moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kurs ratowników pola walki w CSWOT

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej kończy się kolejna edycja kursu Combat Lifesaver – ratownika pola walki. Szkolenie skierowane jest do żołnierzy z Brygad Obrony Terytorialnej bez wykształcenia medycznego i jest certyfikowane przez Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Podczas kursu żołnierze realizują zadania, które mogą ich spotkać w trakcie realnych działań bojowych – mówi kapral Sławomir Lingo, ratownik medyczny i instruktor kursu w CSWOT. – Gdy dochodzi do kontaktu ogniowego z przeciwnikiem ratownik pola walki jest pierwszą osobą, która udziela rannemu możliwie największej pomocy i przygotowuje go do dalszego leczenia. Uczestnicy nie znają scenariusza zajęć, nie są więc w stanie się przygotować do zadania i muszą działać wg poznanych wcześniej procedur. W trakcie ćwiczeń staramy się odzwierciedlić jak najbardziej realne warunki pola walki.

Trwający od 16 do 20 listopada 2020 r. kurs Combat Lifesaver wpisuje się w program kształcenia indywidualnego terytorialsów. Szkolenie ma na celu uzyskanie przez żołnierzy wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do wykonywania czynności w zakresie ratownictwa taktycznego, kształtowania poczucia odpowiedzialności za jakość udzielonej pomocy czy kształtowania właściwej postawy etycznej w podejmowanych działaniach ratunkowych. Kurs przygotowuje żołnierzy do realizacji zadań z zakresu ratownictwa, w tym w szczególności z udzielania pierwszej pomocy do czasu ewakuacji z pola walki. Celem działania jest minimalizowanie zagrożenia utraty zdrowia i życia oraz podniesienie morale wśród żołnierzy.

Kurs kończy egzamin przeprowadzony przez instruktora z Centrum Szkolenia WOT oraz komisję egzaminacyjną z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Przypomnijmy, że Wojska Obrony Terytorialnej kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy, gdyż docelowo co 6 żołnierz WOT powinien posiadać umiejętności z zakresu udzielania pomocy medycznej. W składzie sekcji lekkiej piechoty tzw. „Wspaniałej dwunastki”, czyli podstawowego elementu bojowego WOT, jest aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik, których zadania polegają m.in. na ratowaniu zdrowia i życia członków sekcji podczas działań bojowych, udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas działań kryzysowych. Elementy pierwszej pomocy, badania urazowego czy ewakuacji poszkodowanego z pola walki wpisane są już w program szkolenia podstawowego i realizowane również w dalszych etapach szkolenia terytorialsów. Szczególnie cenna dla WOTu jest możliwość wykorzystania umiejętności medycznych posiadanych przez żołnierzy-ochotników, nie tylko w ramach wykonywanych czynności służbowych, ale również w życiu codziennym.

Jak pokazuje czas pandemii, kompetencje takie są niezwykle przydatne w działaniach kryzysowych, wielu żołnierzy WOT zostało zaangażowanych m.in. do pobierania wymazów czy ewakuacji DPSów. Biorąc pod uwagę zaistniałe okoliczności WOT postanowił zwiększyć liczbę szkoleń podnoszących umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz działań przedmedycznych, w celu zwiększenia bezpieczeństwa społecznego w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.

Tekst: Sumita Mira Morzyńska/ rzecznik prasowy CSWOT

red. PZ

autor zdjęć: Bartłomiej Syta/ DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polski wkład w San
Adaptacja i realizm
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Przed misją w Rumunii
Huta Częstochowa bliżej wojska
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Początek wielkiej historii
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ochrona lasu dla obronności
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Równanie z „Iksem”
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Nowe miny przeciwpiechotne dla polskiego wojska
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Polsko-kanadyjska współpraca
Czekamy na F-35
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
NATO i USA o Iranie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Husarze już w Polsce!
Syndrom Karbali
Sprawdzian dla zawiszaków
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Polsko-estońska współpraca
Bez zmian w emeryturach
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Tatuaże pod mundurem
„Burza” na horyzoncie
SAFE – czas kontraktów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Generał z cienia
Wypadek w PKW UNIFIL
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Poznaj tajemnice Husarza
Od cyberkursu po mundurówkę
Sprawdzian na Bornholmie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Specjalsi: mała, wielka siła
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Roboty saperskie bez tajemnic
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Marsz prawdę ci powie
WAT wzmacnia „opelotkę”
Desant na Odrze
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Czerwieńsze będą…
Groźny incydent w Libanie
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Ryś w boksie
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Tu nie ma miejsca na błędy
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Witajcie w domu, Husarze!
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Bez patosu o misjach
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Symbol skupiający wiele znaczeń
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO