moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Legia Akademicka czeka na studentów

Uczelnie wyższe zainteresowane udziałem w programie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów mogą zgłaszać się do MEiN-u. Listę placówek biorących udział w IV edycji Legii Akademickiej poznamy za niespełna miesiąc. Do końca lutego studenci mogą zgłaszać się także do organizowanego po raz pierwszy modułu oficerskiego.

IV edycja Legii Akademickiej – programu wojskowego ochotniczego szkolenia studentów – będzie realizowana na mocy zawartego kilka dni temu porozumienia ministrów obrony narodowej oraz edukacji i nauki. Aby zgłosić się do programu uczelnie wyższe mają czas do 5 lutego. 28 lutego poznamy listę placówek, które wezmą w nim udział.

Zostań żołnierzem rezerwy

REKLAMA

Z kolei w marcu zainteresowani przeszkoleniem studenci będą mogli składać wnioski do uczelnianego koordynatora programu. – Jeśli np. dana uczelnia nie będzie w nim uczestniczyła, to jej student, który chce wziąć udział w szkoleniu, może zgłosić się do innej uczelni prowadzącej Legię na terenie województwa – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Studentów, którzy zapiszą się do programu, najpierw czeka szkolenie teoretyczne na uczelni. W ciągu 30 godzin zajęć poznają podstawy żołnierskiego rzemiosła, w tym: zagadnienia dyscypliny wojskowej i musztry, łączności oraz obrony przed bronią masowego rażenia. Jeśli będą chcieli uzupełnić swoją wiedzę, mogą skorzystać z materiałów zamieszczonych na platformie e-learningowej, przygotowanej specjalnie na potrzeby programu przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie.

Część programu prowadzona na uczelniach potrwa do 30 maja. Studenci, którzy ukończą ją z pozytywnym wynikiem, będą mogli złożyć wniosek o powołanie na ćwiczenia wojskowe. Ten praktyczny etap Legii Akademickiej odbędzie się w np. jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. Studenci przejdą najpierw szkolenie ogólne, a po jego zaliczeniu i złożeniu przysięgi uzyskają stopień szeregowego rezerwy. Zainteresowani będą mogli kontynuować szkolenie w ramach tzw. modułu podoficerskiego, który potrwa trzy tygodnie. Ten etap zakończy się mianowaniem na kaprala rezerwy.

Za radą Wergiliusza

To jednak nie jedyne tegoroczne szkolenia wojskowe dla studentów. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, w tym roku, po raz pierwszy w historii programu, zostanie przeprowadzony moduł oficerski. Będą mogli wziąć w nim udział ci, którzy w ramach Legii zdobyli stopień kaprala, a także studenci, którzy zostali podoficerami rezerwy, kończąc inne kursy.

O oficerskich gwiazdkach marzy m.in. Fabian Rynkowicz, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował na kierunkach: kompozycji oraz dyrygentury symfonicznej i operowej. Ma też certyfikat z kwalifikowanej pierwszej pomocy, patent sternika motorowodnego, jest instruktorem ratownictwa i działa jako wolontariusz. Za Fabianem już dwa szkolenia w ramach Legii Akademickiej: w 2019 roku odbył podstawowe w 100 Batalionie Łączności w Wałczu oraz podoficerskie w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. – Jeśli udałoby mi się dostać, a potem ukończyć moduł oficerski, mógłbym jako oficer zostać dyrygentem wojskowej orkiestry. Moi koledzy muzycy rozważają wstąpienie jako podoficerowie do którejś z wojskowych orkiestr – mówi Fabian Rynkowicz, który jednocześnie studiuje też bezpieczeństwo wewnętrzne w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. – Rzymski poeta Wergiliusz zauważył, że odważnych szczęście wspiera. Myślę dokładnie tak samo, dlatego nie zamykam się w jednym świecie. Zależy mi na rozwoju, a wiedza, którą zdobędę na studiach, z pewnością przyda mi się w wojsku – mówi.

Wnioski do końca lutego

Studenci, którzy chcą wziąć w udział w module oficerskim, muszą do końca lutego wysłać wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami (m.in. dokumenty poświadczające zdobyte kwalifikacje i uprawnienia) na adres Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” (ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa).

– 70 najlepszych zaprosimy na rozmowę kwalifikacyjną przed komisją powołaną przez dyrektora Biura. To jej członkowie będą decydować o tym, kto ostatecznie zostanie przyjęty na szkolenie. Na pewno atutem będą dodatkowe kwalifikacje, ukończone kursy czy działalność w organizacjach proobronnych – mówi ppłk Krzyżanowski. Dodaje, że już teraz zainteresowanie studentów szkoleniem oficerskim jest bardzo duże. – W tym roku będzie to szkolenie pilotażowe, przewidziano na nim jedynie 50 miejsc. Z pewnością więc konkurencja będzie spora – przyznaje oficer.

Ochotnicy, którzy się dostaną, w wakacje rozpoczną trwające 47 dni szkolenie. Pierwsze trzy tygodnie spędzą w Akademii Wojsk Lądowych, a potem będą ćwiczyć w wytypowanych jednostkach wojskowych i centrach szkolenia. Ostatnim elementem będzie egzamin na oficera we wrocławskiej AWL. Jednak na stopień podporuczników rezerwy zostaną mianowani dopiero po obronie pracy i uzyskaniu tytułu magistra. Wyższe wykształcenie jest bowiem jednym z wymagań stawianych kandydatom na oficerów.

Program Legii Akademickiej rozpoczął się w 2017 roku. Każdego roku uczestniczy w nim ok. 70 publicznych i niepublicznych uczelni wyższych. Do trzech dotychczasowych edycji przystąpiło prawie 13 000 studentów. 7412 z nich złożyło przysięgę wojskową, a na pierwszy stopień podoficerski zostało mianowanych 5848 studentów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze

~Patriota
1612183560
Super oficerowie po kursie. Jak widać 9 miesięcy to za długo.
FA-01-F9-19

Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
 
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Course on Diplomacy
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ziemia z misji na pamiątkę
Szef MON odwiedził USA
Ciemne strony Facebooka
Na granicy stratosfery
Ostatnie dni kampanii 1939
Duch Invictus jest, czas na formę
Zbrodnia w Zakroczymiu
Wilk na poligonie
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Współpraca i wspólna pamięć
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Więcej żołnierzy na granicy
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Ogień na alpejskich szczytach
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Wybierz się na wojskowe studia
Advantages of Efficient Organization
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Strzelec do zadań specjalnych
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polityka nie znosi próżni
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Dołącz do sportowców w mundurach!
Szef MON-u w Forcie Sill
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Test mobilności 12 Dywizji
Przeprawa przez Narew
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
W jedynym słusznym kierunku
Polsko-tureckie obrady
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Emerytura wypłacana w … karmie
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Legia Akademicka po raz piąty
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
KFOR: wyższy stopień gotowości
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO