moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię

Tu praktyka ma się łączyć ze sprawdzonymi metodami kształcenia. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza chcą otworzyć wyższą uczelnię techniczną, na której na potrzeby polskiej zbrojeniówki będą się kształcić inżynierowie, elektronicy, informatycy i programiści. Jako pierwszy, w przyszłym roku, ma zostać uruchomiony kierunek mechatronika.

Wszystko wskazuje na to, że już jesienią 2021 roku Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza otworzą Publiczną Uczelnię Zawodową, która zajmie się kształceniem kadr na potrzeby polskiej zbrojeniówki. Co roku mury nowej uczelni ma opuszczać około pięćdziesięciu wykwalifikowanych specjalistów: inżynierów, elektroników, informatyków i programistów, którzy po zdobyciu dyplomu będą zatrudniani w polskim przemyśle obronnym, przede wszystkim w spółkach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

W grudziądzkiej wyższej szkole technicznej jako pierwszy ma zostać uruchomiony kierunek mechatronika w dwóch specjalnościach – mechatronika stosowana oraz automatyka i sterowanie maszyn. Wnioski o utworzenie PUZ i uruchomienie pierwszego kierunku studiów już trafiły do Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która przedstawia ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego swoje opinie, m.in. w sprawie utworzenia uczelni.

Wykładowcami na Publicznej Uczelni Zawodowej mają być przede wszystkim doświadczeni pracownicy Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, ale nie tylko. Szkoła sięgnie po naukowców z innych uczelni. – W tej sprawie podpisaliśmy już porozumienia z Politechniką Koszalińską oraz z Wydziałem Mechatroniki Wojskowej Akademii Technicznej – wyjaśnia dr Piotr Tefelski, prezes Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A.

Do Grudziądza przyjadą również naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Kilka dni temu WZU podpisały porozumienie z University of Alabama Huntsville, jednym z ważniejszych uniwersytetów badawczych w Stanach Zjednoczonych. Na mocy umowy specjaliści z zakładów uzbrojenia będą prowadzili z amerykańskimi wykładowcami wspólne prace badawczo-rozwojowe z dziedziny mechatroniki, optyki, robotyki, cyberbezpieczeństwa oraz logistyki i automatyki.

Natomiast, gdy jesienią przyszłego roku swoje podwoje otworzy Publiczna Uczelnia Zawodowa, profesorowie z USA przyjadą do Polski prowadzić wykłady i seminaria. Z kolei najlepsi studenci PUZ będą mogli wyjechać na praktyki i staże na University of Alabama Huntsville. Na co dzień studenci grudziądzkiej uczelni będą mogli odbywać praktyki w spółkach PGZ.

Nowa szkoła wyższa ma się mieścić w budynku dawnej komendantury Oficerskiej Szkoły Lotniczej, ale obiekt ten wymaga remontu, dlatego na razie placówka będzie korzystać z lokali użyczanych przez władze miasta, np. w Centrum Kształcenia Zawodowego.

Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. w Grudziądzu od kilkudziesięciu lat zajmują się wsparciem technicznym użytkowanych przez Siły Zbrojne RP rakietowych systemów przeciwlotniczych. W WZU odbywa się nie tylko ich serwis i naprawy, lecz także modernizacja. Ulepszone systemy obrony przeciwlotniczej OSA i KUB trafiają nie tylko do naszej armii, również do wojsk NATO, gdzie podczas szkoleń odgrywają rolę „przeciwnika”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WZU

dodaj komentarz

komentarze

~pchor
1603870920
czy ta szkoła będzie szkolić podchorążych czy cywili?
A4-80-BA-68

Nowe miny przeciwpiechotne dla polskiego wojska
Sprawdzian dla zawiszaków
Początek wielkiej historii
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Tatuaże pod mundurem
Czerwieńsze będą…
Polski wkład w San
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Syndrom Karbali
Husarze już w Polsce!
Sprawdzian na Bornholmie
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Desant na Odrze
Huta Częstochowa bliżej wojska
Adaptacja i realizm
Ryś w boksie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Wypadek w PKW UNIFIL
Ochrona lasu dla obronności
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Groźny incydent w Libanie
Poznaj tajemnice Husarza
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Symbol skupiający wiele znaczeń
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Bieg ku pamięci bohaterów
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
NATO i USA o Iranie
WAT wzmacnia „opelotkę”
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Od cyberkursu po mundurówkę
Bez zmian w emeryturach
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Generał z cienia
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Polsko-kanadyjska współpraca
Witajcie w domu, Husarze!
Polsko-estońska współpraca
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Marsz prawdę ci powie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Czekamy na F-35
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Równanie z „Iksem”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO