moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gepardy już na Mazurach

Rotacja rumuńskiego pododdziału Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Tym razem do Polski przyjechali nie tylko żołnierze, lecz także nowy sprzęt. Samobieżne zestawy przeciwlotnicze na podwoziu gąsienicowym Gepard zastąpiły baterie przeciwlotnicze Oerlikon. Ta zmiana ma zapewnić większą mobilność wojsk, a także zwiększyć zdolności bojowe sojuszników.

Stacjonującą w Polsce Batalionową Grupę Bojową NATO tworzą żołnierze czterech armii. Jej trzon stanowią wojskowi US Army, oprócz nich na Mazurach służą także odpowiadający za działania rozpoznawcze Brytyjczycy, artylerzyści z Chorwacji, a także przeciwlotnicy z Rumunii. Ci ostatni do tej pory korzystali z zestawów przeciwlotniczych Oerlikon GDF-003. Jednak podczas ostatniej rotacji pododdziału do Polski przyjechał nowy sprzęt – są to samobieżne zestawy przeciwlotnicze Gepard.

Gepard, podobnie jak Oerlikon GDF-003, służy do zwalczania nisko lecących celów. Jedną z najważniejszych różnic jest to, iż Oerlikon to system wymagający holowania, Gepardy natomiast są samobieżne. Posiadają dwa działa Oerlikon KDA kalibru 35 mm zamontowane na w pełni obrotowej wieży. Całość opiera się na nieco zmodyfikowanym podwoziu czołgu Leopard. Są także wyposażone w różnego rodzaju radary i dalmierze. Załogę pojazdu tworzy trzech żołnierzy.

REKLAMA

Dlaczego Rumuni zdecydowali się na zmianę sprzętu? Mjr Mirjana Kiš, oficer prasowa Batalionowej Grupy Bojowej, wyjaśnia, że chodzi przede wszystkim o zwiększenie mobilności wojsk. – Gepard, który ma podwozie gąsienicowe, umożliwia przemieszczanie się pododdziału niemal w każdych warunkach terenowych. To na pewno przełoży się zwiększenie interoperacyjności całej Batalionowej Grupy Bojowej NATO – zaznacza.

O tym, że system Gepard wzmocni zdolności sojuszników, jest przekonany także gen. bryg. Bogdan Rycerski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, która na co dzień współdziała z Batalionową Grupą Bojową NATO. – Zestawy ciągnione Oerlikon nie mogły operować w każdym terenie, poza tym czasem wymagały wykorzystania stacji zasilania. Gepardy, jako samobieżne zestawy gąsienicowe na podwoziu czołgu Leopard 1, są wyposażone w systemy, które umożliwiają samodzielną obserwację, wykrywanie i prowadzenie celów, są to zatem wozy całkowicie niezależne – mówi. Jednak włączenie do działania nowego sprzętu zawsze wiąże się z wyzwaniami. – Aby Gepardy mogły skutecznie operować podczas ćwiczeń, trzeba je najpierw wdrożyć w cały system szkoleniowy – podkreśla dowódca.

A pierwsze tego typu działania żołnierze mają już za sobą. Podczas jednego ze szkoleń kompania remontowa z 15 Brygady sprawdzała m.in., w jaki sposób w razie awarii sprzęt może być ewakuowany z pola walki. – Musieliśmy przede wszystkim uwzględnić to, że pojazd ma podwozie gąsienicowe. Dlatego podczas tego działania wykorzystaliśmy wóz zabezpieczenia technicznego WZT-2, który także posiada takie podwozie – mówi ppłk Krzysztof Kopka, dowódca batalionu logistycznego 15 BZ. – Cała procedura postępowania w takich przypadkach została sprawdzona, a sama ewakuacja zakończyła się sukcesem – zaznacza.

Teraz rumuńscy żołnierze i ich Gepardy pracują nad budowaniem interoperacyjności z pozostałymi członkami Batalionowej Grupy Bojowej. Takie działania będą prowadzili przez kolejne pół roku, aż do następnej rotacji. Jednak ta będzie dotyczyła tylko wojskowych. Gepardy zostaną w Polsce.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Cpt. Liviu Burtica / Romanian Army

dodaj komentarz

komentarze


Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
 
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Sąd nad systemem
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Piekło „Pługa”
Armia donatorów krwi
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Pustynna burza wokół Husajna
Wojskowi wspierają medyków
Ukraiński kurs na Zachód
F-16 kończą misję w Estonii
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Pracowity weekend żołnierzy
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Attention, Controlled Flight
HackYeah, czyli programiści na start!
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Laserowa artyleria US Army
Dominatorzy biegów na orientację
Żołnierze spieszą z pomocą
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Jakie zmiany w mundurówce?
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Obrady ministrów obrony NATO
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
13 medali żołnierzy na ringu
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Świąteczne prezenty od AMW
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
As If We’re There
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Proobronni wspierają potrzebujących
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO