moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Hartowanie spadochroniarzy

Do lodowatej wody trzeba wejść szybko. Pierwsze chwile są najtrudniejsze, trzeba opanować lęk i oddychać spokojnie. Potem organizm przyzwyczaja się do temperatury – mówi st. szer. Aleksander Siemianowski z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. Żołnierz wziął udział w szkoleniu z przeciwdziałania hipotermii i pokonywania przeszkody wodnej.

Na termometrze kilka kresek poniżej zera, czyli idealna temperatura na szkolenie z przeciwdziałania hipotermii. – Naszym celem szkoleniowym w 2021 roku jest pokonywanie przeszkody wodnej w różnych warunkach atmosferycznych na środkach etatowych, improwizowanych oraz bez wykorzystania żadnego sprzętu. Zimą też – mówi por. Mateusz Razim, dowódca 1 kompanii szturmowej z 6 Batalionu Powietrznodesantowego.

Na brzegu Jeziora Pławniowickiego w Gliwicach zameldowało się kilkudziesięciu szturmanów. – Kilku żołnierzy z mojej kompanii morsuje od paru lat, ale większość do tak zimnej wody wchodziła po raz pierwszy. Ja też – przyznaje por. Razim. Zanim jednak żołnierze weszli do jeziora, przeszli krótkie szkolenie teoretyczne dotyczące hipotermii, dowiedzieli się też, jak zachowywać się w wodzie i co zrobić, gdy już wyjdą na brzeg.

Debiutanci do wody o temperaturze 4 stopni wchodzili na nieco ponad minutę. – Tłumaczyłem im, że do zimnej wody trzeba wejść szybko. Zanurzyć klatkę piersiową i wytrzymać 30–40 sekund. Pierwsze chwile są najtrudniejsze, trzeba opanować lęk i oddychać spokojnie. Potem organizm przyzwyczai się do temperatury – mówi st. szer. Aleksander Siemianowski, który morsuje od 5 lat. – Ważna jest też kolejność działania po wyjściu z wody. Trzeba założyć czapkę, wytrzeć i założyć coś na górną część ciała. Dopiero wtedy można myśleć o zmianie bielizny, skarpet czy spodni. Trzeba także zrobić rozgrzewkę – wyjaśnia spadochroniarz.

Doświadczeni w morsowaniu szturmani oraz ci, którzy wcześniej ukończyli kurs SERE na poziomie B, w lodowatej wodzie spędzili znacznie więcej czasu. Do jeziora wchodzili trzykrotnie na trzy minuty. Przy czym ostatni raz weszli do wody w mundurze, z pełnym oporządzeniem i z bronią. – W mundurze jest znacznie trudniej, bo ten ogranicza ruchy, nasiąka zimną wodą i jest ciężki. Po wyjściu z jeziora szybko przebraliśmy się w suchą odzież i ruszyliśmy do kolejnych zadań – wyjaśnia szeregowy Siemianowski.

Po co żołnierzom te umiejętności? Dowódca 1 kompanii szturmowej wyjaśnia, że dla niego kluczowe było to, by sprawdzić, jak żołnierze poradzą sobie po wyjściu z lodowatej wody. – Naszym celem nie jest nurkowanie w lodowatej wodzie, ale np. przeprawienie się przez rzekę w trakcie działań szkoleniowych lub bojowych. Taka przeszkoda nie może nas osłabić i uniemożliwić dalsze działanie. Żołnierze muszą wiedzieć, jak zachować się w wodzie i po wyjściu z niej, a także co zrobić, by szybko odtworzyć gotowość bojową – mówi por. Razim. Spadochroniarze wyjaśniają, że tego typu szkolenie pomaga także przygotować się do nieplanowanego, awaryjnego lądowania w wodzie. – Przede wszystkim nie wolno w takich chwilach panikować – mówią żołnierze.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Sebastian Brzezina

dodaj komentarz

komentarze


Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
 
Pamiętajmy o Wyklętych
Walki pod Mostami
Antena Nura wypatruje F-16
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Medalowe „oczko” żołnierzy
Misje na zdalnej lekcji
Rozpoznanie na medal
Ostatnia wola bohatera
Machina „Irini”
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
W kazamatach Informacji Wojskowej
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Czołgista pod wodą
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Nurek z wiązką
Laserowa artyleria US Army
Gotowi na ratunek
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Amerykanie odmładzają F-16
Pierwszy skok do kraju
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Krwawa Olszynka
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Żołnierze sportowcy nadają ton
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jakie zmiany w mundurówce?
Na pomoc Libańczykom
Ukraiński kurs na Zachód
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Kuźnie oficerskich kadr
Topaz w ASzWoj-u
F-35 wylądują w Łasku
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Armia kupuje wozy dla strażaków
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Trudny rok na misjach
Maskowanie to nie wszystko
Złoty biatlon żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jak to jest z awansami bez limitu?
Awanse generalskie
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Podwodniacy na spluwaczkach
Pancerny jak „Wojownik”
Obrady ministrów obrony NATO
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO