moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie

Temat misji wojskowych zdominował drugi dzień obrad ministrów obrony państw NATO. Podczas telekonferencji sojusznicy poparli próby pokojowego rozwiązania konfliktu w Afganistanie, omówili też sytuację panującą w Iraku. – Naszym celem jest pomoc w budowaniu irackich sił, które będą zdolne do walki z terroryzmem – mówił Jens Stoltenberg, szef Sojuszu.


Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO podsumował drugi dzień obrad ministrów obrony państw członkowskich sojuszu podczas konferencji prasowej. Jednym z tematów spotkania była sytuacja panująca w Afganistanie. Stoltenberg podkreślił, że kilka kolejnych miesięcy będzie miało kluczowe znaczenie dla przyszłości tego państwa. Odniósł się także do negocjacji między władzami Afganistanu i talibami, jakie we wrześniu rozpoczęły się w Doha. – To największą szansa na pokój. Afgańczycy powinni skorzystać z tej okazji – powiedział. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu w kraju stacjonowało ponad sto tysięcy żołnierzy sojuszniczych armii, teraz jest ich 12 tysięcy. To, jak będzie wyglądało zaangażowanie w przyszłości, ma być uzależnione od lokalnej sytuacji, a także od ustaleń z jego władzami. – Podejmiemy decyzje razem i razem wyjdziemy z Afganistanu, kiedy przyjdzie na to czas – zaznaczył. Podkreślił jednak, że „talibowie muszą utorować drogę do zawieszenia broni i zerwać wszelkie więzi z Al-Kaidą i innymi grupami terrorystycznymi, aby Afganistan już nigdy nie służył jako baza do ataków terrorystycznych”. Trzeba też zadbać, by to, co udało się wypracować przez dwie ostatnie dekady, nie zostało zaprzepaszczone. – To bardzo ważne, aby pokój był korzystny dla każdego Afgańczyka – podkreślił.

Szef NATO poinformował, że sojusznicy rozmawiali także o sytuacji w Iraku. Jak mówił, jest ona „trudna, a liczba ataków na siły koalicji wzrasta”. – Ministrowie zlecili dowódcom wojskowym rozszerzenie misji w Iraku – powiedział. Dodał, że wszystkie działania zostaną skonsultowane z przedstawicielami międzynarodowej koalicji, a także władz Iraku. – NATO jest zdecydowane zwiększyć swoje wsparcie. Naszym celem jest pomoc w budowaniu irackich sił, które będą zdolne do walki z terroryzmem, zapobiec odrodzeniu się ISIS i ustabilizować sytuację w kraju – zaznaczył.

Sojusznicy odnotowali także 20. rocznicę uchwalenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”. Dokument, który jako pierwszy poruszał kwestię „nieproporcjonalnego i wyjątkowego wpływu konfliktów zbrojnych na kobiety” oraz podkreślał „potrzeby pełnego udziału kobiet, jako aktywnych działaczek na rzecz pokoju i bezpieczeństwa” został uchwalony 31 października 2000 roku. Stoltenberg powiedział, że NATO uwzględnia te postulaty, a także perspektywę płci we wszystkich swoich działaniach. – Musimy to kontynuować. Nie odniesiemy sukcesu, jeśli nie wykorzystamy potencjału wszystkich, zarówno mężczyzn, jak i kobiet – podkreślił.

MM

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Kuźnie oficerskich kadr
 
Ostatnia wola bohatera
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Podwodniacy na spluwaczkach
Wojsko kontra COVID-19
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Controlled Attack
Łowcza-Rega ma być lepsza
Komisje sejmowe o umowie z USA
Machina „Irini”
Awanse generalskie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jak to jest z awansami bez limitu?
Topaz w ASzWoj-u
Medalowe „oczko” żołnierzy
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czołgista pod wodą
Terytorialsi i Lucas na ratunek
„Orzeł” na Bałtyku
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
W kazamatach Informacji Wojskowej
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Żołnierze sportowcy nadają ton
Pamiętajmy o Wyklętych
F-35 wylądują w Łasku
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
SERE znaczy przetrwać
Ukraiński kurs na Zachód
Rozpoznanie na medal
Amerykanie odmładzają F-16
Obrady ministrów obrony NATO
Na pomoc Libańczykom
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Trudny rok na misjach
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Armia kupuje wozy dla strażaków
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Jakie zmiany w mundurówce?
Od roku z pomocą i w gotowości
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Złoty biatlon żołnierzy
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Laserowa artyleria US Army
Krwawa Olszynka
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Opiniowanie po nowemu
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Odnowili powstańcze mogiły

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO