moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kombatanci na parkiecie

Ostatni dzień wczasów w Ryni był dla 80 kombatantów szczególny. Zanim wszyscy wyruszyli do domów, wzięli udział w uroczystym bankiecie. Zabawie, tańcom i wzruszeniom nie było końca. Henryk Filipski, powstaniec warszawski, z okazji 100. urodzin otrzymał w prezencie szablę. Również wczasowicze mieli niespodziankę dla organizatora Wakacji dla Bohatera.

80 kombatantów – żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, maczkowców i powstańców warszawskich – spędziło tydzień nad Jeziorem Zegrzyńskim. Na zakończenie wczasów wzięli udział w uroczystym bankiecie na ich cześć. – Ten wieczór należy do was, macie świetnie się bawić i uśmiechać! – mówił mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, prezes Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, organizator wypoczynku.

Jednak zanim zabawa się rozpoczęła, urlopowicze postanowili podziękować Sawickiemu. – Nie mamy słów, aby wyrazić naszą wdzięczność za opiekę. Dlatego chcielibyśmy wręczyć panu kombatanckie odznaczenie – Gwiazdę Pamięci. Jednak to wszystko mało w porównaniu z tym, co pan robi dla społeczności kombatantów – mówił Janusz Maksymowicz, wiceprezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Gwiazda Pamięci przyznawana jest weteranom walk o niepodległość, a także osobom zasłużonym dla utrwalania tradycji walk o wolną Polskę.

REKLAMA

Pamiątkowy medal przyznał Tomaszowi Sawickiemu także Światowy Związek Żołnierzy AK – Okręg Szczecin. „To za budowanie sztafety pokoleń, dar serca i uśmiech przywracający radość życia w trudnym okresie pandemii” – napisała w liście Jolanta Szyłkowska, prezes organizacji.

– Wyróżnienia te są nie tylko dla mnie, bo za tymi wszystkimi przedsięwzięciami stoi cała grupa osób, wolontariuszy, sponsorów oraz tych, którzy nas wspierają – mówił Tomasz Sawicki. Sam postanowił także wręczyć jednemu z kombatantów upominek. Pamiątkowa szabla trafiła do Henryka Filipskiego, powstańca warszawskiego, który niedawno skończył 100 lat. – Dziś jest wieczór spełniania marzeń. A wiem, że pan Henryk zawsze marzył o szabli, więc musiałem mu ją wręczyć – podkreślał Sawicki. – Będę jej strzegł do końca życia – mówił wzruszony powstaniec.

Prezes Stowarzyszenia przypomniał, że na Wakacje dla Bohatera kombatanci mogli wyjechać po raz czwarty. – W pierwszym wyjeździe wzięło udział 36 weteranów. 18 z nich już z nami nie ma. Wielu odeszło także w ostatnich miesiącach. Podczas wyjazdu, który miał się odbyć w kwietniu [został odwołany z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem – przyp. red.] miało być 11 osób więcej niż jest dziś z nami. Oddajmy im wszystkim hołd minutą ciszy – mówił Sawicki.

Uczczenie pamięci kolegów było ostatnim smutnym i nostalgicznym momentem tego wieczoru. Potem wczasowicze już tylko się bawili. Najpierw zjedli wystawną kolację i zatańczyli poloneza. Zabawa na parkiecie trwała do późnych godzin. Organizator zadbał, aby także w przerwach nie zabrakło niespodzianek. Kombatanci mogli chwilę odsapnąć, oglądając na przykład pokazy tańca czy występy zespołu artystycznego, który przygotował show z wykorzystaniem ognia i laserów.


Film: Michał Niwicz

Tak się zakończył tydzień Wakacji dla Bohatera, których program był po brzegi wypełniony atrakcjami. Kombatanci brali udział w zajęciach artystycznych, słuchali koncertów, spacerowali. Mogli także podreperować swoje zdrowie dzięki licznym zabiegom rehabilitacyjnym. Przez cały czas urlopowiczami opiekowało się 22 wolontariuszy. Kilku z nich to pracownicy Wojskowego Instytutu Wydawniczego. – Wspieramy Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” od kilku lat, przekazując między innymi drobne upominki na aukcje charytatywne, pisząc artykuły, przekazując wydawnictwa. Tym razem przyjechaliśmy do Ryni, aby opiekować się kombatantami – mówi Piotr Zarzycki, kierownik Wydziału Marketingu i Promocji WIW-u, wolontariusz. – Dla nas to było niesamowite doświadczenie, bo nasi podopieczni nie tylko na każdym kroku okazywali nam wdzięczność, lecz także dzielili się z nami opowieściami o swoim życiu. Tych historii nie da się przeczytać w żadnej książce – zaznacza.

Jak mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, aby wyjazd mógł się odbyć, konieczne było zebranie odpowiedniej puli pieniędzy. W tym roku było to aż 250 tys. zł. Jak co roku udało się je pozyskać dzięki darczyńcom i sponsorom.

„Wakacje dla Bohatera” to niejedyna inicjatywa Stowarzyszenia. Organizacja troszczy się o swoich podopiecznych przez cały rok. Wolontariusze regularnie dostarczają weteranom artykuły pierwszej potrzeby, wręczają świąteczne paczki, a nawet remontują ich mieszkania. Takie działania były prowadzone nawet w trakcie „Wakacji dla Bohatera”. – Jeden z naszych podopiecznych, por. Romuald Jankowski, powstaniec warszawski, zdradził nam, że ma problemy z poruszaniem się, a jego łazienka nie jest przystosowana do aktualnych potrzeb starszego mężczyzny. Zabraliśmy go więc na wakacje, a w tym samym czasie w jego mieszkaniu działali wolontariusze i firma remontowa, która nie tylko wymieniła glazurę, ale także zamontowała prysznic i specjalne uchwyty, dzięki czemu funkcjonowanie w pomieszczeniu będzie łatwiejsze – mówi Sawicki. Zdradza, że kombatant, o całej operacji dowiedział się, gdy był już w Ryni. – Codziennie z wielkim przejęciem oglądał zdjęcia z przebiegu prac, ale swoją nową łazienkę w całej okazałości zobaczył dopiero gdy wrócił z wakacji. To był moment pełen emocji. Wzruszenia nie krył zarówno powstaniec, jaki i osoby, które przeprowadzały remont – opowiada.

Każdy, kto chciałby wesprzeć inicjatywę Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, może wziąć udział w licytacjach charytatywnych prowadzonych na facebookowym profilu: Bazarek Paczka dla Bohatera lub przekazać darowiznę za pośrednictwem portalu: zrzutka.pl.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
 
Amerykanie odmładzają F-16
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Step in the Right Direction
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Jeszcze więcej OPW
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
Pszczoły i weterani
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Terytorialsi na okręcie
Amunicja z Meska
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Roczny test na Bałtyku
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Gotowi na trzynastą zmianę
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Lesson on How to Overcome Difficulties
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Rozejm dla prowadzenia wojny
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
NATO pyta o Tallboya
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
F-16 kończą misję w Estonii
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Miasto niezłomne składa broń
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
AWL stawia na liderów
Urodzony żołnierz
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Laserowa artyleria US Army
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Terytorialsi w punktach Test&Go
Święto sportowców w mundurach
Ukraiński kurs na Zachód
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wilk kontra dywersanci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO