moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomóż Brunowi i Alusi

Piknik w Dąbrówce koło Wejherowa miał konkretny cel – zebranie funduszy dla podopiecznych Fundacji „Pomoc dla Weterana”: Bruna, synka byłego żołnierza Formozy, oraz Alusi, córki komandosa z Lublińca. Dzieci mają wady wrodzone i potrzebują stałej pomocy lekarskiej. Choć piknik już się zakończył, nadal trwa aukcja internetowa, wylicytować można np. piłkę z podpisami polskich zawodników!

– Piknik odbył się na terenie Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” w Dąbrówce. Był okazją do zabawy dla całej rodziny, a jednocześnie zachęcał do włączenia się w akcję pomocową – mówi Joanna Janik, szefowa Fundacji „Pomoc dla Weterana”, która wspiera poszkodowanych żołnierzy, dofinansowując ich rehabilitację oraz zakup leków.

Na pomysł zorganizowania pikniku Janik wpadła wspólnie z wiceprezesem fundacji Piotrem Rzenieckim. W ciągu dwóch miesięcy udało się namówić do współpracy jednostki specjalne, Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, inicjatywę wparli także polscy żołnierze z Legii Cudzoziemskiej oraz Związek Polskich Spadochroniarzy.

REKLAMA

Wszyscy chcieli wesprzeć dwoje chorych maluchów, podopiecznych fundacji. Piknik zorganizowano dla Bruna, synka żołnierza Jednostki Wojskowej Formoza, który choruje na rozszczep kręgosłupa, oraz Alusi, córki żołnierza Jednostki Wojskowej Komandosów, która urodziła się z niedorozwojem prawej rączki i przez cały czas wymaga rehabilitacji. – Zebraliśmy kilkanaście tysięcy złotych, ale znacznie większą sumę spodziewamy się uzyskać z licytacji fantów, które do nas trafiły. Przekazały je nie tylko osoby związane z wojskiem, ale także ci, którzy nas odwiedzili podczas pikniku – mówi Joanna Janik. Wśród przedmiotów, które będą licytowane na facebookowym profilu Fundacji, jest wiele pamiątek z misji żołnierzy z Formozy, z Lublińca, a także z Legii Cudzoziemskiej. Fantem, który może wzbudzić zainteresowanie m.in. miłośników futbolu, jest piłka z autografami kadry polskich piłkarzy.

– Pomoc Fundacji to dla nas wielkie wsparcie, gdyż NFZ nie przyznał nam dotacji na kombinezon, który pozwoli na stabilizację postawy naszego synka – mówi Urszula Streng, mama Bruna. Jak tłumaczy, dzięki takiemu urządzeniu będzie on mógł stanąć na własnych nogach i chodzić przy balkoniku. – To wielki krok na drodze Bruna ku normalności – podkreśla. Chłopiec rozpoczął właśnie naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Mimo że urodził się z wieloma wadami rozwojowymi, ma szansę na samodzielność, lecz wymaga ciągłej rehabilitacji i specjalistycznego sprzętu.

Inicjatywę Fundacji „Pomoc dla Weterana” wsparło Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Uważamy, że wszelkie działania na rzecz pomocy żołnierzom, którzy służyli na misjach, oraz ich rodzinom zasługują na takie wsparcie – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana. Pracownicy tej placówki także wzięli udział w pikniku w Dąbrówce.

Podczas wydarzenia odbył się m.in. pokaz siły wicemistrza Europy strongmana Krzysztofa Schabowskiego, utytułowanego zawodnika kettlebell oraz mistrza krav magi Roberta Jędrzejewskiego. Można było wziąć także udział w zawodach strzeleckich. Dla miłośników militariów atrakcją było obejrzenie kolekcji eksponatów Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” w Dąbrówce. Placówka ma zbiory amunicji artyleryjskiej, bomb, min, granatów i wyposażenia saperskiego.

Fundacja „Pomoc dla Weterana” od lat wspiera poszkodowanych żołnierzy, dofinansowując ich rehabilitację oraz zakup leków. Ale nie tylko. – Ostatnio we współpracy z Domem Wsparcia dla Powstańców Warszawskich objęliśmy opieką blisko 70 powstańców – dodaje Piotr Rzeniecki.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Fundacja Pomoc dla Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Armia donatorów krwi
 
HackYeah, czyli programiści na start!
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Amerykanie odmładzają F-16
Komisje sejmowe o umowie z USA
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Attention, Controlled Flight
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Stał prosto, o łaskę nie prosił
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Świąteczne prezenty od AMW
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Proobronni wspierają potrzebujących
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
13 medali żołnierzy na ringu
Piekło „Pługa”
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Sąd nad systemem
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Żołnierze spieszą z pomocą
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Obrady ministrów obrony NATO
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dominatorzy biegów na orientację
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jakie zmiany w mundurówce?
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Start w nieznane
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
F-16 kończą misję w Estonii
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Święto sportowców w mundurach
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Ukraiński kurs na Zachód
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Wojskowi wspierają medyków
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO