moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii

Wspólne patrole i kontrola osób przebywających na kwarantannie – od jutra żandarmi pomogą Policji w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Decyzję o włączeniu żołnierzy Żandarmerii Wojskowej w działania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podjął premier Mateusz Morawiecki. Takie rozwiązanie zastosowano już w marcu, podczas pierwszej fali epidemii.

Zarządzenie prezesa Rady Ministrów w tej sprawie zostało opublikowane wczoraj w Monitorze Polskim. Dokument zakłada, że w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na COVID-19, żandarmi będą wspierać policjantów w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. To rozwiązanie ma obowiązywać od 28 października do odwołania stanu epidemii. Podstawą wydania zarządzenia jest ustawa o Policji.

W mediach społecznościowych pojawiły się opinie, że decyzja ma związek z protestami przeciwników wyroku Trybunału Konstytucyjnego radykalnie zaostrzającego ustawę antyaborcyjną. Jednak Piotr Müller, rzecznik rządu, przypomniał, że analogiczne decyzje o wsparciu działań Policji były wydane już wiosną tego roku. – Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią – napisał w mediach społecznościowych. Również przedstawiciele MON zapewniają, że to standardowe działania, które nie mają związku z ogólnokrajowymi manifestacjami. – Od marca 2020 roku żołnierze żandarmerii pomagają funkcjonariuszom w działaniach na rzecz zminimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa – poinformowało MON.

Tak będzie i tym razem. Zgodnie z zarządzeniem, od jutra żandarmom będą przysługiwać uprawnienia policjantów – w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, wobec wszystkich osób, czyli także cywilów. – Żołnierze ŻW będą mogli podejmować interwencję w stosunku do wszystkich osób w związku z nieprzestrzeganiem zasad postępowania w czasie epidemii SARS-CoV-2 oraz np. sprawdzać przestrzeganie obowiązku kwarantanny – wyjaśnia ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy komendanta głównego ŻW. – Będziemy wspierać Policję w takim trybie już po raz dwudziesty trzeci – dodaje. Podobne zarządzenia były wydawane chociażby podczas Światowych Dni Młodzieży, Euro 2012 czy Szczytu NATO w Warszawie. Na tej samej podstawie żandarmi regularnie wspierają też funkcjonariuszy podczas świąt państwowych oraz cyklicznych akcji: Znicz, Bezpieczne Wakacje czy Bezpieczna Droga do Szkoły. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Żandarmeria Wojskowa

dodaj komentarz

komentarze


Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Zełenski traci Order Orła Białego?
Podróż w ciemność
Podchorążowie w dżungli
Krok w stronę pokoju
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Innowacje dla bezpieczeństwa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Trening działań połączonych
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Ważne decyzje w Brukseli
Stała baza wojsk USA w Polsce
AMW oferuje mieszkania
Koło zamachowe gospodarki
Na straży nieba
Kraków zaprosił weteranów
Minister obrony RFN w Polsce
Polski wkład w operację „Overlord”
Premier powołał nową wiceminister obrony
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Apetyt Smoka rośnie
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Bez zmian w emeryturach
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Pancerny Poznań
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Na granicy stratosfery
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Prezydent z wizytą w Orzyszu
„Strzała weterana” spaja środowisko
Generał z cienia
F-35 Changes Everything
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Śmierć w sercu Azji
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Umowa na pociski do Patriotów
Sportowe jubileusze
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Mundur, medale i duma
Zbrodnicza farsa
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Lotnicze święto w Lesznie
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Królestwo pojazdów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Równanie z „Iksem”
Święto DGRSZ
Orka tuż, tuż
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Marsz gąsienicowych kolumn
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Wsparcie ma znaczenie
Polska szykuje się do produkcji Panter

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO