowi w amerykańskich mundurach stanowią jej główną siłę. Na 1005 żołnierzy 692 to żołnierze z USA. Współpracują oni z Bułgarami (132 żołnierzy), Rumunami (102) i Chorwatami (79).

Amerykanie zasilili także dowództwa NATO, których siedziby znajdują się w Polsce. Chodzi o Wielonarodową Dywizję Północny Wschód w Elblągu. Zadaniem jednostki, która powstała w 2017 roku, jest koordynacja funkcjonowania i szkolenia czterech batalionowych grup bojowych stacjonujących na wschodniej flance Sojuszu. Amerykańskie mundury zobaczymy też w centrach NATO w Bydgoszczy i Krakowie (pod koniec 2019 roku otwarto tu siedzibę Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO). W przyszłym roku gotowość ma osiągnąć amerykańska baza rakietowa w Redzikowie.

Zgodnie z umową o współpracy obronnej Polski i USA żołnierze zza oceanu pojawią się także we Wrocławiu (tu ma powstać lotnicza baza załadunkowo-rozładunkowa USA), Łasku (gdzie będzie eskadra statków bezzałogowych), Powidzu (mają tu stacjonować piloci) i Lublińcu (do którego przyjadą amerykańscy żołnierze sił specjalnych).

Joanna Tańska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda nie tylko od dowódcy
 
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Nowy karabin z Tarnowa
Złoto ustrzelone w Indiach
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Siły powietrzne czekają na F-35
Łask czeka na myśliwce V generacji
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Ukraiński kurs na Zachód
Kurs na dyplomację
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Mistrzowskie zagranie przegranych
Nowe książeczki wojskowe
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Leopardy w natarciu
Nowy zarząd PGZ
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Jak wojsko walczy z pandemią
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Łączenie dwóch światów
Polska stawia na fregaty Miecznik
Sportowy jubileusz
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
„Wolverine Strike” odpiera atak
Ogień z trzech poligonów
Rosomaki na okrętach
Opiniowanie po nowemu
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Sto sekund do zagłady
Kolejne Herculesy dla wojska
Test na flance
Mężny duch dla ratowników
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Skok na wyższy poziom
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Afganistan. Czas wracać do domu
Rumuński „Scorpion Spring”
Pierwsze kroki na linie
Kierunek: certyfikacja
Course on Diplomacy
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Jedyna taka brygada
Udany weekend żołnierzy
Kuźnie oficerskich kadr
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO