moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Walka z COVID-19 trwa

Pracowity weekend żołnierzy zaangażowanych w walkę z COVID-19. W tym czasie 182 zespoły wymazowe, które utworzyło wojsko, pobrały próbki od ponad 10 tysięcy potencjalnych nosicieli koronawirusa. Wojskowi skontrolowali ponad 80 tysięcy osób przebywających w kwarantannie, wspierali także personel ponad 500 szpitali i 19 domów pomocy społecznej.

W miniony weekend w działania mające na celu powstrzymanie pandemii COVID-19 było zaangażowanych ponad pięć tysięcy żołnierzy. Byli to wojskowi jednostek podległych wojskom obrony terytorialnej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Inspektoratu Wsparcia Rodzajów Sił Zbrojnych, a także podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych.

Ponad dwa i pół tysiąca z nich było skierowanych do działania na terenie prawie 550 szpitali. Wojskowi zajmowali się w nich triażem pacjentów, wspierali także personel medyczny w pracach administracyjnych. – Żołnierze z 9 Batalionu Dowodzenia mierzyli temperaturę pacjentów i prowadzili ewidencję w trzech szpitalach w Olsztynie, a z 9 Brygady Kawalerii Pancernej działali w placówkach w Braniewie i Ostródzie – mówi por. Karol Frankowski z sekcji prasowej 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Żołnierze wspierali także pracowników 104 stacji sanitarno-epidemiologicznych. W Warszawie do tego działania zostali skierowani podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej.

600 żołnierzy, którzy utworzyli 182 zespoły wymazowe, pobrało w weekend ponad 10 tysięcy próbek od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Te działania były prowadzone zarówno z przyszpitalnych punktach pobrań, mobilnych typu drive-thru, a także w domach osób przebywających na kwarantannie i w domach pomocy społecznej.

Ale nie są to jedyne działania, jakie wojsko podejmuje w DPS-ach. W weekend żołnierze pracowali w 19 takich placówkach. Do każdej z nich, w zależności od lokalizacji, zostali skierowani terytorialsi z najbliższej brygady. Jak informuje płk Marek Pietrzak, oficer prasowy DWOT, zakres działań zależy od lokalnych potrzeb. – Na przykład, 5 Brygada OT pomaga, mierząc temperaturę pensjonariuszy i personelu, a także wspiera placówkę w pracach logistycznych, 10 BOT odpowiada za dystrybucję żywności, a 12 BOT pomaga w opiece nad pensjonariuszami – wylicza oficer.

W weekend ponad tysiąc żołnierzy skontrolowało 83 tysiące osób, które odbywają kwarantannę. – Większość takich działań realizujemy wspólnie z policjantami, jednak w siedmiu województwach funkcjonują już patrole składające się tylko z żołnierzy – mówi płk Pietrzak.

Przez cały czas żołnierze angażują się także w działania na terenach szpitali tymczasowych. Chodzi zarówno o wspieranie personelu placówek w opiece nad pacjentami, jak i o pomoc w organizowaniu kolejnych szpitali. W weekend żołnierze prowadzili prace budowlane na terenie placówek powstających m.in. w Płocku, Katowicach, Opolu i Warszawie. Wszystko wskazuje jednak na to, że takich działań będzie w przyszłości więcej. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, poinformował dziś, że intensywne prace trwają także na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. To właśnie w tym miejscu powstaje jeden ze szpitali tymczasowych dla pacjentów chorych na COVID-19. Placówka, którą nadzorować będzie Wojskowy Instytut Medyczny, ma być gotowa do działania pod koniec miesiąca. – W szpitalu zostanie przygotowanych 250 łóżek, w tym 30 łóżek dla pacjentów, którzy będą wymagać intensywnej opieki lekarskiej – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Szef MON zaapelował także do lekarzy i pielęgniarek, aby zasili szeregi personelu medycznego, który będzie pracował w szpitalu. Chętni mogą się zgłaszać za pośrednictwem portalu internetowego: szpitaltymczasowy.wim.mil.pl.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, st. szer. Adrian Jórski

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko ma swojego satelitę!
Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
Wymyśl nazwę dla polskich satelitów wojskowych
Snowboardzistka i pływacy na medal
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowa ręka dla weterana
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Wojsko z nowym programem rozwoju
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Combat 56 u terytorialsów
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Góral z ORP „Gryf”
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Nadbużańscy terytorialsi na patrolu konnym
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Przyszłość polskich czołgów K2
Drony na wagę złota
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Rekordowe wsparcie dla ZM „Tarnów”
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Zdarzyło się w 2025 roku – I kwartał
Przełomowy czas dla WZL-2
Sojusznicza obrona
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Niebo pod osłoną
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Gladius dla Szczecińskiej Dywizji
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Na tronie mistrza bez zmian
Plan na WAM
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Kto zostanie Asem Sportu?
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Dyplomatyczna gra o powstanie
Piątka z czwartego wozu
Misja na rzecz zdrowia
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Pancerniacy jadą na misję
Odpalili K9 Thunder
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Koniec bezkarności floty cieni?
Najdłuższa noc
Noc na „pasku”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO