moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko walczy z COVID-19

Pomagają seniorom, wspierają pracowników służby zdrowia. Każdego dnia pobierają też tysiące wymazów od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Od niemal roku żołnierze wojsk operacyjnych i terytorialnych pozostają na pierwszej linii walki z pandemią COVID-19. Wczoraj w działania antycovidowe było zaangażowanych 5 552 wojskowych.

Żołnierze wspierali personel 636 szpitali i 130 stacji sanitarnych, a 185 zespołów wymazowych, które utworzyli, pobierało próbki do badań w 231 stacjonarnych i 11 mobilnych punktach wymazowych. Łącznie pobrali je od 7 266 osób.

Takie działania na terenie całego kraju realizują zarówno żołnierze z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. 12 Brygada Zmechanizowana oddelegowała do nich 200 wojskowych. – Żołnierze pomagają w szpitalach i w sanepidach na terenie województwa zachodniopomorskiego. Przeprowadzają wstępny triaż pacjentów, mierzą im temperaturę. Pomagają też w pracach administracyjno-biurowych, dzięki czemu personel placówek może skoncentrować się na opiece nad pacjentami – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 BZ.

Natomiast na terenie Warmii i Mazur z COVID-19 walczą między innymi logistycy z 16 Pułku. W ramach pomocy dla medyków żołnierze rozstawili przed jednym ze szpitali m.in. pięć namiotów, które mogą służyć jako mobilne izby przyjęć. Logistycy wspólnie z policjantami sprawdzają także czy osoby odbywające kwarantannę przebywają w miejscach zamieszkania. – Kilkudziesięciu żołnierzy w dzień i w nocy stoi na straży bezpieczeństwa obywateli w tak trudnym czasie pandemii. Wierzymy, że nasza służba wyjdzie wszystkim na zdrowie – podkreśla płk Piotr Pankowski, dowódca 16 Pułku Logistycznego.

Żołnierze pamiętają także o tych, którzy ich pomocy potrzebują najbardziej, czyli o osobach starszych. Seniorzy mogą między innymi skorzystać z uruchomionej przez WOT infolinii, gdzie otrzymają wszystkie informacje dotyczące realizacji Narodowego Programu Szczepień. Pod numerem 800-100-115 czuwają terytorialsi, którzy pomogą z rejestracją do odpowiedniej placówki, w razie potrzeby zorganizują także transport do punktu szczepień. Ale to nie wszystko – żołnierze z Dowództwa Garnizonu Warszawa zaangażowali się w akcję Stowarzyszenia Odra–Niemen i pomagają dostarczać ciepłe posiłki powstańcom warszawskim. Natomiast we Wrocławiu o seniorów dbają m.in. żandarmi, którzy robią im zakupy i dostarczają leki.

Żołnierze regularnie stawiają się też w stacjach krwiodawstwa, gdzie oddają krew dla potrzebujących. Terytorialsi z 6 Brygady OT od początku pandemii oddali jej już łącznie 225 litrów, a podczas zbiórki, która została zorganizowana w 17 Brygadzie Zmechanizowanej, udało się pozyskać prawie 50 litrów. Żołnierze, którzy pokonali już koronawirusa dzielą się natomiast osoczem. Na taki krok zdecydował się chociażby kmdr ppor. Waldemar Żyłów, prezes Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi działającego przy Komendzie Portu Wojennego w Gdyni. – Chorowanie na COVID-19 nie było przyjemnością, dlatego cieszę się, że mogę oddać osocze i pomóc innym pokonać koronawirusa. Chorzy czekają na to naturalne antidotum, które dla niektórych może być ostatnią deską ratunku. Zachęcam wszystkich ozdrowieńców do oddawania osocza, a tym samych do ratowania zdrowia i życia innych – mówi.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, por. Rafał Buczyński, st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Gotowi na ratunek
 
W kazamatach Informacji Wojskowej
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Ukraiński kurs na Zachód
Złoty biatlon żołnierzy
Medalowe „oczko” żołnierzy
Topaz w ASzWoj-u
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Antena Nura wypatruje F-16
Rozpoznanie na medal
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kuźnie oficerskich kadr
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Amerykanie odmładzają F-16
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Walki pod Mostami
Trudny rok na misjach
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Krwawa Olszynka
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jak to jest z awansami bez limitu?
Na pomoc Libańczykom
Machina „Irini”
Obrady ministrów obrony NATO
Podwodniacy na spluwaczkach
Żołnierze sportowcy nadają ton
Misje na zdalnej lekcji
Laserowa artyleria US Army
Maskowanie to nie wszystko
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
F-35 wylądują w Łasku
Pierwszy skok do kraju
Ostatnia wola bohatera
Pamiętajmy o Wyklętych
Nurek z wiązką
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Jakie zmiany w mundurówce?
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Czołgista pod wodą
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Armia kupuje wozy dla strażaków
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pancerny jak „Wojownik”
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Awanse generalskie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO