moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe „oczy” dla Jastrzębi

Polskie samoloty wielozadaniowe F-16 C/D Block 52+ otrzymają nowy system rozpoznania powietrznego. Inspektorat Uzbrojenia MON szuka firm, które mają w ofercie lotnicze zasobniki z radarami typu SAR (Synthetic Aperture Radar) oraz dysponują zdolnościami do ich integracji z F-16. Podmioty zainteresowane udziałem w przetargu mogą się zgłaszać do 4 listopada.

Najnowocześniejsze obecnie samoloty sił powietrznych, czyli wielozadaniowe maszyny F-16 C/D Block 52+ Jastrząb, są wyposażone w jeden typ zasobników rozpoznawczych – Goodrich DB-110. Polscy lotnicy dysponują siedmioma tego typu urządzeniami oraz dwiema naziemnymi stacjami analizy danych.

Zasobniki Goodrich DB-110 umożliwiają wykonywanie zdjęć w dzień i w nocy (z wykorzystaniem podczerwieni) z bardzo dużej odległości. W paśmie widzialnym to nawet 100 km, w nocy – około 50 km.

Dodatkowo piloci naszych jastrzębi mogą wykonywać zdjęcia także z użyciem zasobników celowniczo-rozpoznawczych Sniper XR ATP (Advanced Targeting Pod). Choć ich zasadniczym zadaniem jest naprowadzanie na cel pocisków i rakiet, to zaawansowaną głowicę optoelektroniczną można z powodzeniem użyć do wykonywania zadań wywiadowczych.

Ponieważ zarówno Goodrich DB-110, jak i Sniper XR ATP to rozwiązania optoelektroniczne, ich słabością jest gorsza praca w trudnych warunkach atmosferycznych: podczas deszczu czy mgły. Właśnie dlatego Siły Zbrojne RP wzorem innych państw chcą dysponować zasobnikami, których „oczami” nie jest optyka, lecz radar.

Kilka dni temu Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił, że SZRP chcą kupić trzy zasobniki rozpoznawcze z radarami typu SAR (Synthetic Aperture Radar), a także stacje naziemne do planowania misji i programowania zasobników oraz do analizy i transmisji danych. W obu przypadkach nie ujawniono, ile dokładnie stacji chcemy kupić. Co ważne, IUMON zastrzegł, że ten, kto zdobędzie zlecenie na dostawę zasobników, będzie musiał zintegrować je z samolotami F-16 C/D Block 52+.

Firmy mające w ofercie poszukiwane przez polską armię rozwiązanie mają czas do 4 listopada 2020 roku na składanie wniosków o dopuszczenie do przetargu. Szczegółową dokumentację techniczną otrzyma maksymalnie pięć podmiotów, które po spełnieniu wymagań formalnych zostaną zaproszone do składania ofert handlowych. Zwycięzca przetargu będzie miał 44 miesiące od daty podpisania umowy na wywiązanie się z jej zapisów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Sportowcy na poligonie
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Brytyjczycy na wschodniej straży
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Pięściarska uczta w Suwałkach
Pamięć łączy pokolenia
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Wellington „Zosia” znad Bremy
Niespokojny poranek pilotów
Polski „Wiking” dla Danii
Nowe zasady dla kobiet w armii
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Nie tylko dobrze walczyć, lecz także ratować
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Edukacja z bezpieczeństwa
Marynarze mają nowe motorówki
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Inwestycja w bezpieczeństwo
Abolicja dla ochotników
Zasiać strach w szeregach wroga
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Wielkopolscy terytorialsi na szkoleniu zintegrowanym
Żołnierze na trzecim stopniu podium
Sukces Polaka w biegu z marines
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Operacja NATO u brzegów Estonii
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
„Road Runner” w Libanie
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Koniec dzieciństwa
Husarze bliżej Polski
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Kircholm 1605
Starcie pancerniaków
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Pomnik nieznanych bohaterów
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Marynarze podjęli wyzwanie
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Więcej Apache’ów w Inowrocławiu
MID w nowej odsłonie
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Mity i manipulacje
Standardy NATO w Siedlcach
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO