moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze na froncie walk z COVID-19

W poniedziałek rozpoczęła się akcja pobierania od nauczycieli próbek do badań w kierunku obecności COVID-19. Natomiast przez ostatnie kilka dni ratownicy w mundurach m.in. sprawdzali stan zdrowia podchorążych wracających na uczelnie ze świątecznych urlopów. Tylko wczoraj w działania mające powstrzymać epidemię było zaangażowanych ponad 4 tys. wojskowych.

– Dziś w punktach zlokalizowanych m.in. w szkołach, żołnierze pobiorą materiał do badania na obecność koronawirusa od 13 tysięcy nauczycieli – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Takie działania wojsko będzie prowadziło przez cały tydzień. Do piątku wymazy mają zostać pobrane od 78 tysięcy pracowników oświaty.

Akcja ma związek z obowiązującymi obostrzeniami. Jedno z nich – zdalne nauczanie – ma potrwać do 17 stycznia (w klasach 1–3). Sanepid skierował na badanie nauczycieli, którzy mają w poniedziałek 18 stycznia wrócić do pracy w szkołach. Dzięki testom, ryzyko, iż w którejś z placówek powstanie ognisko COVID-19, zostanie zminimalizowane.

REKLAMA

Pobieraniem wymazów zajmą się żołnierze, którzy podobne działania prowadzą od początku pandemii. Wszyscy są ratownikami, ukończyli także specjalistyczne kursy przygotowujące do pobierania wymazów. – Każdego dnia, na terenie całego kraju, pobieraniem próbek do badań na obecność koronawirusa, zajmuje się od 250 do 300 zespołów wymazowych – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. – To nie pierwszy raz, kiedy badamy określoną grupę zawodową. Latem sprawdzaliśmy czy nosicielami wirusa nie są pracownicy sezonowi, dziś zakończyliśmy także takie działania na wojskowych uczelniach wyższych – dodaje.

Przez ostatnie kilka dni w Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej żołnierze pobierali wymazy od podchorążych, którzy wracali na uczelnie po świątecznych urlopach. – To działanie profilaktyczne. Dzięki temu jesteśmy pewni, że podchorążowie są zdrowi i mogą wrócić do nauki – wyjaśnia Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT. W sumie terytorialsi pobrali próbki od 4313 studentów, z czego 17 otrzymało pozytywny wynik badania.

Ale to nie wszystko. Żołnierze pobierają wymazy także w przyszpitalnych punktach pobrań, a także w punktach, które funkcjonują w formule drive-thru. Tylko wczoraj takie działania, w 203 przyszpitalnych punktach pobierania wymazów i w 7 mobilnych, prowadziły 242 zespoły wymazowe. Łącznie żołnierze pobrali 6430 próbek do badań.

Żołnierze zostali także skierowani do placówek ochrony zdrowia. W niedzielę 2626 żołnierzy wspierało personel 565 szpitali oraz 75 stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wojskowi zaangażowali się również w prace przy budowie 11 szpitali tymczasowych. Nie zapomniali jednocześnie o tych, którzy pomocy potrzebują najbardziej, czyli o seniorach. Dlatego żołnierze udzieli pomocy pracownikom 16 Domów Opieki Społecznej, a także ponad 500 kombatantom. 834 żołnierzy wspólnie z policjantami kontrolowało także osoby przebywające w izolacji lub kwarantannie. W ciągu jednego dnia odwiedzili 19 346 adresów.

Jednak wkrótce przed żołnierzami kolejne zadania. Zostaną zaangażowani w realizację Narodowego Programu Szczepień. – 25 stycznia rozpocznie się szczepienie osób z tzw. pierwszej grupy, czyli tych, które przekroczyły 70. rok życia. Naszym zadaniem będzie m.in. ułatwienie tego procesu kombatantom, np. poprzez zorganizowanie im transportu – wyjaśnia Pietrzak. Dodaje, że taką potrzebę zgłosiło już ponad 500 osób.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, DGW

dodaj komentarz

komentarze


Kutno w sieci LogHubs
 
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Wojsko walczy z COVID-19
Dama odeszła do historii
Krok po kroku do cyberwojska
Na straży niebieskiej linii
Nurkowie w głębinach
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Co musi umieć kierowca czołgu
Taktyka w Górach Izerskich
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Powstali przeciw carskiej potędze
Jest Warszawa
Wojsko – plan na życie
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Na rozgrzewkę – zapasy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
IBCS dla Polski
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Trudny rok na misjach
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Saperzy zimą otworzą ogień
„Tarzan” wróci do domu
Meta podsumowała komandoskie biegi
Symulator Orlika w Dęblinie
Jakie zmiany w mundurówce?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komandosi znad Garigliano
WBH upublicznia swoje archiwa
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Najlepsi wśród „górali”
Ukraiński kurs na Zachód
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Agenci wywiadu na bobslejach
Trudny egzamin przed misją
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Obrady ministrów obrony NATO
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Hartowanie spadochroniarzy
Żydzi od Andersa
155 mm dla US Army
Kwalifikacja odbędzie się …
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Kuźnie oficerskich kadr
Pustynna burza wokół Husajna
Armia Fight Night znów w akcji
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO