moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny dzień walki z pandemią

Prawie 10 tys. żołnierzy jest zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Wojsko wspiera niemal 800 szpitali, 145 stacji sanitarno-epidemiologicznych i 17 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – poinformował dziś minister Mariusz Błaszczak. Żołnierze wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej łączą siły i w całym kraju wspierają pracowników służby zdrowia.

Wśród żołnierzy, którzy niosą pomoc w walce z pandemią, są logistycy z Opola. – Nasi żołnierze i wojskowe sanitarki wspierają Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Każdego dnia transportują pacjentów pomiędzy placówkami medycznymi, biorą też udział w ewakuacji zakażonych mieszkańców domów pomocy społecznej. Nasi medycy wykonują średnio 30 tego rodzaju wyjazdów tygodniowo – mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Ale to dopiero początek całej listy zadań, jakie wykonują wojskowi z Opola podczas epidemii koronawirusa.

 

REKLAMA

Logistycy prowadzą również dezynfekcję izolatoriów. A przede wszystkim odpowiadają za transport kontenerów, z których są budowane szpitale tymczasowe (przewozili już kontenery do Warszawy i Wrocławia). To oni też prowadzą rozładunek środków z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych. – Żołnierze razem z pracownikami Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego przez ostatnie dwa dni przyjmowali dostawy środków ochrony osobistej i specjalistycznego sprzętu medycznego do magazynu szpitala tymczasowego, który powstaje w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Dostarczono m.in. 74 respiratory, aparat USG i EKG, 25 kardiomonitorów, resuscytatory, pompy infuzyjne oraz dziesięć butli z tlenem wraz z reduktorami – wymienia kpt. Płuciennik.

W całej Polsce w walkę z pandemią jest zaangażowanych już prawie 10 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. – Wojsko wspiera niemal 800 szpitali, 145 stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz 17 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – podał w piątek minister obrony Mariusz Błaszczak.

Zakres zadań, które wykonują żołnierze od wielu dni się nie zmniejsza, przeciwnie – dochodzą im nowe obowiązki. Jak informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej, tylko wczoraj wojskowi pobrali ponad 12 tys. wymazów. Materiał do badań w kierunku obecności COVID-19 pobiera łącznie 275 wojskowych zespołów wymazowych. Żołnierze są w 13 punktach „Test&Go” (m.in. w Olsztynie, Radomiu, Toruniu, Poznaniu i Szczecinie) oraz w 242 punkach przyszpitalnych. Wojsko pomaga w DPS-ach oraz kontroluje wraz z policją przestrzeganie kwarantanny przez osoby objęte nakazem izolacji (na terenie 11 województw wojskowi wykonują te zadania samodzielnie).

Żołnierze wspierają medyków w szpitalach, prowadząc wstępną segregację pacjentów, mierzą im temperaturę i robią wywiad epidemiczny, są także w szpitalach jednoimiennych, gdzie w elektronicznym systemie ewidencji medycznej aktualizują dane o dostępności respiratorów, wolnych łóżek itp.

Żołnierze WOT-u zostali skierowani do jednostek organizacyjnych publicznej służby krwi, gdzie pomagają w preselekcji dawców oraz transporcie krwi i jej składników. Terytorialsów można spotkać w 17 (z 21 działających w Polsce) Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

– Cały czas przygotowujemy nowych żołnierzy do wsparcia systemu służby zdrowia. Obecnie w dwóch naszych brygadach żołnierze uczą się pobierać wymazy, a w Centrum Szkolenia w Toruniu zorganizowano kurs opieki nad pacjentami leżącymi – mówi płk Pietrzak. Dodaje, że podobne szkolenie, przy wsparciu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zorganizowała również 13 Brygada OT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, kpt. Piotr Płuciennik, 18 DZ, 6 BPD, Sebastian Brzezina

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
 
Laserowa artyleria US Army
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Attention, Controlled Flight
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
13 medali żołnierzy na ringu
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Wojskowi wspierają medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Święto sportowców w mundurach
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Świąteczne prezenty od AMW
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Sąd nad systemem
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Debata nad wyzwaniami przyszłości
HackYeah, czyli programiści na start!
Piekło „Pługa”
Dominatorzy biegów na orientację
Obrady ministrów obrony NATO
Żołnierze spieszą z pomocą
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Start w nieznane
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Jakie zmiany w mundurówce?
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ukraiński kurs na Zachód
Proobronni wspierają potrzebujących
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Armia donatorów krwi
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
F-16 kończą misję w Estonii
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO