moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie

Temat misji wojskowych zdominował drugi dzień obrad ministrów obrony państw NATO. Podczas telekonferencji sojusznicy poparli próby pokojowego rozwiązania konfliktu w Afganistanie, omówili też sytuację panującą w Iraku. – Naszym celem jest pomoc w budowaniu irackich sił, które będą zdolne do walki z terroryzmem – mówił Jens Stoltenberg, szef Sojuszu.


Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO podsumował drugi dzień obrad ministrów obrony państw członkowskich sojuszu podczas konferencji prasowej. Jednym z tematów spotkania była sytuacja panująca w Afganistanie. Stoltenberg podkreślił, że kilka kolejnych miesięcy będzie miało kluczowe znaczenie dla przyszłości tego państwa. Odniósł się także do negocjacji między władzami Afganistanu i talibami, jakie we wrześniu rozpoczęły się w Doha. – To największą szansa na pokój. Afgańczycy powinni skorzystać z tej okazji – powiedział. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu w kraju stacjonowało ponad sto tysięcy żołnierzy sojuszniczych armii, teraz jest ich 12 tysięcy. To, jak będzie wyglądało zaangażowanie w przyszłości, ma być uzależnione od lokalnej sytuacji, a także od ustaleń z jego władzami. – Podejmiemy decyzje razem i razem wyjdziemy z Afganistanu, kiedy przyjdzie na to czas – zaznaczył. Podkreślił jednak, że „talibowie muszą utorować drogę do zawieszenia broni i zerwać wszelkie więzi z Al-Kaidą i innymi grupami terrorystycznymi, aby Afganistan już nigdy nie służył jako baza do ataków terrorystycznych”. Trzeba też zadbać, by to, co udało się wypracować przez dwie ostatnie dekady, nie zostało zaprzepaszczone. – To bardzo ważne, aby pokój był korzystny dla każdego Afgańczyka – podkreślił.

Szef NATO poinformował, że sojusznicy rozmawiali także o sytuacji w Iraku. Jak mówił, jest ona „trudna, a liczba ataków na siły koalicji wzrasta”. – Ministrowie zlecili dowódcom wojskowym rozszerzenie misji w Iraku – powiedział. Dodał, że wszystkie działania zostaną skonsultowane z przedstawicielami międzynarodowej koalicji, a także władz Iraku. – NATO jest zdecydowane zwiększyć swoje wsparcie. Naszym celem jest pomoc w budowaniu irackich sił, które będą zdolne do walki z terroryzmem, zapobiec odrodzeniu się ISIS i ustabilizować sytuację w kraju – zaznaczył.

Sojusznicy odnotowali także 20. rocznicę uchwalenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”. Dokument, który jako pierwszy poruszał kwestię „nieproporcjonalnego i wyjątkowego wpływu konfliktów zbrojnych na kobiety” oraz podkreślał „potrzeby pełnego udziału kobiet, jako aktywnych działaczek na rzecz pokoju i bezpieczeństwa” został uchwalony 31 października 2000 roku. Stoltenberg powiedział, że NATO uwzględnia te postulaty, a także perspektywę płci we wszystkich swoich działaniach. – Musimy to kontynuować. Nie odniesiemy sukcesu, jeśli nie wykorzystamy potencjału wszystkich, zarówno mężczyzn, jak i kobiet – podkreślił.

MM

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Podwodniacy na spluwaczkach
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Obrady ministrów obrony NATO
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Trudny rok na misjach
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Amerykanie odmładzają F-16
Controlled Attack
Medalowe „oczko” żołnierzy
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Komisje sejmowe o umowie z USA
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Odnowili powstańcze mogiły
Rozpoznanie na medal
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
F-35 wylądują w Łasku
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Na pomoc Libańczykom
Topaz w ASzWoj-u
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
„Orzeł” na Bałtyku
Od roku z pomocą i w gotowości
Ukraiński kurs na Zachód
Armia kupuje wozy dla strażaków
Żołnierze sportowcy nadają ton
Machina „Irini”
Antena Nura wypatruje F-16
Laserowa artyleria US Army
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Jak to jest z awansami bez limitu?
Misje na zdalnej lekcji
Złoty biatlon żołnierzy
Opiniowanie po nowemu
Czołgista pod wodą
Jakie zmiany w mundurówce?
Ostatnia wola bohatera
W kazamatach Informacji Wojskowej
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Pamiętajmy o Wyklętych
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Krwawa Olszynka
Awanse generalskie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Łowcza-Rega ma być lepsza
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Kuźnie oficerskich kadr
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Maskowanie to nie wszystko
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO