moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu

Podczas ćwiczeń „Masurian Lightning”, które odbyły się na poligonie w Orzyszu, w powietrze wzbiły się bezzałogowe statki powietrzne z trzech państw. Wśród nich były należące do US Army RQ-20, brytyjskie Desert Hawk III i polskie FlyEye 3.0. Te ostatnie na Mazury przywieźli żołnierze wojsk obrony terytorialnej, którzy prowadzili rozpoznanie na rzecz sojuszniczych wojsk.


Żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej już kilkukrotnie współpracowali ze stacjonującą na Mazurach Batalionową Grupą Bojową NATO. Terytorialsi mieli okazję m.in. obserwować brytyjskie szkolenie rozpoznawcze. Teraz wojskowi z Podlasia zostali zaproszeni do udziału w operacji „Masurian Lightning”, czyli „Mazurskiej Błyskawicy”, której celem było szlifowanie taktyki, a także budowanie interoperacyjności między przedstawicielami kilku armii. Żołnierze 1 PBOT zabrali na poligon m.in. bezzałogowe statki powietrzne FlyEye. – Zgodnie z informacjami, które przekazał dowódca grupy rozpoznania obrazowego, wyjazd terytorialsów na orzyski poligon to efekt wcześniejszej współpracy z sojusznikami. Żołnierze byli po prostu bardzo zainteresowani naszymi bezzałogowcami. Wcześniej widzieli, jak wykorzystujemy je podczas gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Teraz chcieli zobaczyć, jak sprawdzają się w symulowanych warunkach bojowych, a także, jak wygląda ich obsługa – mówi kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 PBOT.

Podczas ćwiczeń, które odbyły się na poligonie w Orzyszu, terytorialsi wspomagali działania wojsk sojuszniczych. Ich zadania polegały na określeniu położenia i kierunku przemieszczania się sił przeciwnika, a także identyfikacji ich pojazdów. – Żołnierze armii sojuszniczych podawali współrzędne miejsc, które chcieliby rozpoznać, a operatorzy kierowali tam bezzałogowe statki powietrzne. Dzięki zamontowanym w nich kamerom obraz był przesyłany do stacji operatora i wyświetlał się na monitorze – wyjaśnia rzecznik. Dodaje także, że terytorialsi wykonywali takie działania zarówno w lesie, jak i na otwartym terenie.

REKLAMA

Jednak FlyEye nie były jedynymi dronami, które wzbiły się w powietrze w czasie „Mazurskiej Błyskawicy”. Z poligonu startowały także amerykańskie RQ-20 Puma i należące do Brytyjczyków Desert Hawk III. – Zgodnie z obserwacjami dowódcy GRO to, co wyróżnia FlyEye, to większy zasięg oraz dłuższy czas lotu – mówi oficer. Precyzuje, że polski bezzałogowiec może latać na odległość do 30 km, dzięki czemu operatorzy mogą znajdować się w znacznej odległości od miejsca monitorowanych działań. – Sojusznicze BSP służą przede wszystkim pododdziałom, dlatego dzięki nim można rozpoznać tylko najbliższe tereny – zaznacza.

A jak terytorialsi odnajdują się w międzynarodowym środowisku? – Jeśli chodzi o kwestie językowe, nie było żadnych problemów, bo polscy żołnierze, którzy uczestniczyli w ćwiczeniach, dobrze posługują się angielskim – mówi kpt. Wilczewski. Dodaje, że operujący na poligonie terytorialsi musieli się dostosować do obowiązujących procedur związanych z działaniem w przestrzeni powietrznej, które nie pozwalają na przykład na to, by w tym samym czasie latał więcej niż jeden BSP. – Ale za kontrolę nad tymi działaniami odpowiadali żołnierze armii brytyjskiej i to oni decydowali, kiedy nasze FlyEye mogą startować – zaznacza.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała zestaw FlyEye 3.0 pod koniec 2018 roku. W jednostce utworzono wówczas tzw. grupę rozpoznania obrazowego. Szkolenie operatorów, a także obsługi technicznej jest bardzo czasochłonne – każdy z kandydatów do pełnienia tych funkcji musi spędzić wiele miesięcy na nauce, m.in. w Lotniczej Akademii Wojskowej, siedzibie producenta sprzętu – firmie WB Electronics, a także wykonać określoną liczbę lotów pod nadzorem instruktorów. Z tego względu obecnie operatorami są żołnierze zawodowi. Każdy z nich musi także przejść specjalistyczne badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej i zdać wieloetapowy egzamin. – Cały proces, przy założeniu, że między kolejnymi etapami nie mamy żadnych przerw, trwa około pięciu miesięcy – mówi kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 PBOT. – Nasi żołnierze uzyskali uprawnienia do wykonywania samodzielnych lotów BSP 5 lutego – dodaje. Od tego czasu terytorialsi już kilka razy wykorzystywali drony na poziomie operacyjnym, m.in. do monitorowania przebiegu pożaru i oceny jego skutków w Biebrzańskim Parku Narodowym czy w czasie sojuszniczych ćwiczeń „Bull Run”.

Bezzałogowy system powietrzny FlyEye to platforma latająca bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowana do prowadzenia obserwacji. BSP waży 12 kg, ma 1,8 m długości, a rozpiętość jego skrzydeł to 3,6 m. Jest napędzany silnikiem elektrycznym, który pozwala mu osiągnąć prędkość nawet 120 km/h. Dron jest wyposażony w głowicę optoelektroniczną uzbrojoną w dwie kamery – klasyczną i termowizyjną, dzięki czemu może operować zarówno w dzień, jak i w nocy. Oprócz wojsk obrony terytorialnej FlyEye znajdują się także w wyposażeniu wojsk specjalnych i pododdziałów artylerii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
 
Polsko-amerykańska współpraca
Pszczoły i weterani
Roczny test na Bałtyku
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
AWL stawia na liderów
Rozejm dla prowadzenia wojny
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Laserowa artyleria US Army
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Urodzony żołnierz
Terytorialsi na okręcie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Gotowi na trzynastą zmianę
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Lesson on How to Overcome Difficulties
F-16 kończą misję w Estonii
Wilk kontra dywersanci
Step in the Right Direction
Święto sportowców w mundurach
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Terytorialsi w punktach Test&Go
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Miasto niezłomne składa broń
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Ukraiński kurs na Zachód
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
NATO pyta o Tallboya
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Jeszcze więcej OPW
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Amunicja z Meska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO