moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
IBCS dla Polski

US Army zakończyła prace badawczo-rozwojowe nowego systemu dowodzenia i kierowania walką o nazwie IBCS, a Pentagon dał zielone światło do uruchomienia wstępnej produkcji tej broni. To dobre wieści dla Polski, bo chodzi o uzbrojenie, które ma być stosowane w bateriach Patriot kupionych dla Sił Zbrojnych RP. Dwie baterie z IBCS powinny być przekazane Polsce w 2022 r.

IBCS, czyli Integrated Air and Missile Defense Battle Command System, to nowy system kierowania i dowodzenia obroną powietrzną. Został on opracowywany na zlecenie US Army przez koncern zbrojeniowy Northrop Grumman. IBCS daje możliwość zarządzania jednym systemem dowodzenia różnego typu zestawami przeciwlotniczymi i przeciwrakietowymi, które mają otrzymywać informacje o celach ze wszystkich dostępnych w danym rejonie radarów (z każdego rodzaju sił zbrojnych).

W praktyce ma to wyglądać tak, że dzięki IBCS dowódca, np. baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów Patriot (do których nowy system ma trafić w pierwszej kolejności), będzie mógł zniszczyć wykryty obiekt pociskami z podległych mu jednostek ogniowych albo innym, znajdującym się w pobliżu, typem broni, np. pociskami bardzo krótkiego zasięgu czy lufową artylerią przeciwlotniczą.

REKLAMA

Prace nad IBCS ruszyły pięć lat temu i wszystko wskazuje na to, że toczą się zgodnie z planem. W połowie stycznia tego roku Departament Obrony USA formalnie zakończył fazę badawczo-rozwojową nad systemem i zgodził się na produkcję małoseryjną IBCS-a. Od wejścia systemu do służby w amerykańskiej armii dzielą go już tylko testy operacyjne (IO T&E, czyli Initial Operational Test and Evaluation). Ma je wykonać w tym roku 43 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej US Army. Jeśli testy wypadną pozytywnie, to w 2022 roku rozpocznie się wdrażanie systemu przez US Army.

Amerykańscy wojskowi są zadowoleni z dotychczasowych efektów prac. – Decyzja o przejściu IBCS z etapu badawczo-rozwojowego do wstępnej produkcji jest wyrazem przekonania o dojrzałości systemu i jego gotowości do badań operacyjnych prowadzących do stwierdzenia wstępnej gotowości operacyjnej – oświadczył gen. dyw. Rob Rasch, dyrektor programu „Missiles and Space” amerykańskich wojsk lądowych.

Polska Wisła czeka

Postępy w pracach nad IBCS mają ogromne znaczenie dla polskiej armii. A dokładnie dla realizacji programu „Wisła”. W 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na dostawę dwóch baterii systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot w wersji PAC 3+, czyli wyposażonej w IBCS. Kontrakt, na który musiał wydać zgodę Pentagon, przewiduje dostawę baterii Patriot do końca 2022 roku. I wygląda na to, że termin ten nie jest zagrożony.

14 stycznia tego roku Northrop Grumman poinformował, że zaczął integrację przeznaczonych dla SZ RP stanowisk dowodzenia i kierowania walką (ang. EOC – Engagement Operations Centers), czyli specjalistycznych kontenerów dowódczo-sztabowych, w których zostanie zainstalowany system IBCS.
Testami zbudowanych na potrzeby naszej armii EOC zajmie się na przełomie 2021 i 2022 roku amerykańska armia, która zgodnie z zapisami kontraktu z 2018 roku jest odpowiedzialna za właściwe działanie zamówionych dla SZ RP baterii Patriot.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Airman 1st Class Debbie Lockhart U.S.A.F.

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1611311580
Takie zarządzanie całościowe systemem powoduje, że bardzo łatwo zainstalować tam taki sprytny zdalny "guziczek" wyłączający obronę powietrzną. Ja tam się nie znam, ale sojusze się zmieniają, tym bardziej interesy. A USA ma tylko interesy. Jedynym sojusznikiem USA jest zawsze UK. Oby tylko nas nie przehandlowali Putinowi, gdy do gry wejdzie kwestia sojuszu przeciwko Chinom.
48-4C-84-F0

Kuźnie oficerskich kadr
 
Podwodniacy na spluwaczkach
Trudny rok na misjach
Obrady ministrów obrony NATO
Gotowi na ratunek
Misje na zdalnej lekcji
F-35 wylądują w Łasku
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Nurek z wiązką
Medalowe „oczko” żołnierzy
Pierwszy skok do kraju
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Jakie zmiany w mundurówce?
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Maskowanie to nie wszystko
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Żołnierze sportowcy nadają ton
Antena Nura wypatruje F-16
Pamiętajmy o Wyklętych
Ukraiński kurs na Zachód
Walki pod Mostami
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Rozpoznanie na medal
Jak to jest z awansami bez limitu?
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Czołgista pod wodą
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
W kazamatach Informacji Wojskowej
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Na pomoc Libańczykom
Złoty biatlon żołnierzy
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Pancerny jak „Wojownik”
Awanse generalskie
Ostatnia wola bohatera
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Armia kupuje wozy dla strażaków
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Krwawa Olszynka
Komisje sejmowe o umowie z USA
Machina „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Topaz w ASzWoj-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO