moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów

Kończy się pobieranie wymazów na obecność COVID-19 od nauczycieli klas I-III oraz pedagogów szkół specjalnych w ramach zleconego przez rząd programu przesiewowego. Próbki od ponad 46 tysięcy nauczycieli pobierali m.in. żołnierze. To kolejna aktywność wojska w ramach walki z pandemią. W operację przeciwkryzysową tylko wczoraj zaangażowanych było ponad 5,5 tys. wojskowych.

W ostatnich dniach w całej Polsce były prowadzone badania przesiewowe w kierunku obecności COVID-19 u nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych, personelu niepedagogicznego szkół oraz członków rodzin nauczycieli. W testowanie pedagogów włączyli się żołnierze. Materiał do badań w kierunku koronawirusa pobierali m.in. w przyszpitalnych punktach oraz typu „test&go”.

Jak informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej, w ciągu pierwszych czterech dni pobrano 46 tysięcy wymazów, ale bilans całej akcji będzie znany dopiero po weekendzie. Wojskowe punkty pobraniowe cieszyły się ogromną popularnością, a kolejki nauczycieli były tak duże, że trzeba było wydłużyć czas pracy punktów. – Żołnierze nie zakończyli służby o planowanej godzinie. Z uwagi na dużą liczbę osób oczekujących zakończyli działanie dopiero po tym jak pobrali wymaz od ostatniej oczekującej osoby – napisał dwa dni temu w mediach społecznościowych gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Ale nie tylko nauczyciele są testowani na obecność COVID-19. Wczoraj wojskowi pobrali od osób ze skierowaniem na badania ponad 19,6 tysiąca wymazów, co stanowi 26 % wszystkich testów przeprowadzonych w Polsce.

W piątek szef resortu obrony, minister Mariusz Błaszczak, poinformował w mediach społecznościowych o nowych zadaniach dla żołnierzy. – Od dziś terytorialsi pomagają kombatantom i weteranom w procesie rejestracji na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Do tej pory o takie wsparcie poprosiło prawie 1000 osób starszych – napisał minister. Rzecznik WOT dodaje, że żołnierze będą pomagać w rejestracji telefonicznej i internetowej na szczepienia. Zbierają także informacje ilu weteranów i kombatantów będzie potrzebowało pomocy w transporcie do punktu szczepień. To nie wszystko. – W każdym województwie ma działać jeden mobilny zespół szczepieniowy. W jego składzie będą m.in. pielęgniarki oraz kontraktowani lekarze – zapowiada płk Pietrzak. Dowództwo WOT przygotowuje się także do uruchomienia w poniedziałek infolinii wsparcia dla seniorów. Pod numer 800 100 115 od godziny 7.30 do 19.30 będą mogły dzwonić osoby starsze, które potrzebują pomocy przy rejestracji na szczepienia oraz przy transporcie na szczepienie.

W całej Polsce trwają już szczepienia medyków w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. W ramach grupy „0” szczepią się także medycy w mundurach. Pierwsze dawki szczepionki przyjęła już część kadry Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, z komendantem płk lek. Zbigniewem Aszkielańcem na czele. Zaszczepionych zostało także 138 podchorążych, studentów Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W sobotę szczepionki przeciwko COVID-19 przyjmie niemal 300 kolejnych podchorążych. Wojskowi studenci medycyny pozostają w gotowości do podjęcia pracy w szpitalach tymczasowych. Medycy zostali zaszczepieni także m.in. w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Niezmiennie żołnierze wspierają działalność szpitali i placówek medycznych. Wczoraj pomagali w 642 placówkach i 136 stacjach sanepidu. Współdziałali także z policją kontrolując osoby przebywające na kwarantannie. W sumie jednego dnia sprawdzili ponad 21,6 tys. adresów. Nie zapominają jednocześnie o podopiecznych domów pomocy społecznej i seniorach. 

– Każdego dnia działa ponad 200 wojskowych, a dodatkowych kilkudziesięciu jest w 2-godzinnej gotowości. Nasi żołnierze pomagają  w kilkunastu szpitalach na terenie województwa zachodniopomorskiego – podaje kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej. Obowiązki nie zmieniły się także podkomendnym 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Codziennie ponad 700 naszych żołnierzy działa na trenie pięciu województw – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy Żelaznej Dywizji. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, WCK Med, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Topaz w ASzWoj-u
 
Machina „Irini”
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Rozpoznanie na medal
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Trudny rok na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Czołgista pod wodą
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Krwawa łaźnia pod klasztorem
W kazamatach Informacji Wojskowej
Jak to jest z awansami bez limitu?
Kuźnie oficerskich kadr
Walki pod Mostami
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Maskowanie to nie wszystko
Medalowe „oczko” żołnierzy
Pamiętajmy o Wyklętych
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Antena Nura wypatruje F-16
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Pancerny jak „Wojownik”
Ostatnia wola bohatera
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
F-35 wylądują w Łasku
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Jakie zmiany w mundurówce?
Obrady ministrów obrony NATO
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Nurek z wiązką
Podwodniacy na spluwaczkach
Na pomoc Libańczykom
Misje na zdalnej lekcji
Awanse generalskie
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Armia kupuje wozy dla strażaków
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ukraiński kurs na Zachód
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Pierwszy skok do kraju
Złoty biatlon żołnierzy
Żołnierze sportowcy nadają ton
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Gotowi na ratunek
Krwawa Olszynka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO