moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Walka z COVID-19 trwa

Pracowity weekend żołnierzy zaangażowanych w walkę z COVID-19. W tym czasie 182 zespoły wymazowe, które utworzyło wojsko, pobrały próbki od ponad 10 tysięcy potencjalnych nosicieli koronawirusa. Wojskowi skontrolowali ponad 80 tysięcy osób przebywających w kwarantannie, wspierali także personel ponad 500 szpitali i 19 domów pomocy społecznej.

W miniony weekend w działania mające na celu powstrzymanie pandemii COVID-19 było zaangażowanych ponad pięć tysięcy żołnierzy. Byli to wojskowi jednostek podległych wojskom obrony terytorialnej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Inspektoratu Wsparcia Rodzajów Sił Zbrojnych, a także podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych.

Ponad dwa i pół tysiąca z nich było skierowanych do działania na terenie prawie 550 szpitali. Wojskowi zajmowali się w nich triażem pacjentów, wspierali także personel medyczny w pracach administracyjnych. – Żołnierze z 9 Batalionu Dowodzenia mierzyli temperaturę pacjentów i prowadzili ewidencję w trzech szpitalach w Olsztynie, a z 9 Brygady Kawalerii Pancernej działali w placówkach w Braniewie i Ostródzie – mówi por. Karol Frankowski z sekcji prasowej 16 Dywizji Zmechanizowanej.

REKLAMA

Żołnierze wspierali także pracowników 104 stacji sanitarno-epidemiologicznych. W Warszawie do tego działania zostali skierowani podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej.

600 żołnierzy, którzy utworzyli 182 zespoły wymazowe, pobrało w weekend ponad 10 tysięcy próbek od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Te działania były prowadzone zarówno z przyszpitalnych punktach pobrań, mobilnych typu drive-thru, a także w domach osób przebywających na kwarantannie i w domach pomocy społecznej.

Ale nie są to jedyne działania, jakie wojsko podejmuje w DPS-ach. W weekend żołnierze pracowali w 19 takich placówkach. Do każdej z nich, w zależności od lokalizacji, zostali skierowani terytorialsi z najbliższej brygady. Jak informuje płk Marek Pietrzak, oficer prasowy DWOT, zakres działań zależy od lokalnych potrzeb. – Na przykład, 5 Brygada OT pomaga, mierząc temperaturę pensjonariuszy i personelu, a także wspiera placówkę w pracach logistycznych, 10 BOT odpowiada za dystrybucję żywności, a 12 BOT pomaga w opiece nad pensjonariuszami – wylicza oficer.

W weekend ponad tysiąc żołnierzy skontrolowało 83 tysiące osób, które odbywają kwarantannę. – Większość takich działań realizujemy wspólnie z policjantami, jednak w siedmiu województwach funkcjonują już patrole składające się tylko z żołnierzy – mówi płk Pietrzak.

Przez cały czas żołnierze angażują się także w działania na terenach szpitali tymczasowych. Chodzi zarówno o wspieranie personelu placówek w opiece nad pacjentami, jak i o pomoc w organizowaniu kolejnych szpitali. W weekend żołnierze prowadzili prace budowlane na terenie placówek powstających m.in. w Płocku, Katowicach, Opolu i Warszawie. Wszystko wskazuje jednak na to, że takich działań będzie w przyszłości więcej. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, poinformował dziś, że intensywne prace trwają także na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. To właśnie w tym miejscu powstaje jeden ze szpitali tymczasowych dla pacjentów chorych na COVID-19. Placówka, którą nadzorować będzie Wojskowy Instytut Medyczny, ma być gotowa do działania pod koniec miesiąca. – W szpitalu zostanie przygotowanych 250 łóżek, w tym 30 łóżek dla pacjentów, którzy będą wymagać intensywnej opieki lekarskiej – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Szef MON zaapelował także do lekarzy i pielęgniarek, aby zasili szeregi personelu medycznego, który będzie pracował w szpitalu. Chętni mogą się zgłaszać za pośrednictwem portalu internetowego: szpitaltymczasowy.wim.mil.pl.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, st. szer. Adrian Jórski

dodaj komentarz

komentarze


„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
 
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Dominatorzy biegów na orientację
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w mundurówce?
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Armia donatorów krwi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Piekło „Pługa”
Ukraiński kurs na Zachód
Świąteczne prezenty od AMW
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Attention, Controlled Flight
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
Proobronni wspierają potrzebujących
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Laserowa artyleria US Army
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
As If We’re There
Obrady ministrów obrony NATO
F-16 kończą misję w Estonii
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Sąd nad systemem
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
HackYeah, czyli programiści na start!
Wojskowi wspierają medyków
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
Pustynna burza wokół Husajna
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komisje sejmowe o umowie z USA
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
13 medali żołnierzy na ringu
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Żołnierze spieszą z pomocą
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Amerykanie odmładzają F-16
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Pracowity weekend żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO