moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny dzień walki z koronawirusem

Wsparcie medyków, pobieranie wymazów do badań, współpraca z policją podczas kontroli osób przebywających w kwarantannie, a także pomoc seniorom – lista zadań, jakie wykonują żołnierze, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, wciąż jest długa. Tylko wczoraj na froncie walki z COVID-19 działało ponad 5 tys. wojskowych.

Wojsko w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniającego się koronawirusa włączyło się na samym początku pandemii. I tak już każdego dnia angażuje się w nie kilka tysięcy żołnierzy, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej.

O bezpieczeństwo mieszkańców powiatu bartoszyckiego dbają między innymi żołnierze z 20 Brygady Zmechanizowanej. – Wspieramy personel szpitali, między innymi mierząc temperaturę pacjentom czy obsługując elektroniczny system ewidencji łóżek. Wspólnie z policjantami kontrolujemy, czy osoby przebywające w kwarantannie znajdują się pod wskazanymi adresami, pomagamy też pracownikom stacji sanitarnych, na przykład transportując materiały do badań – mówi ppłk Adam Krysiak, szef sztabu jednostki. Podobne działania, tyle że na terenie Dolnego Śląska, podejmują żołnierze 23 Pułku Artylerii. – Ratownicy medyczni z tego pułku od trzech miesięcy wspierają personel medyczny dolnośląskich szpitali. Jedno z ich zadań obejmuje pobieranie wymazów do badań. W gotowości jest utrzymywana także grupa dezynfekcyjna, zespół ewakuacji medycznej i pododdział do wsparcia państwowej inspekcji sanitarnej – informuje mjr Remigiusz Kwieciński z jednostki w Bolesławcu.

Cały czas na froncie walki z COVID-19 są też logistycy z Opola. Między innymi transportują chorych oraz osoby, które mogą być nosicielami wirusa. – W 2020 roku zespoły medyczne z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej przewiozły ponad 400 osób w ramach doraźnych transportów medycznych oraz ewakuacji domów pomocy społecznej – podkreśla kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy jednostki.

Żołnierze angażują się także w pomoc tym, którzy ich wsparcia potrzebują najbardziej – seniorom, kombatantom i osobom ubogim. Na terenie województwa mazowieckiego takie działania prowadzi m.in. 5 Brygada Obrony Terytorialnej. – Terytorialsi dostarczali posiłki powstańcom warszawskim, podopiecznym noclegowni dla bezdomnych w Siedlcach, zadbali również o to, aby kombatanci otrzymali paczki ufundowane przez Ministerstwo Rolnictwa – mówi Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 BOT. – Pobraliśmy także produkty z Banku Żywności, a następnie dostarczyliśmy je 160 rodzinom objętym programem „Pomoc żywnościowa” gminy Baboszewo. Zadbaliśmy o dystrybucję środków ochrony indywidualnej, które zostały pobrane z magazynu Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z Nowych Grobic. Trafiły one do 12 szpitali na terenie północnego Mazowsza – dodaje.

Tylko wczoraj w działania mające ograniczyć transmisję koronawirusa było zaangażowanych 5255 żołnierzy. Wojskowi wspierali personel 633 szpitali i 132 stacji sanitarnych, a 282 zespoły wymazowe, które utworzyli w 236 stacjonarnych i 11 mobilnych punktach, pobrali 6068 wymazów od potencjalnych nosicieli koronawirusa.

Walka z COVID-19 nie jest jedynym zadaniem, któremu muszą sprostać żołnierze. Aby wojskowi mogli nadal pomagać, ale też systematycznie się szkolić, muszą zadbać również o swoje bezpieczeństwo. Dlatego w wielu jednostkach podjęto działania profilaktyczne w celu ograniczenia transmisji wirusa. 12 Brygada Zmechanizowana rozpoczęła badania na obecność SARS-CoV-2. Za przeprowadzenie procedury u 400 wojskowych odpowiadał Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolonym ze Szczecina, z którym jednostka współpracuje na co dzień. – Żołnierze mieli badany poziom przeciwciał, co pozwoliło na identyfikację osób, które mogłyby przechodzić COVID-19 bezobjawowo. Ta wiedza ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania jednostki – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 BZ.

Badania przeprowadzono także w 20 Brygadzie Zmechanizowanej. – Przeszli je żołnierze, którzy brali udział w ćwiczeniach „Zima”. Podobna procedura czeka także uczestników odbywających się w Niemczech manewrów „Combined Resolve”. Musimy mieć pewność, że są zdrowi i nie grozi nam wybuch ogniska zakażeń. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, żołnierze wyruszą na ćwiczenia na początku lutego – zaznacza ppłk Krysiak.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 6 MBOT, mjr Remigiusz Kwieciński, st. szer. Paweł Ostrowski, kpt. Piotr Płuciennik, DWOT, kpt. Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
 
Machina „Irini”
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Misje na zdalnej lekcji
Maskowanie to nie wszystko
Żołnierze sportowcy nadają ton
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komisje sejmowe o umowie z USA
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Ukraiński kurs na Zachód
Topaz w ASzWoj-u
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na pomoc Libańczykom
Obrady ministrów obrony NATO
Walki pod Mostami
Jak to jest z awansami bez limitu?
Kuźnie oficerskich kadr
Rozpoznanie na medal
Trudny rok na misjach
Podwodniacy na spluwaczkach
Armia kupuje wozy dla strażaków
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Awanse generalskie
Czołgista pod wodą
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Ostatnia wola bohatera
F-35 wylądują w Łasku
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Krwawa Olszynka
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Gotowi na ratunek
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Antena Nura wypatruje F-16
Medalowe „oczko” żołnierzy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Złoty biatlon żołnierzy
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Pancerny jak „Wojownik”
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Pamiętajmy o Wyklętych
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Jakie zmiany w mundurówce?
Nurek z wiązką
Pierwszy skok do kraju
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
W kazamatach Informacji Wojskowej
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO