moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie

Szkolenie pododdziałów 18 Dywizji Zmechanizowanej na poligonie w Nowej Dębie obserwował dziś minister Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił rolę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, która w 2020 roku pełni rolę tzw. szpicy NATO. Zaznaczył także, że zdolności bojowe 1 Warszawskiej Brygady Pancernej wzrosły, bo jednostka otrzymała pierwsze zmodernizowane czołgi Leopard 2PL.

Na poligonie w Nowej Dębie szkoli się obecnie około 1800 żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Główne siły na Podkarpacie skierowała 1 Warszawska Brygada Pancerna oraz 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. Poligonowy trening przechodzi także najmłodsza w Żelaznej Dywizji, 19 Brygada Zmechanizowana. – Stawiamy na integrację sił. Zgrupowanie jest jednym z etapów, które mają przygotować 18 Dywizję do osiągnięcia w przyszłym roku pełnej gotowości operacyjnej – wyjaśniał gen. dyw. Jarosław Gromadziński. – Dziś obejrzeliśmy dynamiczną część szkolenia, synchronizację działań pomiędzy czołgistami a podhalańczykami – dodał dowódca Żelaznej Dywizji.

Kierowanie ogniem kompanii Leopardów 2A5 i kompani wsparcia wyposażonej w moździerze Rak przy wsparciu śmigłowców W-3 Sokół z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej obserwował dziś minister obrony Mariusz Błaszczak. – Wojsko Polskie musi być sprawne, przygotowane do działań i temu właśnie służą takie ćwiczenia jak to w Nowej Dębie – zaznaczył szef MON. Minister Błaszczak odniósł się także do przypadającej wczoraj, 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w czasie II wojny światowej i podkreślił, że 17 września 2020 roku Sejm ratyfikował umowę ze Stanami Zjednoczonymi. – Na jej podstawie obecność wojsk USA będzie miała w Polsce trwały charakter. To niezwykle ważne, jeśli chodzi o odstraszanie ewentualnego agresora – dodał szef MON.

REKLAMA

Mariusz Błaszczak zwrócił jednak uwagę na to, że choć umowa jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO, to nie zwalnia ona Wojska Polskiego z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa ojczyźnie. Zdolności wojska do obrony, jak mówił minister, cały czas się zwiększają, m.in. dzięki wspólnym, krajowym i międzynarodowym ćwiczeniom. Podkreślił rolę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, która w tym roku pełni zadania tzw. szpicy NATO, czyli stanowi trzon wielonarodowej brygady bardzo szybkiego reagowania. Musi utrzymywać zdolność do działania w ciągu 48-72 godzin. W ramach Sił Odpowiedzi NATO może zostać aktywowana, gdyby doszło do zagrożenia bezpieczeństwa któregokolwiek z państw członkowskich Sojuszu.

Minister Błaszczak odnosząc się do taktycznego współdziałania podhalańczyków i czołgistów wspomniał, że 1 Brygada otrzymała nowy sprzęt. – Do wyposażenia 1 Warszawskiej Brygady Pancernej trafiły pierwsze zmodernizowane czołgi Leopard. Zostały zmodernizowane przez polski przemysł zbrojeniowy do standardu 2PL – mówił szef MON. – Jest to sprzęt dużo wyższej klasy, chociażby pod względem opancerzenia, systemu kierowania ogniem czy mocniejszego silnika. To wzrost zdolności bojowych 1 Brygady – podkreślił.

„Polskie” Leopardy mają zainstalowane dodatkowe opancerzenie, wymienione systemy stabilizacji armaty i napędu wieży, unowocześnioną armatę Rh-120 L44, która została m.in. przystosowana do nowych typów amunicji. W czołgach ulepszono także systemy optoelektroniczne przeznaczone dla dowódcy i działonowego, w tym zainstalowaną kamerę termowizyjną III generacji typu KLW-1 Asteria.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
 
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Amerykanie odmładzają F-16
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Terytorialsi w punktach Test&Go
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Rozejm dla prowadzenia wojny
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Pszczoły i weterani
Komisje sejmowe o umowie z USA
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Step in the Right Direction
Jeszcze więcej OPW
Dodatki dla specjalsów po nowemu
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Święto sportowców w mundurach
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Gotowi na trzynastą zmianę
Polsko-amerykańska współpraca
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Wilk kontra dywersanci
AWL stawia na liderów
Ukraiński kurs na Zachód
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Miasto niezłomne składa broń
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Urodzony żołnierz
Roczny test na Bałtyku
Terytorialsi na okręcie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amunicja z Meska
Lesson on How to Overcome Difficulties
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
NATO pyta o Tallboya
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO