moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polak z Medalem NATO

Kpt. Przemysław Kolman z 12 Brygady Zmechanizowanej został wyróżniony Medalem NATO. Odznaczenie przyznał żołnierzowi sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, który docenił jego zaangażowanie na rzecz budowania sojuszniczej współpracy podczas XI zmiany misji „Resolute Support” w Afganistanie.

– To wyróżnienie jest nie tylko docenieniem mojej pracy, ale przede wszystkim dowodem na to, że się sprawdziłem podczas misji. Jestem z tego bardzo dumny – mówi kpt. Przemysław Kolman z 12 Brygady Zmechanizowanej. Żołnierz otrzymał od Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego, Medal NATO. To odznaczenie otrzymują wojskowi za zasługi podczas misji poza granicami kraju. Oficer z 12 Brygady od grudnia 2019 roku do maja uczestniczył w XI zmianie PKW Afganistan. Podczas operacji był oficerem łącznikowym. – Pracowałem wśród polskich i amerykańskich żołnierzy. Moim zadaniem była koordynacja ich współpracy, by mogli jak najskuteczniej doradzać siłom afgańskim – mówi. – Przedstawiciele US Army kładli duży nacisk na to, aby wszystkie działania były realizowane w międzynarodowych zespołach – podkreśla.

Kpt. Kolman jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Jak mówi, zdecydował się wstąpić w jej szeregi, gdyż zainspirowała go do tego siostra, która studiowała na tej uczelni na cywilnym kierunku. Po ukończeniu WSOWL żołnierz rozpoczął służbę w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. Najpierw był dowódcą plutonu artylerii przeciwlotniczej, następnie oficerem S-3 i w końcu dowódcą baterii przeciwlotniczej. Misja w Afganistanie była jego pierwszym tego typu doświadczeniem. – Początki nie były łatwe, nie dość, że trzeba było przystosować się do nowych warunków pracy, to jeszcze sytuacja w rejonie nie była dość stabilna. Uspokoiła się dopiero, gdy siły koalicji nawiązały porozumienie z talibami – relacjonuje. Żołnierz liczy, że jeszcze będzie miał okazję operować poza granicami kraju – Mam nadzieję, że będę miał możliwość wyjazdu do Iraku lub Libanu – mówi.

Medal NATO to odznaczenie przyznawane przez szefów Sojuszu od 1994 roku. Otrzymują je osoby, które szczególnie zasłużyły się podczas misji poza granicami kraju. Odznaczenie jest wykonane z brązu (wyjątek stanowi Meritorious Service Medal – Medal za Chwalebną Służbę, który jest w kolorze srebrnym) i ma średnicę 35 mm. Na awersie znajduje się godło NATO otoczone wieńcem z gałązek oliwnych, a na odwrocie napisy w języku polskim i francuskim: „Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego” oraz „W służbie pokoju i wolności”. Do tej pory wyróżnienie otrzymało kilkudziesięciu Polaków, m.in. gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, płk Grzegorz Kaliciak, który dowodził obroną ratusza w Karbali, czy kpt. Daniel Ambroziński i ppor. Łukasz Kurowski, którzy polegli w Afganistanie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


Ważne decyzje w Brukseli
Marsz gąsienicowych kolumn
Minister obrony RFN w Polsce
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Kraków zaprosił weteranów
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zbrodnicza farsa
Krok w stronę pokoju
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Orka tuż, tuż
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Mundur, medale i duma
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Powietrzne cysterny dla Polski
Szermierze i pięściarki na podium
AMW oferuje mieszkania
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Podróż w ciemność
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Królestwo pojazdów
Przerzut Abramsów do Lublina
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Bez zmian w emeryturach
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Sonda dla Jastrzębia
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Podchorążowie w dżungli
„Strzała weterana” spaja środowisko
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Koło zamachowe gospodarki
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Ratunek na polu walki
Polski wkład w operację „Overlord”
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Umowa na pociski do Patriotów
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Śmierć w sercu Azji
Apetyt Smoka rośnie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Musztra i marsz ubezpieczony
Akcja na jeziorze
At the Controls of F-35A Husarz
Polska szykuje się do produkcji Panter
Stała baza wojsk USA w Polsce
Niebo bez dominacji
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Wsparcie ma znaczenie
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Sportowe jubileusze
Święto DGRSZ
Pancerny Poznań
Zełenski traci Order Orła Białego?
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Równanie z „Iksem”
Sojusz Madrytu i Warszawy
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier powołał nową wiceminister obrony
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO