moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii

Wspólne patrole i kontrola osób przebywających na kwarantannie – od jutra żandarmi pomogą Policji w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Decyzję o włączeniu żołnierzy Żandarmerii Wojskowej w działania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podjął premier Mateusz Morawiecki. Takie rozwiązanie zastosowano już w marcu, podczas pierwszej fali epidemii.

Zarządzenie prezesa Rady Ministrów w tej sprawie zostało opublikowane wczoraj w Monitorze Polskim. Dokument zakłada, że w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na COVID-19, żandarmi będą wspierać policjantów w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. To rozwiązanie ma obowiązywać od 28 października do odwołania stanu epidemii. Podstawą wydania zarządzenia jest ustawa o Policji.

W mediach społecznościowych pojawiły się opinie, że decyzja ma związek z protestami przeciwników wyroku Trybunału Konstytucyjnego radykalnie zaostrzającego ustawę antyaborcyjną. Jednak Piotr Müller, rzecznik rządu, przypomniał, że analogiczne decyzje o wsparciu działań Policji były wydane już wiosną tego roku. – Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią – napisał w mediach społecznościowych. Również przedstawiciele MON zapewniają, że to standardowe działania, które nie mają związku z ogólnokrajowymi manifestacjami. – Od marca 2020 roku żołnierze żandarmerii pomagają funkcjonariuszom w działaniach na rzecz zminimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa – poinformowało MON.

Tak będzie i tym razem. Zgodnie z zarządzeniem, od jutra żandarmom będą przysługiwać uprawnienia policjantów – w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, wobec wszystkich osób, czyli także cywilów. – Żołnierze ŻW będą mogli podejmować interwencję w stosunku do wszystkich osób w związku z nieprzestrzeganiem zasad postępowania w czasie epidemii SARS-CoV-2 oraz np. sprawdzać przestrzeganie obowiązku kwarantanny – wyjaśnia ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy komendanta głównego ŻW. – Będziemy wspierać Policję w takim trybie już po raz dwudziesty trzeci – dodaje. Podobne zarządzenia były wydawane chociażby podczas Światowych Dni Młodzieży, Euro 2012 czy Szczytu NATO w Warszawie. Na tej samej podstawie żandarmi regularnie wspierają też funkcjonariuszy podczas świąt państwowych oraz cyklicznych akcji: Znicz, Bezpieczne Wakacje czy Bezpieczna Droga do Szkoły. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Żandarmeria Wojskowa

dodaj komentarz

komentarze


PKW Irak zostaje w Jordanii
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Królowa wspinaczki kończy karierę
Dronowy kierunek przyszłości
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Studenci w koszarach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Drony na Legii
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Sojusznicza medycyna pola walki
Szerszeń z Sochaczewa
Przełomowe porozumienie
Śmierć w sercu Azji
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Domek Pilota w LAW otwarty
NATO zwiększy produkcję broni
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Zatrzymać drona
Nadchodzą zmiany
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
USA znów uderzyły w Iran
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Barakudy z Polski
NATO liczy wydatki przed szczytem
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Mundur w paczkomacie
„Iks” nasz powszedni
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Podróż w ciemność
Równanie z „Iksem”
Tropem tajemnic z przeszłości
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Miliardy na obronność
Paliwowy krwiobieg NATO
Sztuka tworzenia kryptonimu
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Prezydent RP o szczycie NATO
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
PIRX-1 na orbicie
Airbus A330 MRTT
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Przełomowe zdolności artylerzystów
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Bez zmian w emeryturach
Twarzą w twarz
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Zbrodnicza farsa
Wsparcie ma znaczenie
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Polski wkład w operację „Overlord”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO