moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie

Na lotnisku w Dęblinie wylądował ostatni z zakontraktowanych w 2018 roku samolotów do szkolenia zaawansowanego M-346. Najnowszy Bielik, podobnie jak poprzednie maszyny tego typu, musi przejść weryfikację, następnie zostanie wprowadzony do wyposażenia polskich sił powietrznych. Na Bielikach szkolą się podchorążowie, którzy w przyszłości mają pilotować wielozadaniowe F-16.

Flota 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego powiększyła się o kolejny samolot do szkolenia zaawansowanego. Dziś po południu na lotnisku w Dęblinie wylądował M-346 Bielik o numerze bocznym 7712. A poprzedni, jedenasty Bielik z numerem 7711, do Polski przyleciał 16 listopada. Oznacza to, że 4 Skrzydło dysponuje już wszystkimi M-346 zakontraktowanymi przez MON w 2018 roku.

Nowe Bieliki muszą przejść teraz tzw. proces zdawczo-odbiorczy. – Polega on przede wszystkim na sprawdzeniu wszystkich określonych w umowie funkcjonalności samolotu. Najważniejszym elementem tej weryfikacji jest lot zdawczo-odbiorczy, który wykonają piloci doświadczalni – mówi por. Ewa Złotnicka, rzecznik prasowy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. – Skontrolują oni właściwości lotne maszyn i poprawność zainstalowanych w Bielikach systemów szkolenia – dodaje. Sprawdzana będzie także dokumentacja eksploatacyjna oraz wyposażenie lotniskowo-hangarowe.

REKLAMA

Testy Bielików mogą potrwać kilkanaście dni i jeżeli nie będzie żadnych odstępstw od kontraktu, zostaną wprowadzone do wyposażenia sił powietrznych. Nowe maszyny, podobnie jak poprzednie Bieliki, eksploatowane będą w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego.

M-346 to jedne z najnowocześniejszych samolotów treningowych na świecie. Od 2018 roku w Bielikach szkolą się piloci-instruktorzy z 4 Skrzydła, a od kwietnia 2019 roku latają nimi także podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej. Bieliki zastąpiły w służbie szkolno-treningowe TS-11 Iskra.

Będą jeszcze cztery Bieliki

Resort obrony narodowej w 2014 roku zawarł z producentem maszyn – włoską firmą Leonardo, wówczas pod nazwą Alenia Aermacchi – kontrakt na zakup pierwszych ośmiu samolotów oraz pakietu szkoleniowego i logistycznego. Umowa przewidywała też opcję dokupienia kolejnych czterech egzemplarzy szkolnego odrzutowca, z czego skorzystano. I dziś, wraz z przylotem dwunastego samolotu, umowa ta została wykonana.

To jednak nie koniec współpracy z włoskim koncernem. MON dwa lata temu podpisał nową umowę z Leonardo. Za kwotę 488 milionów dokupiono cztery kolejne maszyny M-346, pakiet logistyczny oraz siedem stanowisk Simulation Based Training. Zgodnie z tym kontraktem następne Bieliki wylądują w Dęblinie za dwa lata. Wówczas nasze siły powietrzne będą dysponować 16 nowoczesnymi samolotami do szkolenia pilotów odrzutowców.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: szer. Zbigniew Moszczański, Urszula Krzemińska

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1606592880
Czy naprawdę nie "czujecie" że popełniono błąd nie kupując tych 16 samolocików w wersji szkolno-bojowej? Jeżeli powiecie NIE to i tak nie uwierzę.
2D-7C-AE-DB
~andy
1606567440
sposób kupowania po kllka sztuk sprzętu to amatorszczyzna Handlowa ... albo gospodarczy i technologiczny sabotaż ... jakie korzyści można uzyskać z wilekości skali przy negocjacjach chyba trzeba tłumaczyć chyba kompletnemu laikowi który nic w życiu nie kupował ... o promocji swoich produktów przy tego typu zakupach nie wspomnę ...
17-46-FC-0F

„Tarzan” wróci do domu
 
Powstali przeciw carskiej potędze
Ukraiński kurs na Zachód
IBCS dla Polski
Taktyka w Górach Izerskich
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Krok po kroku do cyberwojska
Symulator Orlika w Dęblinie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Kutno w sieci LogHubs
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Trudny rok na misjach
Najlepsi wśród „górali”
Jest Warszawa
Meta podsumowała komandoskie biegi
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Kuźnie oficerskich kadr
Dama odeszła do historii
Na straży niebieskiej linii
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
WBH upublicznia swoje archiwa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kwalifikacja odbędzie się …
Saperzy zimą otworzą ogień
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Jakie zmiany w mundurówce?
Nurkowie w głębinach
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Pustynna burza wokół Husajna
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Komisje sejmowe o umowie z USA
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Laserowa artyleria US Army
Wojsko – plan na życie
Armia Fight Night znów w akcji
Obrady ministrów obrony NATO
Komandosi znad Garigliano
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
VIII zmiana PKW gotowa na misję
155 mm dla US Army
Hartowanie spadochroniarzy
Amerykanie odmładzają F-16
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Na rozgrzewkę – zapasy
Trudny egzamin przed misją
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Wojsko walczy z COVID-19
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Kolebka biathlonu w rozbudowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO