moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Góry zimą też mogą być złote

Musieli wykazać się wielkimi umiejętnościami z zakresu ratownictwa górskiego, a następnie na nartach skiturowych pokonać ponad 90-kilometrową trasę. W czasie trzech dni marszu padał gęsty śnieg, był siarczysty mróz i porywisty wiatr. O złotą Wojskową Odznakę Górską walczyło czterech żołnierzy, powiodło się dwóm braciom.

W tegorocznych kwalifikacjach tradycyjnie organizowanych przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich wzięło udział czterech śmiałków. Po trwających pięć dni zmaganiach do elitarnego grona posiadaczy Wojskowej Odznaki Górskiej I stopnia dołączyło dwóch żołnierzy: ppor. Radosław Warmuz z 5 Batalionu Dowodzenia 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz ppor. Bartłomiej Warmuz z 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej. – To ogromna satysfakcja, tym bardziej że w gronie posiadaczy złotej odznaki znaleźliśmy się jako pierwsi spoza 21 Brygady Strzelców Podhalańskich – mówi ppor. Bartłomiej Warmuz, który z bratem bliźniakiem dzieli pasję do gór od wielu lat. Obaj zdobywali umiejętności potrzebne do uzyskania odznaki m.in. podczas wspinaczek wysokogórskich w Tatrach. Jako instruktorzy dzielą się swoim doświadczeniem z żołnierzami oraz cywilami.

– Jest wiele odznak górskich wymagających dużych umiejętności, ale dla żołnierza szczególne znaczenie ma właśnie Wojskowa Odznaka Górska 21BSP – podkreśla ppor. Radosław Warmuz. O elitarności zdobytego odznaczenia świadczy także niewielka grupa jego posiadaczy. Dotychczas jedynie 13 żołnierzy zdołało ukończyć kwalifikację na złotą odznakę. W tym roku trwała ona pięć dni i była wyjątkowo trudna.

REKLAMA

Walka na Smerku

Pierwszy etap przeprowadzony został w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu. Tu żołnierze musieli wykazać się umiejętnościami z zakresu ratownictwa wysokościowego, budowali mosty linowe i uwalniali poszkodowanego z przyrządów zaciskowych, musieli także przeprowadzić ewakuację rannego za pomocą noszy UT2000. – W czasie marszu te nosze pełnią rolę stelaża do dwóch plecaków. W razie potrzeby z dwóch części tworzy się tobogan, na którym układa się rannego. Wcześniej trzeba go owinąć w śpiwór i płachtę biwakową oraz zabezpieczyć pasami – wyjaśnia kpt. Szczepan Pietraszek z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, jeden z pomysłodawców Wojskowej Odznaki Górskiej. Podczas tego zadania żołnierze wcielali się w rolę ratownika jadącego z przodu, potem tego, który jest z tyłu, a także w rolę rannego.

Najtrudniejszą częścią kwalifikacji był jednak trwający trzy dni marsz na nartach skiturowych. Na 92-kilometrowej trasie prowadzącej z Duszatyna do Wołosatego żołnierze byli zdani wyłącznie na siebie. Mimo obfitych opadów śniegu oraz mrozów sięgających minus 19 stopni, musieli nieść cały niezbędny ekwipunek. W ważących ponad 20 kilogramów plecakach znajdował się namiot, śpiwór, kuchenka z paliwem oraz żywność.

– Niektórzy lekceważą Bieszczady, ale przy złych warunkach pogodowych są one bardzo wymagające. Ze względu na ponadmetrową pokrywę świeżego śniegu oraz występujące zagrożenie lawinowe najtrudniejsze było podejście pod szczyt Smerek. Pokonanie niewielkiego odcinka trasy wymagało zarówno większego wysiłku, jak i dłużego czasu. Dodatkowo porywisty wiatr i ciemności nie ułatwiały zadania. Dla uczestników było to prawdziwe wyzwanie – opowiada mł. chor. Jacek Waśko z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Nie tylko odznaka

Podczas kwalifikacji wszystkie biwaki odbywały się z użyciem wyposażenia niesionego przez uczestników, bez pomocy z zewnątrz. Ppor. Radosław Warmuz podkreśla, że to właśnie czas między kolejnymi etapami marszu był największym wyzwaniem. – Temperatura w namiocie wynosiła minus 15 stopni, do tego musieliśmy liczyć się z deficytem jedzenia. Problemem była także woda, która błyskawicznie zamarzała. Najbardziej odczułem jednak silny wiatr, sięgający w porywach 90 km/h. Na takie warunki trzeba być przygotowanym nie tylko kondycyjnie, lecz także psychicznie – przyznaje ppor. Warmuz.

Żołnierze podkreślają, że w sytuacji, gdy samo wyjście z namiotu stanowi niemałe wyzwanie, a przygotowanie jednej porcji posiłku zajmuje kilkadziesiąt minut, zdobywa się nie tylko Wojskową Odznakę Górską. Wraz z trudem przychodzi także olbrzymi bagaż wiedzy i doświadczenia, które można później przekazać podczas szkolenia żołnierzy.

Żeby móc zawalczyć o złotą odznakę, trzeba spełnić wyśrubowane wymagania (m.in. już mieć srebrne odznaczenie). W tym roku sprostało im tylko czterech kandydatów. – Od organizatorów usłyszeliśmy, że nawet gdyby tylko jeden zespół chciał podejść do kwalifikacji, to zostaną one przeprowadzone. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni za wysiłek, który włożyli żołnierze z Rzeszowa – podkreśla ppor. Bartłomiej Warmuz.

Po trwających pięć dni zmaganiach do elitarnego grona posiadaczy Wojskowej Odznaki Górskiej I stopnia dołączyło dwóch żołnierzy: ppor. Radosław Warmuz z 5 Batalionu Dowodzenia 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz ppor. Bartłomiej Warmuz z 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Wojskowa Odznaka Górska 21 Brygady Strzelców Podhalańskich została ustanowiona w 2015 roku, a jej symbolika nawiązuje do naszywki szkoły wysokogórskiej, która funkcjonowała w okresie międzywojennym. Aby otrzymać najwyższy, złoty stopień odznaki, trzeba nie tylko wykazywać się wysokimi umiejętnościami z zakresu wspinaczki i ratownictwa górskiego, lecz także zdobyć wcześniej brązową i srebrną odznakę.

Kwalifikacje do zdobycia Wojskowej Odznaki Górskiej wszystkich trzech stopni 21 Brygada Strzelców Podhalańskich przeprowadza co roku.

Michał Zieliński

autor zdjęć: 21 BSP

dodaj komentarz

komentarze


Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
 
Trudny rok na misjach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Medalowe „oczko” żołnierzy
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Topaz w ASzWoj-u
Kuźnie oficerskich kadr
Armia kupuje wozy dla strażaków
Pierwszy skok do kraju
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Pamiętajmy o Wyklętych
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Jak to jest z awansami bez limitu?
Awanse generalskie
Antena Nura wypatruje F-16
W kazamatach Informacji Wojskowej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie zmiany w mundurówce?
Nurek z wiązką
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Misje na zdalnej lekcji
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Maskowanie to nie wszystko
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Żołnierze sportowcy nadają ton
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Obrady ministrów obrony NATO
Ostatnia wola bohatera
Podwodniacy na spluwaczkach
Czołgista pod wodą
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Ukraiński kurs na Zachód
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Krwawa Olszynka
F-35 wylądują w Łasku
Na pomoc Libańczykom
Amerykanie odmładzają F-16
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Laserowa artyleria US Army
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Gotowi na ratunek
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Od roku z pomocą i w gotowości
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Rozpoznanie na medal
Złoty biatlon żołnierzy
Machina „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO