moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ wspiera walkę z epidemią

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firma Zurad angażuje się w działania na rzecz walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Niedawno jeden z oferowanych przez spółkę produktów – robot do dezynfekcji pomieszczeń – został nagrodzony na targach zbrojeniowych, a teraz Zurad proponuje kolejne rozwiązanie – system kontenerów, z których można zbudować izolatoria dla chorych na COVID-19.

System kontenerowy, który ma pomóc medykom w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, został opracowany przez firmę Modular System oraz należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę Zurad. Rozwiązanie może być stosowane m.in. przez szpitale, aby ułatwić odizolowanie osób chorych na COVID-19 od pacjentów cierpiących na inne schorzenia. – Ten system może zastąpić znajdujące się przed placówkami medycznymi namioty, w których obecnie przeprowadza się procedurę triażu, czyli ocenę stanu zdrowia pacjentów. Z uwagi na panujące warunki pogodowe poprawi on komfort pracy przedstawicielom służby zdrowia, a pacjentom warunki pobytu. Nasze rozwiązanie przede wszystkim pozwoli jednak zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na terenie szpitala czy przychodni – mówi Piotr Panasiuk, członek zarządu Zurad Sp. z.o.o.

Pierwszy tego typu system ma w ciągu miesiąca trafić do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Jednak przedstawiciel firmy Zurad nie wyklucza, że dostaw będzie więcej. Po zastosowaniu odpowiedniego sprzętu – producent jest gotowy wyposażyć kontenery m.in. w bramki biometryczne do pomiaru temperatury, system wentylacji, rozpoznawania twarzy, komunikacji czy różnego rodzaju urządzenia medyczne – kontenery mogą pełnić także funkcję izolatoriów czy nawet sal do hospitalizacji chorych.

Wizualizacja przedstawia przykładową aranżację w obiekcie kontenerowym.

System kontenerowy nie jest jedynym rozwiązaniem, jakie firma przygotowała w odpowiedzi na epidemię koronawirusa. – Przykładamy wielką wagę do walki z COVID-19, dlatego staramy się oferować rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie służbom zaangażowanym w działania prozdrowotne – podkreśla Adam Jabłoński, prezes zarządu Zurad Sp. z.o.o. Jednym z takich rozwiązań jest RobUV, wyposażony w lampy UV-C zdalnie sterowany robot, który służy do dezynfekcji pomieszczeń. Produkt, będący wynikiem wspólnych prac rozwojowych pracowników Politechniki Białostockiej oraz kadry technicznej firmy Zurad, został doceniony podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Za jego opracowanie firma Zurad otrzymała nagrodę Defender.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Piotr Płuciennik, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


W krainie Świętego Mikołaja
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Obywatele chcą być wGotowości
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Nie panikuj. Działaj. Bądź w gotowości
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Mundurowi z benefitami
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Combat 56 u terytorialsów
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Nowe zdolności sił zbrojnych
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Satelita MikroSAR nadaje
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Komplet medali wojskowych na ringu
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Niemieckie wsparcie z powietrza
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Wojsko ma swojego satelitę!
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Najdłuższa noc
Orka na kursie
Wojskowa łączność w Kosmosie
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Holenderska misja na polskim niebie
Polski „Wiking” dla Danii
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Szwedzi w pętli
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Dzień wart stu lat
Militarne Schengen
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Kalorie to nie wszystko
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Smak służby
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Niebo pod osłoną
Czas na polskie Borsuki
Nowe zasady dla kobiet w armii
Pancerniacy jadą na misję
Gdy ucichnie artyleria
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Zawiszacy przywitali Borsuki
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Artylerzyści mają moc!
Plan na WAM

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO