moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nauka pobierania wymazów

Jednym z zadań, jakie w czasie walki z pandemią wzięło na siebie Wojsko Polskie, jest obsługa punktów do pobierania wymazów do badań na obecność koronawirusa. Dzięki temu cywilny personel medyczny będzie mógł skupić się na pomocy pacjentom w placówkach służby zdrowia. W całym kraju ruszyły szkolenia personelu takich punktów.

Od soboty na podstawie rozkazu dowódcy generalnego RSZ w kilku instytucjach i jednostkach wojskowych, między innymi w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, 1 Wojskowym Szpitalu Polowym w Bydgoszczy, 2 Wojskowym Szpitalu Polowym we Wrocławiu oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, rozpoczęło się szkolenie żołnierzy, którzy będą stanowić personel punktów wymazowych. Delegowani są na nie żołnierze bez przeszkolenia medycznego, ale mający ukończone kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej.

REKLAMA

W 2 Wojskowym Szpitalu Polowym we Wrocławiu kurs rozpoczął się 24 października i potrwa do 3 listopada. – W tym czasie na jednodniowych zajęciach przeszkolimy 180 żołnierzy – mówi por. Alicja Pic, asystentka komendanta szpitala do spraw pielęgniarstwa i ratownictwa. W poniedziałek w WSP we Wrocławiu szkoliła się trzecia dwudziestoosobowa grupa żołnierzy – członków przyszłych zespołów wymazowych. Większość to wojskowi z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, byli także żołnierze z 2 Pułku Saperów z Kazunia oraz czterech z wojsk specjalnych.

W części teoretycznej kursu doświadczeni instruktorzy szpitala polowego zapoznawali swoich podopiecznych z ogólnymi wiadomościami na temat SARS-CoV-2. Najwięcej czasu poświęcono jednak na zajęcia praktyczne. Uczono, jak zorganizować punkt pobierania, w jakich odległościach ustawić poszczególne jego elementy, aby cały proces odbywał się sprawnie i – co najważniejsze – bezpiecznie.

Film: Bogusław Politowski/polska-zbrojna.pl

Prowadzący kurs duży nacisk położyli na kwestie bezpieczeństwa osobistego obsługi punktu pobierania wymazów. Omawiano zasady zakładania odzieży ochronnej, okularów, przyłbic oraz rękawiczek, których obsługa takiego punktu musi mieć na sobie aż trzy pary, a wierzchnią zmieniać po przetestowaniu każdego pacjenta. Jeszcze ważniejsza była nauka zdejmowania odzieży ochronnej po wykonanej pracy. Czynność ta jest bowiem bardziej niebezpieczna niż zakładanie odzieży, a nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do zakażenia.

Najtrudniejsza była jednak nauka pobierania wymazów z jamy nosowo-gardłowej. Tego uczyły żołnierzy pielęgniarki szpitala, które mają już na koncie setki wykonanych wymazów. Medyczki dzieliły się doświadczeniem, jak sprawnie wprowadzić do nosa patyczek wymazowy i jakie ruchy należy nim wykonać, aby pobieranie było efektywne. Podpowiadały także co zrobić w przypadku, gdy osoba zgłaszająca się na wymaz ma np. skrzywioną przegrodę nosową.

Po pobraniu próbki każdy patyczek wymazowy musi być odpowiednio zabezpieczony. Uczono więc, jaką ilością płynu trzeba go zalać w probówce, jak ją zamknąć i jak zebrane na punkcie pobierania próbówki przechowywać.

– Dowiedziałam się tutaj wielu nowych rzeczy. Mogłam praktycznie przećwiczyć pobranie wymazu i sposób, w jaki to zrobić, abym była bezpieczna. To z pewnością przyda mi się w pracy w punkcie poboru – ocenia szer. Magdalena Kiewluk, zwiadowca-ratownik z kompanii rozpoznawczej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Po jednodniowym szkoleniu jego uczestnicy wrócili do macierzystych jednostek. Tam mają oczekiwać na decyzje o powołaniu ich do składów wojskowych zespołów pobierających.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Dominatorzy biegów na orientację
 
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Piekło „Pługa”
Wojskowi wspierają medyków
Sąd nad systemem
Świąteczne prezenty od AMW
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
13 medali żołnierzy na ringu
Start w nieznane
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Żołnierze spieszą z pomocą
Laserowa artyleria US Army
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
F-16 kończą misję w Estonii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
HackYeah, czyli programiści na start!
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Obrady ministrów obrony NATO
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Jakie zmiany w mundurówce?
Armia donatorów krwi
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Święto sportowców w mundurach
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Debata nad wyzwaniami przyszłości
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Proobronni wspierają potrzebujących
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ukraiński kurs na Zachód
Attention, Controlled Flight
Komisje sejmowe o umowie z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO