moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jadę oddać hołd kolegom

Od dziś żołnierze i funkcjonariusze służb, którzy służyli na misjach, mogą zgłaszać się na Rajd Motocyklowy Weteranów. 2 maja, podczas uroczystości Dnia Flagi, motocykliści w mundurach wyruszą z placu Piłsudskiego w Warszawie. W ciągu niemal miesiąca przejadą setki kilometrów, odwiedzając groby żołnierzy poległych na misjach. Swoją podróż zakończą w Lublinie podczas Dnia Weterana.

Druga edycja rajdu wpisuje się w cykl imprez organizowanych z okazji Dnia Weterana. Żołnierze chcą przy okazji tego święta przypomnieć o kolegach, którzy z misji nie wrócili. – Naszym celem jest także integracja środowiska weteranów – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, które jest organizatorem rajdu. Dlatego do udziału w tej imprezie, oprócz żołnierzy weteranów w służbie i poza nią, zostaną zaproszeni funkcjonariusze (np. policjanci), którzy służyli poza granicami państwa. Jeśli w rajdzie będą chcieli wziąć udział bliscy i przyjaciele żołnierzy, organizatorzy również zapraszają.

Koncepcja jest podobna do tej z ubiegłego roku. Uczestnicy, podzieleni na grupy regionalne, będą jeździć po Polsce i odwiedzać cmentarze, na których spoczywają żołnierze polegli na misjach. Swoją podróż zakończą 29 maja w Lublinie podczas Dnia Weterana. W 2020 roku w takim rajdzie wzięło udział 300 osób. Podczas uroczystego zakończenia zlotu w 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach w jednej kolumnie przejechało przez miasto ponad sto motocykli, wzbudzając zainteresowanie mieszkańców. Organizatorzy liczą, że w 2021 roku liczba uczestników co najmniej się podwoi.

REKLAMA

St. chor. Marcin Michalak z Biura Konwentu Dziekanów jest głównym koordynatorem rajdu motocyklowego weteranów w siłach zbrojnych. – To dla mnie zaszczyt, ale również wyzwanie organizacyjne. Chciałbym, aby było tyle osób, żebyśmy zapełnili motocyklami cały plac Piłsudskiego w Warszawie – mówi st. chor. Michalak. Jego głównym zadaniem jest zebranie listy uczestników rajdu oraz przydzielenie ich do poszczególnych jednostek wojskowych, w rejonie których będą odwiedzać miejsca pochówku żołnierzy. – Najważniejsze, żeby odwiedzić każdy grób poległego żołnierza. Mam nadzieję, że dowódcy jednostek wojskowych przychylnie spojrzą na żołnierzy, którzy w ten sposób zechcą uczcić pamięć kolegów – dodaje podoficer.

Każda wizyta motocyklistów na cmentarzu będzie miała uroczystą oprawę. Ma być obecna rodzina poległego żołnierza oraz przedstawiciele jednostki wojskowej, w której służył. Koledzy wystawią przy grobie wartę honorową. – To będzie wyraz naszego szacunku dla poległych – podkreśla płk Głuszczak.

Od 1953 roku ponad 115 tysięcy polskich żołnierzy wzięło udział w ponad 90 różnych misjach. – Uczestniczyli w budowaniu pokoju oraz zapewnianiu bezpieczeństwa w najbardziej zapalnych punktach na świecie. Nasze społeczeństwo niewiele wie na ten temat. Pojawienie się motocyklistów może stać się okazją do spotkań, rozmów i opowieści – dodaje płk Szczepan Głuszczak. Oficer nie ukrywa, że inspirował się rajdami, jakie od lat organizują żołnierze w Stanach Zjednoczonych, wspierając w ten sposób swoich rannych kolegów oraz oddając cześć tym, którzy z wojny nie wrócili.

W rajdzie zamierza wziąć udział ppor. Adam Buszko z 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Podczas II zmiany PKW Irak brał on udział w obronie ratusza w Karbali. – Żaden z moich kolegów nie poległ na misji, ale byli inni, którzy nie wrócili do domów. Chcę pokazać, że o nich pamiętamy, dlatego całym sercem popieram tę inicjatywę – mówi.

Dla st. chor. Marcina Michalaka udział w rajdzie ma wymiar także osobisty. Z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, z którą rozstał się po 20 latach służby, na misjach poległo aż 11 żołnierzy. – Jadę, aby oddać im hołd – podkreśla.

Żołnierze, którzy chcą wziąć w rajdzie, powinni zapisać się w swoich jednostkach. Natomiast weterani poza służbą mogą zgłaszać się do Centrum Weterana. Zapisywać można się od 4 stycznia do końca lutego 2021 roku.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: archiwum CWDPGP

dodaj komentarz

komentarze


155 mm dla US Army
 
Co musi umieć kierowca czołgu
Najlepsi wśród „górali”
Jest Warszawa
Armia Fight Night znów w akcji
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Dama odeszła do historii
Laserowa artyleria US Army
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Komandosi znad Garigliano
„Tarzan” wróci do domu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Nurkowie w głębinach
Taktyka w Górach Izerskich
Kuźnie oficerskich kadr
Meta podsumowała komandoskie biegi
Trudny rok na misjach
Hartowanie spadochroniarzy
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Na rozgrzewkę – zapasy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Obrady ministrów obrony NATO
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Pustynna burza wokół Husajna
Amerykanie odmładzają F-16
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Krok po kroku do cyberwojska
Kutno w sieci LogHubs
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Powstali przeciw carskiej potędze
Wojsko – plan na życie
Kwalifikacja odbędzie się …
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
WBH upublicznia swoje archiwa
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Agenci wywiadu na bobslejach
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Wojsko walczy z COVID-19
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w mundurówce?
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Saperzy zimą otworzą ogień
Ukraiński kurs na Zachód
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Na straży niebieskiej linii
Żydzi od Andersa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
IBCS dla Polski
Symulator Orlika w Dęblinie
Trudny egzamin przed misją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO