moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Deficyty w bankach krwi

Trwają wakacje, czyli najtrudniejszy czas dla publicznej służby krwi. W tym okresie bieżące stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce drastycznie maleją, dlatego jest ona szczególnie potrzebna. Stąd apel do krwiodawców, w tym również tych w szeregach wojsk obrony terytorialnej, o oddanie krwi przed wyjazdem na wakacje.

Z apelem do żołnierzy Wojska Polskiego o zgłaszanie się do punktów poboru i oddawanie krwi zwrócił się również Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej. W liście z dnia 14 lipca br. minister podkreślił, że żołnierze niejednokrotni udowodnili, że służba w armii to przede wszystkim służba społeczeństwu: „To zarówno gotowość do obrony państwa z bronią w ręku, jak i niesienie pomocy w różnych sytuacjach kryzysowych. To także zapewnienie, by nie zabrakło krwi niezbędnej do ratowania zdrowia i życia Polaków”. Podziękował również wszystkim którzy uczestniczyli w akcjach zbiórki krwi i pogratulował im patriotycznej postawy.

Sytuacja związana z COVID-19 udowodniła, że w obliczu topniejących zapasów krwi trzeba działać szybko i efektywnie. W trakcie operacji „Odporna Wiosna” żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, działającej na północnym Mazowszu, chętnie odpowiadali na apele regionalnych centrów krwiodawstwa – oddali blisko 200 litrów krwi.

Teraz kiedy w sezonie urlopowym znowu zaczyna brakować krwi terytorialsi ponownie odpowiadają na apele NCK i oddają krew. W najbliższym czasie odbędą się zorganizowane zbiórki krwi. Pierwsza – 21 sierpnia, dedykowana służbom mundurowym. Jej organizatorami są żołnierze 54 batalionu lekkiej piechoty wraz z zarządem Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica w Ząbkach oraz Stowarzyszeniem HEIMUR. Oprócz żołnierzy zegrzyńskiego batalionu 5 MBOT, w zbiórce udział również wezmą żołnierze 2 Regionalnej Bazy Logistycznej z Rembertowa oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki. Druga zbiórka zorganizowana zostanie dla wszystkich chętnych krwiodawców i odbędzie się 23 sierpnia przy Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach.

Żołnierze 5 MBOT angażują się w akcje organizowane przez Narodowe Centrum Krwi od początku powstania formacji. Zainicjowany w 2018 r. projekt „Krwioobieg Terytorialsa” ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych. Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

Dotychczasowe działania WOT na rzecz honorowego krwiodawstwa zostały sformalizowane 15 czerwca br. poprzez podpisanie porozumienia o współpracy z Narodowym Centrum Krwi. Dokument zakłada wspólne działania obu podmiotów w zakresie koordynacji akcji i projektów polityki zdrowotnej dot. krwiodawstwa. Na chwilę obecną wśród żołnierzy WOT znajduje się 4549 honorowych krwiodawców. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w 2020 r. wśród donatorów pojawiło się 964 nowych krwiodawców – żołnierzy. Od początku roku oddali oni 2496,35 litów krwi.

Ponieważ każda kropla krwi jest na wagę złota zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w akcje krwiodawstwa organizowane przez NCK i WOT. Honorowe krwiodawstwo to szczególny gest, który w XXI wieku jest postrzegany jako przejaw patriotyzmu. Nie sposób przeliczyć ilu osobom udało się uratować życie dzięki pozyskanej krwi. Jeżeli możesz dołącz do honorowych dawców krwi i pomóż innym.

Tekst: Aneta Szczepaniak

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Kursy podoficerskie po nowemu
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Kierunek Rumunia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Co nowego w przepisach?
Partnerstwo daje siłę
Na styku zagrożeń
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Terytorialsi konstruktorami dronów
To nie mogło się udać, ale…
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Zimowi podhalańczycy
Premier wojenny
Partnerstwo Polski i Litwy
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Nowy starszy podoficer w SGWP
Medal Honoru dla Ollisa
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Zmiana warty na wschodniej granicy
Together on the Front Line and Beyond
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Sprawdzili się na macie i w ringu
Zatrzymanie pracownika MON-u
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Przeprowadzka CSWOT-u
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
HIMARS-y w Rumunii
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Ferie z wojskiem
Litwa stawia na poligony
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Podwyżki coraz bliżej
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Szwedzi z Piorunami
„Ratownik” o krok bliżej
Pies pomaga walczyć z PTSD
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Maj polskich żywych torped
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Gladius wzmacnia armię
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
GROM szkoli przyszłych operatorów
Outside the Box
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Ostatnia minuta Kutschery
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Oko na Bałtyk
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO