moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych

Wzorem cywilnej służby zdrowia, wojskowi ratownicy medyczni zyskają uprawnienia do samodzielnego pobierania wymazów oraz wykonywania testów antygenowych na obecność koronawirusa. Oznacza to skrócenie procedury związanej z wydaniem zlecenia przez lekarza. Nowe przepisy dotyczą ok. 2 tys. ratowników medycznych w mundurach.

Wojskowi ratownicy medyczni od wybuchu epidemii są zaangażowani w działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wspierając publiczną służbę zdrowia pomagają m.in. w transporcie chorych, opiece nad pacjentami niesamodzielnymi. Wspierają także cywilnych medyków pobierając wymazy oraz wykonując testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Te dwa ostatnie zadania w 2020 roku mogli wykonywać jedynie na zlecenie lekarza. Jednak wkrótce to się zmieni. MON wprowadza bowiem rozwiązania analogiczne do tych, które niedawno wprowadził minister zdrowia. Obowiązujące od 28 listopada 2020 roku rozporządzenie MZ poszerzyło uprawnienia cywilnych ratowników medycznych i obecnie mają prawo, by samodzielnie decydować o konieczności pobrania wymazu i przeprowadzenia testu na obecność przeciwciał. To ważne, bo jeżdżąc na co dzień w karetkach, muszą mieć możliwość szybkiej diagnostyki pacjentów, jeszcze na etapie przedszpitalnym.

REKLAMA

– Mając na uwadze doświadczenia ostatnich miesięcy oraz zaangażowanie wojskowego personelu medycznego w walkę z epidemią, w tym także szerokie wsparcie cywilnej służby zdrowia, uznaliśmy, że niezbędne jest ujednolicenie zakresu uprawnień naszego personelu medycznego z uprawnieniami pracowników systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego – mówi kpt. Anna Aleksandrzak-Heiducka z Zespołu Pielęgniarstwa i Ratownictwa Medycznego w Departamencie Wojskowej Służby Zdrowia MON.

Projekt zmian poszerzający uprawnienia wojskowych ratowników medycznych został już podpisany przez ministra obrony narodowej. Zgodnie z zapisami dokumentu będą oni mogli – podczas ogłoszonego stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego – samodzielnie pobierać wymaz od pacjenta oraz wykonywać testy antygenowe na obecność wirusa SARS-CoV-2.

– Oczywiście takie czynności ratownicy wykonują już od wielu miesięcy, teraz jednak będą mogli robić to samodzielnie. To ważne z punktu widzenia realizowania przez nich zadań w miejscach, gdzie nie ma lekarza. Bo o ile w ambulatoriach podmiotów leczniczych, w tym baz lotniczych, komend portów wojennych czy wojskowych oddziałów gospodarczych lekarze są, to w wielu jednostkach wojskowych lub organizowanych doraźnie punktach wymazowych już nie – wyjaśnia kpt. Aleksandrzak-Heiducka.

Nowe rozwiązania mają nie tylko ułatwić wykonywanie tego rodzaju zadań i zapewnić swobodę działań, ale także ograniczyć formalności, w tym konieczność wydania zlecenia przez lekarza.

Wojskowi ratownicy medyczni, podobnie jak cywilni, mogą pobierać wymazy i robić testy po odpowiednim szkoleniu. Są one – od niemal początku epidemii – organizowane na podstawie odrębnej decyzji MON. Ci, którzy takiego przeszkolenia jeszcze nie przeszli, będą mogli je odbyć pod okiem medyków np. z wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej czy Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Znowelizowane przepisy dotyczą około 2 tys. wojskowych ratowników medycznych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko kontra COVID-19
 
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Medalowe „oczko” żołnierzy
Łowcza-Rega ma być lepsza
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Krwawa Olszynka
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Złoty biatlon żołnierzy
Opiniowanie po nowemu
Controlled Attack
Trudny rok na misjach
Czołgista pod wodą
Awanse generalskie
Polsko-amerykański desant na Drawsku
SERE znaczy przetrwać
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Na pomoc Libańczykom
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Rozpoznanie na medal
„Orzeł” na Bałtyku
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Kuźnie oficerskich kadr
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Od roku z pomocą i w gotowości
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Jak to jest z awansami bez limitu?
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Komisje sejmowe o umowie z USA
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Armia kupuje wozy dla strażaków
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
W kazamatach Informacji Wojskowej
F-35 wylądują w Łasku
Obrady ministrów obrony NATO
Ukraiński kurs na Zachód
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Żołnierze sportowcy nadają ton
Laserowa artyleria US Army
Odnowili powstańcze mogiły
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Ostatnia wola bohatera
Machina „Irini”
Pamiętajmy o Wyklętych
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Podwodniacy na spluwaczkach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Topaz w ASzWoj-u
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Jakie zmiany w mundurówce?
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO