moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
500 kg bomba lotnicza na Westerplatte

14 września 2020 r. na terenie pola bitwy na Westerplatte w trakcie prac saperskich prowadzonych na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez Kompanię Saperów 1 Batalionu Inżynieryjnego z 2 Pułku Saperów z Kazunia Nowego ujawniono 500 kg, najpewniej sowiecką, bombę lotniczą z okresu II wojny światowej.

Bomba FAB - 500 (promień rozrzutu odłamków 1350 m, waga materiału wybuchowego 250 kg) zalegała jedynie 30 cm od współczesnego poziomu gruntu, w odległości około 35 m od głównej drogi prowadzącej pod pomnik Obrońców Wybrzeża i jedynie 25 m od ścieżki zwiedzania prowadzącej od pomnika do bramy historycznego budynku Elektrowni. Ze względu na duże niebezpieczeństwo teren dojścia do pomnika został czasowo zamknięty przez wezwaną na miejsce Policję (na wysokości granicy działki nr 68 obr. 062) do chwili podjęcia i wywiezienia bomby, co nastąpiło przed godz. 15:00 dnia dzisiejszego.

Prace związane z oczyszczaniem terenu działki nr 68 obr. 062 Gdańsk Westerplatte z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego rozpoczęły się 10 sierpnia 2020 r. Działania te prowadzone są na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji polegającej na "Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku", wydanej przez Wojewodę Pomorskiego dn. 7 sierpnia 2020 r.

REKLAMA

Prace wykonywane są na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez pododdział wydzielony z 43 Batalionu Saperów Flotylli Obrony Wybrzeża wchodzący w skład 3 Flotylli Okrętów, a także od 7 września br. przez żołnierzy z Kompani Saperów 1 Batalionu Inżynieryjnego 2 Pułku Saperów z Kazunia Nowego. Saperom WP towarzyszą archeolodzy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zakończenie prac planowane jest na koniec września 2020 r., jednakże z powodu występowania na terenie działań saperskich dużej ilości ferromagnetyków, prace mogą zostać wydłużone.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zdecydowało się na wykonywanie ww. prac, gdyż teren Westerplatte nigdy nie został kompleksowo oczyszczony z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Poprzednie prace saperskie prowadzone przez żołnierzy WP w 2009 r. objęły jedynie część działki nr 68 obr. 062 położoną wzdłuż drogi prowadzącej pod Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz bezpośrednią okolicę Pomnika. Aktualne prace obejmą swoim zasięgiem teren działki o powierzchni 3,6 ha.

Do chwili obecnej saperzy wywieźli z terenu działki nr 68 obr. 062 Gdańsk Westerplatte i zniszczyli: 60 pocisków artyleryjskich kaliber 88 mm, 2 pociski kaliber 152 mm, 2 pociski 122 mm, 7 szt. pocisków 37 mm, 14 szt. 20 mm, 15 granatów ręcznych, 1 bombę zapalającą, 2 granaty moździerzowe, 53 zapalniki do pocisków artyleryjskich, 1900 szt. amunicji strzeleckiej, 269 sztuk innych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Duża część tych przedmiotów zalegała jedynie kilka centymetrów pod powierzchnią terenu, stanowiąc duże zagrożenie dla osób licznie odwiedzających Westerplatte.

Dla Muzeum II Wojny Światowej kwestie bezpieczeństwa zwiedzających oraz pracowników znajdujących się na terenie Westerplatte są sprawą priorytetową. Niedopuszczalnym jest, że przez kilkadziesiąt lat miejsce to stanowiło zagrożenie dla setek tysięcy osób corocznie odwiedzających Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku świadome złożoności problematyki i specyfiki charakteru pola bitwy, traktuje je holistycznie, w poszanowaniu dla wartości tego miejsca - symbolu, jak i zwiedzających.

Tekst: dr Karol Nawrocki/ dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

dodaj komentarz

komentarze


Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
Ryzykowne remedium
F-16 kończą misję w Estonii
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Groty dla podchorążych WAT-u
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Wojsko przeciw wirusowi
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Październik pod znakiem Tallboya
Amerykanie odmładzają F-16
Promocja oficerska w AWL
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nadchodzi Armia Fight Night!
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Kraken dla Kormoranów
„Kaper” przeciw terrorystom
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ukraiński kurs na Zachód
„Aviation Detachment” w Łasku
Zamek na poligonie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Defendery 2020: RobUV
Następca Honkera na MSPO
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
A więc wojna...
Zostań studentem ASzWoj
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Defilada na święto dywizji
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Kraby kontra okręt
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dekady za wcześnie
16 Dywizja najlepsza!
Ku czci roku 1918 i 1920
Trenują, aby szkolić innych
Laserowa artyleria US Army
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Bohaterska obrona wzgórza 385
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szybsza droga do armii zawodowej
Defender 2020: Symulator Pioruna
„Ci cholerni Polacy!”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO