moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstańcze wiersze odszyfrowane przez kryptologów z NCBC

Kryptolodzy z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni odszyfrowali korespondencję Józefa Szczepańskiego „Ziutka” i jego ukochanej Haliny Kolbińskiej. – NCBC udowodniło, że żołnierze Wojska Polskiego i eksperci nawiązują do najlepszych tradycji polskich kryptologów – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony.

Nieznaną dotychczas korespondencję powstańca Józefa Szczepańskiego „Ziutka” i jego młodzieńczej miłości Haliny Kolbińskiej zaprezentowano kilka dni temu w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Materiały odszyfrowali pracownicy Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Uroczystość, w której wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odbyła się 10 września, w 76. rocznicę śmierci poety i powstańca. 

 

REKLAMA

 

– 10 września 1944 roku poległ za wolną Polskę Józef Szczepański, ps. „Ziutek”, powstaniec warszawski, żołnierz i poeta. Jego postawa jest wzorem do naśladowania dla obecnych żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister Błaszczak w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Przypomniał, że Szczepański jest autorem „Pałacyku Michla”, powstańczej piosenki, która stała się nieformalnym hymnem Batalionu AK „Parasol”. – Bardzo się cieszę, że Wojsko Polskie mogło pomóc w odszyfrowaniu trzech wierszy. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni udowodniło, że żołnierze i eksperci nawiązują do najlepszych tradycji polskich kryptologów – dodał szef MON-u. Podkreślił, że dzięki polskim kryptologom zespołowi ppłk. Jana Kowalewskiego udało się złamać sowieckie szyfry w czasie wojny z bolszewikami, a matematycy współpracujący z wojskiem: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, przed wybuchem II wojny światowej rozszyfrowali kody niemieckiej maszyny Enigma.

– Obecni żołnierze wojsk obrony cyberprzestrzeni nawiązują do chlubnych tradycji. Bardzo się cieszę, że dzięki ich pracy nasza wiedza na temat Armii Krajowej i powstania warszawskiego będzie pełniejsza – podkreślił minister Błaszczak. Podziękował też rodzinie Haliny Kolbińskiej za udostępnienie prywatnych pamiątek, które pokazują „młodemu pokoleniu, że powstańcy warszawscy byli też zwykłymi ludźmi, jak my”.

Odszyfrowane trzy wiersze pochodzą z korespondencji „Ziutka” z ukochaną. Są one częścią większego zbioru, który kilka tygodni temu przekazali do Archiwum Akt Nowych synowie Haliny Kolbińskiej. Porządkując pamiątki po matce, znaleźli notatnik z wierszami. Były to utwory żołnierza „Parasola” odręcznie przepisane przez Kolbińską. Wiersze pochodzą z korespondencji, którą zakochani wymieniali w pierwszych latach wojny.

Jak mówił na konferencji gen. bryg. Karol Molenda, dowódca Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, kryptoanalitycy potraktowali zadanie jako zabawę, przerywnik w pracy. By odczytać wiersze, eksperci zastosowali tzw. szyfr podstawieniowy, w którym każdej literze alfabetu odpowiada inny symbol. Aby odkryć tekst kryptoanalityk musi przypisać symbolom w szyfrogramie litery z języka źródłowego, w tym przypadku języka polskiego. Zadanie z pozoru wydaje się proste, ale trzeba mieć świadomość, że w języku polskim występują 32 znaki, a więc liczba wszystkich możliwych kombinacji podstawień jest ogromna, bo wynosi 32!, czyli ok. 2,63*10^35.


Film: MON

Józef Szczepański „Ziutek” (1922–1944) był dowódcą drużyny Batalionu AK „Parasol”. Jest autorem powstańczych piosenek, np. „Chłopcy silni jak stal” czy „Pałacyk Michla”, który stał się hymnem „Parasola”, oraz wierszy, m.in. „Dziś idę walczyć – Mamo!”, „W Parasolu jest już taka mania…”, „A jak będzie już po wojnie”, „Ma Warszawa gdzieś pod ziemią”, „Czekamy ciebie Czerwona Zarazo”. W trakcie wycofywania się z walk został ranny i zmarł 10 września 1944 roku w szpitalu powstańczym. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kraby kontra okręt
 
Ukraiński kurs na Zachód
Nadchodzi Armia Fight Night!
Dekady za wcześnie
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Bohaterska obrona wzgórza 385
Groty dla podchorążych WAT-u
Defender 2020: Symulator Pioruna
Komisje sejmowe o umowie z USA
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Ci cholerni Polacy!”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Następca Honkera na MSPO
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Strzelcy wyborowi z WOT-u
„Aviation Detachment” w Łasku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Promocja oficerska w AWL
Kraken dla Kormoranów
Październik pod znakiem Tallboya
Ryzykowne remedium
Trenują, aby szkolić innych
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Zamek na poligonie
Polsko-amerykańska współpraca
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Defilada na święto dywizji
Zostań studentem ASzWoj
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Szybsza droga do armii zawodowej
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
16 Dywizja najlepsza!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Defendery 2020: RobUV
„Kaper” przeciw terrorystom
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Laserowa artyleria US Army
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ku czci roku 1918 i 1920
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
A więc wojna...
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Wojsko przeciw wirusowi
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Kombinezon ratunkowy dla pilotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO