moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W 2021 roku więcej miejsc na studiach wojskowych

W przyszłym roku studia wojskowe będzie mogło rozpocząć 1475 kandydatów na oficerów. Do wyboru będą mieli piętnaście kierunków na czterech wojskowych uczelniach. Kandydaci po raz drugi będą mogli aplikować np. na logistykę ekonomiczną w Wojskowej Akademii Technicznej. W Akademii Wojsk Lądowych, poza znanymi kierunkami jak: dowodzenie, nawigacja czy mechatronika, nowością będzie informatyka.

Limit miejsc na studiach wojskowych jest corocznie określany przez resort obrony narodowej. Liczba kandydatów na oficerów, którzy będą mogli rozpocząć kształcenie wynika bowiem z potrzeb kadrowych armii, a konkretniej z konieczności uzupełnienia stanowisk podporuczników w momencie, gdy po pięciu latach ukończą oni edukację w wojskowej akademii.

Zgodnie z przygotowanym w resorcie obrony narodowej projektem rozporządzenia w roku akademickim 2021/22 studia mundurowe będzie mogło rozpocząć w sumie 1475 osób. Do wyboru będą oni mieli piętnaście kierunków na czterech uczelniach: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Większe limity w trzech uczelniach

Tradycyjnie najwięcej kandydatów przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna. Studia w tej uczelni będzie mogło rozpocząć 837 osób (w tym roku 800). W ofercie edukacyjnej jest 11 kierunków. Najwięcej, bo 222 osób będzie studiować elektronikę i telekomunikację, a tyle samo kandydatów co w tym roku zostanie przyjętych na informatykę (107) oraz kryptologię i cyberbezpieczeństwo (116).


Kurs technik alpinistycznych i ratownictwa górskiego w Akademii Wojsk Lądowych. Fot. AWL

Więcej miejsc będzie na kierunku lotnictwo i kosmonautyka (było 44, będzie 70) i mechatronika (104 / 110), a mniej na mechanice i budowie maszyn (83 / 45) i logistyce (45 / 40). W ofercie po raz drugi pojawi się za to uruchomiony w tym roku kierunek – logistyka ekonomiczna. Tu przyjętych zostanie 12 osób. Do wyboru będą też: budownictwo (50), geodezja i kartografia (40) oraz chemia (25).

Akademia Marynarki Wojennej przyjmie 135 kandydatów na podchorążych (ostatnio 130). Do wyboru, podobnie jak w przypadku ostatniego naboru, będzie pięć kierunków. To: informatyka (22 miejsca), mechanika i budowa maszyn (11), mechatronika (16), nawigacja (44) i systemy informacyjne w bezpieczeństwie (42).

Podchorążowie z piątego roku Lotniczej Akademii Wojskowej szkolili się na samolotach M-346 Bielik. Fot. Urszula Krzemińska / 4 SLSz

Więcej miejsc dla kandydatów na oficerów przygotowała też Lotnicza Akademia Wojskowa. Tu indeksy otrzymają w sumie 153 osoby (tegoroczny limit wynosił 116). 80 kandydatów rozpocznie studia na kierunku lotnictwa i kosmonautyki, 43 na nawigacji, a 30 na logistyce.

Więcej miejsc dla informatyków

Nieco mniej kandydatów niż w tym roku będzie mogło podjąć studia w Akademii Wojsk Lądowych. Tegoroczny limit miejsc w tej uczelni MON określił na 365, w przyszłym ma on wynieść 350.

Kandydaci będą mieli do wyboru trzy dotychczas funkcjonujące kierunki. To dowodzenie (253 miejsca), logistyka (30) oraz inżynieria bezpieczeństwa (47). Jako nowość pojawi się kierunek informatyka o profilu praktycznym, na którego prowadzenie uczelnia otrzymała pozwolenie MNISW w maju tego roku. Powstanie kierunku było podyktowane tworzeniem wojsk obrony cyberprzestrzeni, zwiększonym zapotrzebowaniem wojska na oficerów – specjalistów w dziedzinie informatyki i tym samym koniecznością ich kształcenia. Na ten kierunek zostanie przyjętych w sumie 20 kandydatów. Będą to 7-semestralne studia I stopnia, po których ukończeniu podchorąży uzyska tytuł inżyniera.


Podchorążowie WAT na szkoleniu specjalistycznym w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, lipiec 2019 r. Fot. kpt. Krzysztof Baran

– By zostać oficerem, konieczne jest jednak posiadanie tytułu magistra. Dlatego nasi absolwenci – inżynierowie będą od semestru letniego w roku akademickim 2024/2025 kontynuować edukację na 3-semestralnych studiach II stopnia na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej – mówi por. Roksana Trawka, rzecznika prasowa AWL. Dodaje, że taką współpracę umożliwia podpisana 1 lipca umowa między uczelniami. – Porozumienie z WAT-em ma na celu zapewnienie ciągłości kształcenia kandydatów na oficerów i zabezpieczenie interesów podchorążych. Niemniej jednak, jako Akademia, będziemy dążyć do uzyskania uprawnień do prowadzenia studiów II stopnia na kierunku informatyka, tak aby nasi studenci mogli ukończyć studia w AWL – mówi por. Trawka.

Osoby zainteresowane studiami wojskowymi będą musiały złożyć wniosek do rektora komendanta danej uczelni. Kandydaci do LAW będą mieli jak dotąd czas na rejestrację do 31 marca, a osoby zainteresowane studiami w trzech pozostałych uczelniach – do 31 maja.

Szczegółowe zasady przyszłorocznej rekrutacji zostaną określone w uchwałach senatów akademii wojskowych. Nie jest wykluczone, że nabór w akademiach w: Warszawie, Gdyni i Wrocławiu będzie się odbywać według nowych zasad – tzw. odwróconej procedury naboru. W praktyce kandydaci najpierw zdawaliby egzaminy wstępne, a dopiero po ich zaliczeniu i wstępnym zakwalifikowaniu na listę, byliby kierowani na badania, mające zdecydować o ich zdolności do służby zawodowej. W przypadku kandydatów do LAW, zasady rekrutacji miałyby pozostać bez zmian. Tam bowiem niezbędnym elementem naboru jest przejście szkolenia tzw. preselekcyjnego, które poprzedzone jest m.in. specjalistycznymi badaniami w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej oraz wojskowej pracowni psychologicznej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT, AWL, Urszula Krzemińska / 4 SLSz, kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Prosty język to najważniejsza maksyma!
 
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Techniki linowe dla wybranych
In the Only Right Direction
Rzetelna informacja w cenie!
Afganistan. Czas wracać do domu
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
W walce na dwa fronty – bez szans
MSPO 2021 - serwis specjalny
Żołnierze bez testów z WF-u
Ziemia z misji na pamiątkę
Przez sport do wojska!
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Symulator skoków ze spadochronem
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
OWŚ – betonowa wizja obrony
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Szczyt NATO już w poniedziałek
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Czarna Dywizja świętuje
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Ocalić od zapomnienia
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Żołnierze wrócili do Polski
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
Defendery. Innowacyjność w cenie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Wybierz się na wojskowe studia
Czołgi do ataku!
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Do broni!
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Nowy system naboru zmienia też armię
Emerytura wypłacana w … karmie
Pomnik prawdy o Katyniu
Symulator dla kierowców ciężarówek
W jedynym słusznym kierunku
Misja, w której stawką było życie
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Współpraca i walka w komunikacji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Skok na głęboką wodę
Niech żyje pamięć niezłomnych!
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
HSW ma ofertę dla armii
Nowe racje dla specjalsów
Ćwierćwiecze AMW
Course on Diplomacy
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Kosmiczne technologie na MSPO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO