moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Telefon dla seniora

800-100-115 to numer infolinii utworzonej przez wojska obrony terytorialnej, by pomóc seniorom przejść procedurę szczepienia przeciw COVID-19. Terytorialsi poprowadzą krok po kroku przez zapisy, w razie konieczności zawiozą do placówki medycznej lub odwiedzą seniora w domu. O pomoc może poprosić każda osoba starsza. Wystarczy zadzwonić!

– Żołnierze wojsk obrony terytorialnej uruchomili infolinię wsparcia dla seniorów. Za jej pośrednictwem pomogą starszym osobom zarejestrować się na szczepienia, a jeśli trzeba, to również w transporcie do placówki medycznej – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Infolinia wsparcia dla seniorów – jej numer to 800-100-115, który dotychczas był przeznaczony m.in. dla potrzebujących pomocy DPS-ów – działa od dzisiejszego ranka. Codziennie między 7.30 a 19.30 żołnierze WOT-u przyjmują zgłoszenia od osób starszych potrzebujących wsparcia w realizacji szczepienia. Następnie taka informacja trafia do brygady stacjonującej w okolicy miejsca zamieszkania seniora, a jednostka kieruje do działania terytorialsów.

– Mimo że nasza infolinia nie działa długo, już cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Seniorzy najczęściej proszą o pomoc w zlokalizowaniu placówki, w której mogą się zaszczepić – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT-u. Dodaje, że żołnierze są gotowi także do tego, aby pomóc osobom starszym dotrzeć do przychodni czy szpitala, a tych, którzy nie mogą opuszczać domów, odwiedzą osobiście. – Oczywiście po szczepieniu seniorzy nie zostaną pozostawieni sami sobie. Terytorialsi będą monitorować ich samopoczucie po przyjęciu zarówno pierwszej, jak i drugiej dawki szczepionki – dodaje oficer.

Ale to niejedyny sposób wsparcia seniorów przez Wojsko Polskie. Od samego początku epidemii żołnierze dostarczają im posiłki, leki, w razie konieczności robią zakupy. Cały czas na pomoc armii mogą liczyć też podopieczni placówek opiekuńczych. Żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej otoczyli opieką m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Dom Pomocy Społecznej w Giżycku, a logistycy z Opola przez ostatnie kilka tygodni wspierali aż siedem tego typu placówek z całego województwa. Byli obecni m.in. w Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku. – Pomagaliśmy w remoncie świetlicy, przygotowywaliśmy posiłki dla pensjonariuszy, a także zajmowaliśmy się drobnymi naprawami, na przykład wózków inwalidzkich – mówi szer. Rafał Zahorodny z 2 Batalionu Logistycznego 10 BLog. O seniorach pamięta także 18 Dywizja Zmechanizowana. – Cały czas utrzymujemy w gotowości 14 zespołów interwencji kryzysowych. W razie konieczności tworzący je żołnierze w ciągu dwóch godzin mogą zostać skierowani do działania na terenie placówek opiekuńczych, na przykład przy ewakuacji mieszkańców czy ich transporcie do miejsc odbywania izolacji bądź kwarantanny – informuje mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18DZ.

Do takich działań przygotowują się też następni żołnierze. W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zakończyła się właśnie kolejna edycja kursu opieki nad pacjentami leżącymi. Kursanci, pod okiem wykfalifikowanych pielęgniarek, psychologa i metodyka nauczania, uczyli się, jak karmić, wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne, a także nawiązywać kontakt ze starszymi, niesamodzielnymi pacjentami.

Ale to nie wszystko. Żołnierze przez cały czas wspierają także personel placówek ochrony zdrowia, sanepidów, pobierają wymazy od potencjalnych nosicieli koronawirusa, wspólnie z policjantami sprawdzają też, czy osoby odbywające kwarantannę przebywają w miejscach zamieszkania. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia te zadania wykonywało ponad 5,5 tys. żołnierzy. Byli obecni w 647 szpitalach i 136 stacjach sanitarnych, a 355 zespołów wymazowych, które utworzyli, pobierało próbki do badań w 247 stacjonarnych i 12 mobilnych punktach pobrań. W sumie żołnierze pobrali 100 tys. 265 wymazów. Część od nauczycieli, którzy dziś wrócili do pracy w szkołach. W sumie w całym kraju takiemu badaniu poddało się prawie 134 tys. pracowników oświaty, a 54 proc. wymazów pobrali żołnierze.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, 10blog, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Polski sukces w Duńskim Marszu
Fińska armia luzuje rygory
Pierwsze K9 w Braniewie
Widok z kosmosu
Muzeum na fali
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Adaptacja i realizm
Śmiercionośna Jarzębina
Borsuki wyszły w pole
Chłód Bałtyku
Wypadek w PKW UNIFIL
Wojskowe roboty prosto z Polski
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Prototyp E-7 dla USAF
Marynarz w koreańskim tyglu
Debata o bezpieczeństwie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Trening w tunelu aerodynamicznym
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Krew, która łączy
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Morski lis na polowaniu
NATO i USA o Iranie
Początek wielkiej historii
Our Only One
Zanim pojadą na wojnę
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Nie tylko błękitne berety
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Kosmiczne bezpieczeństwo
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Testy autonomicznego Black Hawka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Buty żołnierzy po nowemu
Sztuka spadania
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
F-16 na straży
Pasja i fart
Rezerwa na nowo
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Syndrom Karbali
Psiakrew, harmata!
Akcja młodego terytorialsa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO