moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe wojskowe karetki kupione

Wojsko Polskie ma 630 samochodów sanitarnych. Pojazdy są wykorzystywane między innymi do wsparcia cywilnej służby zdrowia w sytuacjach kryzysowych. Dziś Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę na dostawę kolejnych 175 sztuk – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Nowe sanitarki mają zostać dostarczone armii do końca 2022 roku.

Siły zbrojne rozpoczynają proces modernizacji samochodowego zaplecza medycznego. W najbliższych dwóch latach najbardziej wyeksploatowane technicznie sanitarki SCAM SM50 oraz Iveco 40E12WM i Iveco 40E13WM zostaną zastąpione przez nowe pojazdy sanitarne.

Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował dziś w mediach społecznościowych, że Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę na dostawę 175 nowych samochodów sanitarnych. Jednocześnie przypomniał, że wojsko ma obecnie 630 sanitarek. – Pojazdy są wykorzystywane między innymi do wsparcia cywilnej służby zdrowia w sytuacjach kryzysowych – zaznaczył minister.

Nowe sanitarki dostarczy wojsku firma Demarko ze Świętochłowic. Wozy zostaną zbudowane na platformie samochodów firmy Iveco wyposażonych w stały napęd 4x4 oraz silnik o mocy 132 kW. Będzie można nimi transportować czterech poszkodowanych w pozycji leżącej lub trzech w pozycji leżącej i dwóch siedzących. W wyposażeniu nowych wojskowych karetek będą (poza noszami) m.in.: krzesło kardiologiczne, defibrylator transportowy półautomatyczny AED oraz respirator transportowy.

Za 175 sanitarek MON zapłaci 166 mln zł. Wojsko ma je otrzymać do końca 2022 roku. Podpisana dziś umowa zakłada także tzw. prawo opcji dotyczące pozyskania kolejnych samochodów. Oznacza to, że Ministerstwo Obrony Narodowej – jeśli będzie zadowolone z realizacji zamówienia na 175 pojazdów – ma możliwość zamówienia na takich samych warunkach finansowych kolejnych karetek, maksymalnie dwustu dwóch.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~Janusz
1603282200
Po co karetki bez lekarzy ?. Obecnie w MON brakuje kilkuset lekarzy wojskowych. Jest to następstwem likwidacji Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi!!! Czy dowiemy się kto podjął taką decyzję, która "rozwaliła" wojskową służbę zdrowia. Ale o tym z PZ się nie dowiemy. Pozdrawiam redakcję.
25-9F-6E-23

Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Bataliony przyszłości
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
PGZ o koalicji antybalistycznej
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Zapraszamy na defiladę
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
MON i MSZ o szczycie NATO
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Lubawa wyposaży saperów
„Wicher" wkrótce na wodzie
Abordaż z polskim wsparciem
Szkolenia na pomostówkę
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Łódź centrum serwisowym Apache’y
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Wicher na morzu
Próba przed morską paradą
Coraz więcej Alpha Scramble
Cyfrowa tarcza F-16
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Walka, entuzjazm i nadzieja
Flanka pod strażą
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Gorący lipiec PKW Łotwa
Powietrzna defilada
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Odnaleziono „Roja”
Azjatycka szansa
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nocna próba na Wisłostradzie
Legion Medyczny na poligonie
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Młodzi medycy na poligonie
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Wsparcie ma znaczenie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Morska parada 15 sierpnia
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szachownica na Wisłostradzie
Generał w niewoli
Z prądem i pod prąd

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO